dnes je 24.05.2018 a svátek má Jana

Rozpracované modely sama zkouším, říká návrhářka tvořící pod Design Dictat

Inspirace francouzskou elegancí se promítá do tvorby oděvů značky Design Dictat, kterou manželský pár založil v roce 2015. Jaká je jejich móda a co je nového?

Kde se vzal název Design Dictat?

P: Název Design Dictat se objevil na sklonku roku 2015, kdy jsme se s manželkou rozhodli založit módní brand s designovým oblečením navrhovaným v limitovaných kolekcích. Ale už delší dobu to zrálo v hlavě Dominiky, která určitě ráda zodpoví pozadí toho silného názvu.

D: Byla to taková vzájemná synergie a jasná volba pro nás pro oba. Je to rázné a lehce zapamatovatelné. Navíc má pro mě slovo „dictat“ i osobní význam a nese i velké množství vzpomínek na doby, kdy jsem pobývala v Anglii a s kamarádkou jsme chodily plné očekávání nakupovat oblečení a „dictat“ byl pro nás styl a super kousky, které jsme ulovily a těšily jsme se, až si je poprvé doma na Slovensku oblékneme. Dnes pro nás značka Design Dictat představuje módu, která je nadčasová, sportovně-elegantní a hlavně pohodlná.

Kdo za značkou stojí?

P: Za značkou stojí hlavně Dominika (moje milovaná žena), která je duší celé značky a jejím kreativním srdcem.

D: A samozřejmě za ní stojí i Pavel (můj skvělý muž), který se věnuje všemu ostatnímu, co by mě rušilo od navrhování a od kreativní práce.

Na čem si při navrhování, tvorbě a výrobě zakládáte?

D: Zakládáme si hlavně na tom, aby se naše zákaznice cítily v našich modelech velmi příjemně. Od toho se také odvíjí důležitost volených materiálů, které musí být hlavně příjemné. Jak nám napsala jedna z našich zákaznic: „nádherné, pohodlné, mäkkučké, voňavé šatičky... skvele sedia“.

P: Musím také říct, že Dominika si už od svých studijních let zakládala na ležérní francouzské eleganci. A to, že je s tímto stylem opravdu propojená, se projevilo, když vyhrála titul Módného tvorca roka na Slovensku s její kolekcí Coco odkazující na velikánku francouzské módy. Rozvoj jejího designérského stylu pak probíhal i během studia na Ecole supérieure des arts appliqués et du textile ve francouzském Roubaix.

D: Ale není to jenom francouzský styl, kde čerpám inspiraci. Při tvorbě mě inspirují aktuální období a momentální zážitky tak, jako byla např. naše poslední kolekce nazvaná Teherans Calling, kdy jsme byli týden v Teheránu, dovezli jsme si z tamního bazaru i látky a samozřejmě jsme tam nasáli tu nezapomenutelnou atmosféru orientu.

Do jakého oděvního stylu byste Vaši značku sami zařadili?

D: Tvoříme stylové věci ve sportovně elegantním duchu. Máme v oblibě mírně oversize střihy, které sednou vícero velikostem. Modely, které děláme, se dají velmi dobře navzájem kombinovat a nosit i na různé příležitosti.

Kde odebíráte materiály, podle čeho je vybíráte a kde své oblečení šijete?

D: Převážně se snažíme používat kvalitní české materiály z českých pletáren, které občas doplníme několika materiály ze zahraničí. Celá výroba kolekcí se odehrává ve Zlíně, a to od samotného návrhu střihů, až po konečné ušití.

P: No, že je Dominika hlavně maminka na plný úvazek, tak se většina tvorby odehrává u nás doma a já můžu zešílet, když přijdu domů a na zemi není jediné místečko bez nitky nebo ustřihnutého kusu látky.

D: Ale vraťme se k materiálům, ano? Tvoříme hlavně z pohodlných úpletů. Vždycky, když mám střih hotový a model je už ve stádiu pokročilé rozpracovanosti, tak si ho vyzkouším na sobě, abych odladila ten finální feeling, aby vše sedělo a cítila se v něm dobře.

Jak byste charakterizovali svou práci ve třech slovech?

Ležérnost, nadčasovost, variabilita.

Kdy uvedete novou kolekci na jaro a léto 2018?

P: Pravděpodobně to bude v polovině dubna.

Co je nosným prvkem vaší nové kolekce?

D: Nosným prvkem v nové kolekci Spring Summer 2018 je minimalismus s geometrickými prvky. Kombinujeme jemné rifloviny s úplety v pastelových barvách. Významným prvkem je u řady modelů šněrování, kterým se tyto modely odlehčují a provzdušňují.

P: Nová kolekce má evokovat, jak už to u letních kolekcí bývá, horké sluneční dny, ve kterých si sednete na rušném bulváru do zahrádky příjemné kavárny a vnímáte modré azurové nebe. Má evokovat, když jdete po pláži při zapadajícím slunku, a všude kolem se rozlévá pastelový sluneční svit v oranžových a růžových tónech.

Kde si ji můžeme prohlédnout? 

Hlavním místem je náš web www.designdictat.com. Ale spolupracujeme i se zlínským concept storem Courage, kde máme naše kousky přímo vystaveny k prodeji. V loni jsme také navázali spolupráci s Fairly Local Design Shopem v Olomouci.

ZE SPOLEČNOSTI DOMÁCÍ TVORBA DESIGN DICTAT ROZHOVOR ČESKÁ ZNAČKA ČESKÁ MÓDA

Související články

Nejlépe oblékané ženy české politiky

Pro ženu je těžké získat respekt v tak náročném prostředí jako je to politické. Některým ženám se to podaří. Neztratí přitom ani svou ženskost ani styl, a tak reprezentují náš stát jak svými názory, tak svým zevnějškem.

Celý článek

První oficiální portréty královské rodiny po svatbě Harryho a Meghan

Vítejte v královské rodině. Tady jsou první snímky novomanželů Meghan Markle a prince Harryho.

Celý článek

Svatební manžetové knoflíčky byly přelomové, říká návrhářka značky Design Empathy

Kdo pomáhá vytvářet ilustrace, co všechno najdete v portfoliu a proč zrovna křišťálová pryskyřice? To všechno v rozhovoru s Leonou Průchovou tvořící pod Design Empathy.

Celý článek

Královská svatba: Jak se oblékla na svatbu Harryho a Meghan Kate Middleton?

Svatba roku 2018 proběhla v nejlepším pořádku. Zúčastnila se jí také Harryho švagrová, Kate Middleton. A to pouhé čtyři týdny po narození svého třetího potomka.

Celý článek

Zajímavosti z královské svatby Harryho a Meghan

Princ Harry, vnuk královny Alžběty II. se ve svých 33 letech oženil s o tři roky starší americkou herečkou Meghan Markle. Jaké zajímavosti svatbu provázely?

Celý článek

Jak se oblékli svatebčané na svatbu Meghan a Harryho?

Královská svatba je nejskloňovanější událostí posledních dnů. Jaké outfity svatebčanů nás nejvíce zaujaly?

Celý článek

Nový tým časopisu Elle? Kdo zastává pozici šéfredaktora a koho si s sebou přivedl?

Časopis Elle provází od počátku roku mnoho personálních změn. Kdo je od 1. května novým šéfredaktorem a kdo jsou další členové týmu?

Celý článek

Vzdělávají se, hubnou, užívají wellness - čím vším si prochází finalistky České Miss?

Finále České Miss se blíží čím dál tím víc. Jak se připravují finalistky?

Celý článek