dnes je 08.05.2021

Rozhovory s účastníky projektu Secret Art´s fashion show, aneb jak vznikl unikátní módní projekt.

Přidat na Seznam.cz
Secret Art´s fashion show  

Po skončení přehlídky jsem si jako první povídala s organizátorem a idea makerem akce Matějem Mendlíkem. Zjišťovala jsem jak taková přehlídka vzniká a zda se můžeme těšit na další projekty.

Co tě inspirovalo k tomu uspořádat zrovna módní přehlídku?
Již dříve jsme se spolužačkami organizovali výstavu, která proběhla velmi úspěšně. Měli jsme chuť udělat něco živějšího a móda nás baví, takže proto nás napadla módní přehlídka.

Jak došlo ke spolupráci zrovna s ateliérem Oděvní a textilní design FUD UEP?
My jsme oslovili vysoké umělecké školy, které mají oděvní obory a ze strany FUDu nám vyšli nejvíce vstříc. Spolupráce byla naprosto skvělá.

Jak jste dokázali uspořádat módní přehlídku na takovéto úrovni v podstatě bez finančních prostředků?
Ano je to tak, budget byl nula. Ale podařilo se nám sehnat sponzory a barterové spolupráce. Modelky jsme sehnali přes kamarády a známé, ovšem holky jsou opravdu profesionální modelky, jen nebyly najaté přes agenturu. Prostor nám dala k dispozici škola.

Plánujete do budoucna další podobné akce?
Plán je takový, že určitě. Už takhle chvilku po skončení můžu říct, že přehlídka byla úspěšná, lidem se to líbilo a myslím, že to byl teprve začátek. Chuť v projektu pokračovat určitě je, akorát možná zvolíme příště jiné místo. Ale jinak spolupráce s ústeckou školou je naprosto skvělá, takže doufám, že budeme pokračovat.

Jako další jsem si povídala s módní designerkou Hanou Coufalovou, která na přehlídce prezentovala svou diplomou práci.

Jakou kolekci jsi na Art´s secret představila? Zkus nám jí popsat.
Představila jsem část své diplomové práce, kolekce se jmenuje Shell a staví do popředí geometrické formy a netradiční postupy tvarování. Během realizace jsem experimentovala s rotačním odléváním pryskyřic a tvarováním termoplastických desek. Výsledkem jsou pevné skořepiny s ostře řezanými hranami, které kontrastují s jemnými šifonovými a síťovinovými součástmi, které celou kolekci odlehčují a dodávají jí na ženskosti.

Loni jsi studia uspěšně dokončila studia. Věnuješ se dále módní tvorbě?
Věnuji se právě těm kabelkám. Původně vlastně i ta diplomka měla být jen o kabelkách, až poté jsem je doplnila i o oděvy. Zjišťuji, že tvorba kabelek mi asi dává více volnosti.

Takže práce a zakázek máš dostatek?
Jsem teprve na začátku, ale díky Designbloku, kde jsem letos vystavila několik kožených tašek, si na nedostatek práce zatím stěžovat nemůžu. Snad tomu tak bude i do budoucna.

A důležitou součástí celého programu byli kluci ze skupiny BLOK 4, kteří celý zážitek z přehlídky dotvořili.

Kluci, jak jste se dostali ke spolupráci na této přehlídce? Kdo vás oslovil?
Oslovila nás Bára z produkce, tady z VŠE.

Představte nám dnešní audiovizuální performance. Jaka byla její myšlenka?
Rámcově to mělo fungovat jako vizuální očistec, mělo to lidem vymazat vizuální paměť, aby se potom soustředili jen na modely. Bohužel na místě jsme zjistili, že je to neaplikovatelný, že to tady svítí jak na stadionu a nemá to potom takový grády, jako by to mělo mít.

Vy celkem často doprovázíte svými projekcemi módní přehlídky? Máte k tomu blízko, nebo je to náhoda?
Jako úplně nás to asi neláka, je to o tom kdo nás osloví a teď nějak přišlo hodně přehlídek.

Kdo je umělecká skupina BLOK 4 A čím se zabývá?
BLOK 4 jsou čtyři lidi, takový umělecký kolektiv. Soutředíme se hlavně na experimentální film a audiovizuální projekty.  

 

Zdroj: moda.cz - Pavla Gerschonová
Foto: Martina Kaufman

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKA SECRET ART´S FASHION SHOW FASHION MÓDA KLUCI CHUŤ MODA.CZ MODNI PŘEHLÍDKA

Související články

MBPFW: Metaforická proměna Jakuba Polanky i dobrodružství LAFORMELA sklízí úspěch. Velký potlesk si získal i mladý návrhář Lukáš Krnáč

Mercedes-Benz Prague Fashion week ve své nové digitální podobě proběhl v aktuálních dnech. Podívejme se společně na krátký sestřih těch nejlepších přehlídek.

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Jane Fonda v módní mini sukni

Americká herečka, módní influencerka i politická aktivistka ve svém věku 83 let stále udává módní trendy. Který z nich je nezapomenutelný?

Celý článek

Projekt TVORBOU odráží potřebu smysluplně vracet oblečení zpět mezi lidi

Projekt Veroniky Matějkové vznikl jako reakce na fenomén fast fashion. Původně zamýšlená upcyklační platforma ve své současné podobě vintage shopu odráží potřebu smysluplně vracet oblečení zpět mezi lidi.

Celý článek

Herečka Andrea Růžičková přináší ve spojení s módní značkou Tedys stylový Hacafrák

Herečka a fotografka Andrea Růžičková ve spojení s českou módní značkou Tedys navrhuje a tvoří nové módní kousky pod taktovkou kolekce #nARuby. Hlavní slovo zde má Hacafrák.

Celý článek

5 nejnovějších trendů sezóny na jaro/léto 2021 bez rozdílu konfekční velikosti

I mezi nejžádanějšími modelkami světa najdeme krásné a plné ženské tvary z kategorie plus size. Podívejte se na nejnovější módní trendy bez rozdílu konfekční velikosti.

Celý článek

Stylové a měkoučké oblečení s vášní pro design si na jaře i v létě zamilujete

Designérka Zuzana Bačkádyová přináší novou kolekci slovenské značky LULL pro každodenní nošení. Tyhle kousky jsou pohodlné, stylové a zároveň s respektem k udržitelné módě.

Celý článek

Denimová kolekce australské módní značky Zimmermann

Síla denimu v podání australské značky Zimmermann vás nadchne natolik, že nebudete chtít nosit nic jiného. Nadčasové modely, které budou stylové nejednu sezónu.

Celý článek

Propracovaný střih a základní barvy. Tak vypadá nová kolekce značky Högl.

Jaro je ve vzduchu a s ním i snění o nových botách. Tohle my ženy umíme. S novou sezónou si přejeme i nové střevíčky. Jaké by nám letos rozhodně neměly chybět?

Celý článek