dnes je 22.03.2019 a svátek má Leona

Slovenská návrhářka Vanda Janda poprvé představí svou práci na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
Snílek i dříč v jednom, nejlepší kamarádka Mira Saba, dívka, která nedá dopustit na své rodiče, ale především kreativní duše již od malička, to je Vanda Ivica Jandová.

21. letá studentka ateliéru módní tvorby na UMPRUM pod vedením Pavla Ivančica nám již za pár týdnů poprvé představí svou práci na největší módní akci v Česku i na Slovensku. Aby pro nás Vanda Janda nebyla jen neznámou návrhářkou, rozhodli jsme se, že vám jí blíže představíme v našem rozhovoru…

Jste jedním z nováčků na pražském týdnu módy. Rozhodně však nejste nováčkem na poli módního průmyslu. Kam datujete své začátky coby módní návrhářka a jak jste se k tomu dostala?

Velkým miľníkom bola pre mňa rozhodne Stáž u Mira Saba, ktorú som absolvovala počas môjho stredoškolského štúdia módy na Slovensku .Cez letné prázdniny som si miesto úžívania voľna vybrala cestu práce. Bolo to prvýkrát, kedy som sa prekonávala a dostávala do akéhosi nekonfortu, či stresu pred prehliadkou Mira avšak zapáčilo sa mi to. Som názoru, že len momenty počas krorých sa dostaneme mimo svoju konfortnú zónu nás dokážu posunúť. Počas tohto obdobia som sa zoznámila aj s množstvom dôležitých ľudí vrámci módneho biznisu v Československu a veľa z nich sa stalo mojimi priatelmi. Prirodzene ma to teda doviedlo ku štúdiu v Prahe a to konkrétne na UMPRUM. Osamostatnením od rodiny som sa začala módou aj živiť, chcela som žiť v určitom štandarde a tak som sa začala asi až neštandardne na svoj vek “obracať”. Moja značka momentálne  začala obliekať  množstvo žien a asi tento fakt beriem za začiatok.

Od módního blogu až po vlastní kolekce. Zni to jako sen, ale určitě je za tím spoustu dřiny...

Moje spolužiačky po skončení vyučovania na základke šli niakam blbnúť a ja domov písať články. Bola som odjakživa ambiciózna a cialavedomá, takže som to brala ako zábavu a robilo mi to radosť, vnímala som, že je to štart ku niečomu veľkému. Keď som chcela kúsky ako zahraničné blogerky musela som premýšlať za čo si ich kúpim a tak som si začala “zarábať “ stylingom a dostala som sa ku vlastnej módnej rubrike v magazíne. Boli to smiešne sumy, ale v očiach mojich rodičov moja práca dostala uznanie. Neskôr o mne začali písat rôzne média a moje meno začalo byť známe. Musím povedať, že za všetko vďačím prístupu mojich rodičov, tým, že ma nechali sa vytrápiť aby som dosiahla svoj ciel, či si kúpila kabelku ktorú som chcela a umelo mi nepomáhali, ma naučili ku dravosti, schopnosti nápredovať a neuspokojiť sa len tak s niečim. Toto sú vlastnosti, ktoré sú podľa mňa v balíčku s určitým talentom najpodstatnejšie pre módny svet v dnešnej rýchlej dobe, kedy vás hocikto môže hocikedy nahradiť.

Co je Vám inspirací, když vymýšlíte nové modely?

Já (smích), moje okolie, moja rodina, kinematografia a prostredie v ktorom žijem.

Studujete, u toho navrhujete, šijete, tvoříte své projekty. Co všechno ještě stíháte?

Stíham všetko okrem spánku. Ešte stále musím povedať že z veľkej časti svoje kolekcie dopujem zárobkami zo spolupráci na instagrame, stále pôsobím ako influencer a mám dlhodobé spolupráce s firmami z módneho, či beauty prostredia. Snažím sa však čoraz viac pôsobiť ako návrhárka, nie ako influencerka či blogerka. Musím však priznať, že školu mám žial momentálne na poslednom mieste, snažím sa svoje školské práce nezanedbávať, naopak. Avšak úprimne radšej zvolím meeting so svetovou firmou, ktorá somnou ide uzatvoriť spoluprácu ako prednášku materólogie. Nie som za to na seba pyšná, ale uvedomujem si, že látky na novú kolekciu mi nepadnú z neba.

Kam plánujete namířit své kroky po škole?

Po škole by som chcela založiť okrem fungujúcich butikov v zahraničí určite svoju rodinu.

Spolupracovala jste se značkou Dior, je to tak? Co tahle spolupráce obsahovala?

Pre značku Dior som pracovala na pražskej pobočke ako sales assistant.

Vyberte jednoho českého a jednoho slovenského návrháře/návrhářku, kteří Vás opravdu baví?

Miro Sabo ten je tak na pol, Adam Kost a Nora Mojsejová.

Jaký módní kousek máte na ženách nejraději?

Sako.

Co musí udělat návrhář proto, aby se dostal na seznam MBPFW?

Byť nejlepší.

Můžete nám říct pár indicií, jakou kolekci na pražském týdnu představíte?

Takú aká sa odo mňa očakáva, chcem aby bola ako ja. Obsahuje všetky ikonické prvky, ktoré v svojich stylingoch využívam. Avšak jej téma bude asi neočakávané. Chcem však ženám ponúknuť siluety, ktoré nosím ja. Myslím, že v rámci toho, že som zatial hlavne určitá ikona v móde viac než návrhárka je tento prístup správny.

vandajanda.com

Přidat na Seznam.cz
NÁVHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA VANDA JANDA SLOVENSKÁ NÁVRHÁŘKA MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK

Související články

Ceny Czech Grand Design 2018 ve znamení udržitelného designu a módy

A je to konečně tady! Již po třicáté se udělovaly ceny těm nejlepším designérům, výtvarníkům a návrhářům. A letos to opravdu stálo za to. Grand designérkou roku 2018 se totiž stala módní návrhářka Tereza Rosalie Kladošová.

Celý článek

Kteří mezinárodní hosté se objeví na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Již zítra oficiálně odstartujeme začátek největší módní akce u nás. Přehlídky výběru nejlepších českých a slovenských návrhářů uvidíme od soboty. Jaký další program nás v průběhu těchto dní čeká?

Celý článek

Herečka Dominika Býmová o své kolekci White Sage

Dominika Býmová přichází se svou vlastní kolekcí ekologicky co nejméně závadného oblečení, šitou z kvalitních přírodních materiálů. Svou práci představí na pop-up Life is Fashion, který již třetím rokem představuje nové a nadějné české návrháře.

Celý článek

Český režisér a umělec Jakub Jahn odstartoval svou výstavu snů

Výstava s názvem SWEET DREAMS přináší nahlédnutí do zákulisí české módní scény. Není to však jen móda, kterou chce umělec divákům představit.  

Celý článek

Designové vychytávky na březen

S pomalu probouzejícím se jarem se zlepšuje i nálada. K ní vám dopomůže i český design, který ve všech směrech pohladí po duši a pomůže k pozitivnímu naladění. 

Celý článek

V eklektické kolekci Louis Vuitton se mísila moderní pařížská architektura

Diváci, kteří byli pozváni na přehlídku módního domu Louis Vuitton, zažili zvláštní podívanou. Pod Louvrem se jim naskytla příležitost vidět repliku slavného Centre Pompidou, ale také to, jak kreativní ředitel Ghesquière vnímá módu.

Celý článek

Yvona Leitner: K módě mě nejspíš nasměřovaly geny

I přesto, že ji na oděvní školu nepřijali, vyučila se švadlenou, doplnila si maturitu a šla studovat na Technickou univerzitu v Liberci obor návrhářství. Svou cestičku k módě si stejně našla. Kdo je Yvona Řihošková Leitner a proč byste o ní rozhodně měli vědět?

Celý článek
Valentino Fall Ready-to-Wear 2019

Valentino v nové kolekci elegantně propojil umění s módou

Dechberucí přehlídka francouzského módního domu Valentino měla vše: příběh, nádherné róby a kvalitní materiály. Není divu, že se stala jednou z nejlepších show v rámci pařížského týdne módy.

Celý článek