dnes je 27.10.2020 a svátek má Šarlota/Zoe

Slovenská návrhářka Vanda Janda poprvé představí svou práci na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
Snílek i dříč v jednom, nejlepší kamarádka Mira Saba, dívka, která nedá dopustit na své rodiče, ale především kreativní duše již od malička, to je Vanda Ivica Jandová.

21. letá studentka ateliéru módní tvorby na UMPRUM pod vedením Pavla Ivančica nám již za pár týdnů poprvé představí svou práci na největší módní akci v Česku i na Slovensku. Aby pro nás Vanda Janda nebyla jen neznámou návrhářkou, rozhodli jsme se, že vám jí blíže představíme v našem rozhovoru…

Jste jedním z nováčků na pražském týdnu módy. Rozhodně však nejste nováčkem na poli módního průmyslu. Kam datujete své začátky coby módní návrhářka a jak jste se k tomu dostala?

Velkým miľníkom bola pre mňa rozhodne Stáž u Mira Saba, ktorú som absolvovala počas môjho stredoškolského štúdia módy na Slovensku .Cez letné prázdniny som si miesto úžívania voľna vybrala cestu práce. Bolo to prvýkrát, kedy som sa prekonávala a dostávala do akéhosi nekonfortu, či stresu pred prehliadkou Mira avšak zapáčilo sa mi to. Som názoru, že len momenty počas krorých sa dostaneme mimo svoju konfortnú zónu nás dokážu posunúť. Počas tohto obdobia som sa zoznámila aj s množstvom dôležitých ľudí vrámci módneho biznisu v Československu a veľa z nich sa stalo mojimi priatelmi. Prirodzene ma to teda doviedlo ku štúdiu v Prahe a to konkrétne na UMPRUM. Osamostatnením od rodiny som sa začala módou aj živiť, chcela som žiť v určitom štandarde a tak som sa začala asi až neštandardne na svoj vek “obracať”. Moja značka momentálne  začala obliekať  množstvo žien a asi tento fakt beriem za začiatok.

Od módního blogu až po vlastní kolekce. Zni to jako sen, ale určitě je za tím spoustu dřiny...

Moje spolužiačky po skončení vyučovania na základke šli niakam blbnúť a ja domov písať články. Bola som odjakživa ambiciózna a cialavedomá, takže som to brala ako zábavu a robilo mi to radosť, vnímala som, že je to štart ku niečomu veľkému. Keď som chcela kúsky ako zahraničné blogerky musela som premýšlať za čo si ich kúpim a tak som si začala “zarábať “ stylingom a dostala som sa ku vlastnej módnej rubrike v magazíne. Boli to smiešne sumy, ale v očiach mojich rodičov moja práca dostala uznanie. Neskôr o mne začali písat rôzne média a moje meno začalo byť známe. Musím povedať, že za všetko vďačím prístupu mojich rodičov, tým, že ma nechali sa vytrápiť aby som dosiahla svoj ciel, či si kúpila kabelku ktorú som chcela a umelo mi nepomáhali, ma naučili ku dravosti, schopnosti nápredovať a neuspokojiť sa len tak s niečim. Toto sú vlastnosti, ktoré sú podľa mňa v balíčku s určitým talentom najpodstatnejšie pre módny svet v dnešnej rýchlej dobe, kedy vás hocikto môže hocikedy nahradiť.

Co je Vám inspirací, když vymýšlíte nové modely?

Já (smích), moje okolie, moja rodina, kinematografia a prostredie v ktorom žijem.

Studujete, u toho navrhujete, šijete, tvoříte své projekty. Co všechno ještě stíháte?

Stíham všetko okrem spánku. Ešte stále musím povedať že z veľkej časti svoje kolekcie dopujem zárobkami zo spolupráci na instagrame, stále pôsobím ako influencer a mám dlhodobé spolupráce s firmami z módneho, či beauty prostredia. Snažím sa však čoraz viac pôsobiť ako návrhárka, nie ako influencerka či blogerka. Musím však priznať, že školu mám žial momentálne na poslednom mieste, snažím sa svoje školské práce nezanedbávať, naopak. Avšak úprimne radšej zvolím meeting so svetovou firmou, ktorá somnou ide uzatvoriť spoluprácu ako prednášku materólogie. Nie som za to na seba pyšná, ale uvedomujem si, že látky na novú kolekciu mi nepadnú z neba.

Kam plánujete namířit své kroky po škole?

Po škole by som chcela založiť okrem fungujúcich butikov v zahraničí určite svoju rodinu.

Spolupracovala jste se značkou Dior, je to tak? Co tahle spolupráce obsahovala?

Pre značku Dior som pracovala na pražskej pobočke ako sales assistant.

Vyberte jednoho českého a jednoho slovenského návrháře/návrhářku, kteří Vás opravdu baví?

Miro Sabo ten je tak na pol, Adam Kost a Nora Mojsejová.

Jaký módní kousek máte na ženách nejraději?

Sako.

Co musí udělat návrhář proto, aby se dostal na seznam MBPFW?

Byť nejlepší.

Můžete nám říct pár indicií, jakou kolekci na pražském týdnu představíte?

Takú aká sa odo mňa očakáva, chcem aby bola ako ja. Obsahuje všetky ikonické prvky, ktoré v svojich stylingoch využívam. Avšak jej téma bude asi neočakávané. Chcem však ženám ponúknuť siluety, ktoré nosím ja. Myslím, že v rámci toho, že som zatial hlavne určitá ikona v móde viac než návrhárka je tento prístup správny.

vandajanda.com

Přidat na Seznam.cz
NÁVHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA VANDA JANDA SLOVENSKÁ NÁVRHÁŘKA MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK

Související články

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek

Česká návrhářka Gábina Páralová poprvé vyměnila společenské oděvy za sportovnější styl a sklízí úspěch

Nová módní kolekce s názvem KEEP DRY české módní návrhářky Gábiny Páralové úplně poprvé zahrnuje volnočasový oděv, který je určitou odpovědí na dobu strávenou v „domácí izolaci“ během jarní koronavirové krize. Oceňované společenské modely, které na míru šije například Táně Dykové, nyní návrhářka vyměnila za pohodlnější verzi.

Celý článek

Balenciaga na pařížském týdnu módy: Pařba v Paříži v jarní kolekci 2021

Pařba v Paříži, i tak by se dala nazvat nová letní a jarní kolekce 2021 značky Balenciaga. Tu představil módní návrhář Demna Gvasalia pomocí unikátního filmu, který se opravdu odehrává v noční Paříži. Sluneční brýle a ďábelský podtext jsou už pouhou třešňičkou na francouzském dortu.

Celý článek

Giorgio Armani nechal přehlídku své nové kolekce vysílat v italské národní televizi v hlavním vysílacím čase

V časech pandemie to nemá módní průmysl lehké. Z milánského Fashion Weeku se odhlásila většina učinkujících, a i sami organizátoři se velmi obávali toho, jak to v Miláně bude nebo nebude probíhat. Giorgio Armani, italský národní poklad, se ale rozhodl přiblížit svým lidem.

Celý článek

Nejnovější kolekce značky Dior odráží nový životní styl nakupujících

Maria Grazia Chiuri předvedla v rámci pařížského týdne módy kolekci domu Dior, která byla zaměřena na komfort a intimitu. Chiuri sbírkou zároveň oslavila kvalitní řemeslné zpracování.

Celý článek

Versace se v nostalgické kolekci ubírá pod hladinu moře

Objevte podmořský svět s názvem Versacepolis. Touto větou lákala kreativní ředitelka Donatella Versace diváky, aby zhlédli její nejnovější jarní a letní kolekci 2021 prezentovanou online z Milána. 

Celý článek

Monochromatická kolekce značky Fendi vycházela z myšlenek na rodinu a tradice

Silvia Venturini Fendi se důstojně rozloučila poslední kolekcí, kterou coby kreativní ředitelka dámské divize značky Fendi navrhovala. Její sbírka vycházela z myšlenek na rodinu a tradice a jednalo se o nejkomplexnější kolekci, jakou kdy vytvořila. 

Celý článek

Monique Lhuillier představila pohádkovou svatební kolekci na podzim 2020

Filipínská návrhářka Monique Lhuillier vytváří nezapomenutelné svatební kolekce vždy s odlišným příběhem. Tentokrát měla v myšlenkách nevěstu kráčející po rozlehlé zahradě u vily v Itálii. 

Celý článek