dnes je 21.02.2020 a svátek má Lenka

Sophia Amoruso: Kariéra připomínající jízdu na horské dráze

Přidat na Seznam.cz
Dnes společně nahlédneme do života ženy, která si prošla typickým americkým snem. Sophia díky své kreativitě a úsilí vybudovala módní impérium. Ale co se stalo pak?

Kdo je Sophia Amoruso

Sophia Amoruso je dnes již 35letá dáma, která sice pochází z kalifornského San Diega, ale mísí se v ní řecké, italské a portugalské geny. Jako náctiletá dívka si prošla náročným dospíváním, byla diagnostikována s depresí a poruchou pozornosti s hyperaktivitou, což bylo jednou z hlavních příčin, proč nedokončila studium. Už v této době si prošla několika brigádami, pracovala pro Subway nebo prodávala knihy v knihkupectví.

Po rozvodu rodičů se přestěhovala do Sacramenta, naladila se na kočovný životní styl. Stopovala, potápěla se, dokonce i kradla. Bojovala proti systému, provokovala svým ostrým jazykem, netolerovala autority a vše si dělala po svém. Neměla peníze na jídlo, dlužila nájemné. A pak? Pak se z obyčejné dívky stala americká byznysmenka, které se podařilo pomocí maximálního úsilí vybudovat módní impérium.

 „Říká se, že nemůžete mít všechno, ale podle mě je to hloupost. Můžete mít všechno. Jen to vždycky nemusí být všechno najednou.“

Začátky s prodejem na eBay

Ale zpátky na začátek příběhu. Každá legrace a každý kočovný život jednou skončí, stejně tak tomu bylo i u Sophie. Jednoho dne si nahmatala břišní kýlu a tu bylo nutné operativně odstranit. Jednalo se ale o zákrok, vyžadující zdravotní pojištění, které v té době Sophia neměla, v její zemi nabíhá, pokud pracujete minimálně tři měsíce v kuse. A tak se nechala zaměstnat jako kontrolorka studentských průkazů na univerzitě umění.

Během této doby měla poměrně dost času na lelkování a realizace nápadů, které jí v té době běžely hlavou. Jeden z nich realizovala okamžitě – otevřela si virtuální obchůdek Nasty Gal Vintage na prodejním portále eBay, v té době jí bylo 22 let. Na své stránce prodávala oblečení z místních second handů, které zkupovala, přešívala, upravovala a poté adekvátně naceňovala. O několik měsíců později začala jednotlivé kousky sama fotit na začínajících modelkách, které v té době odměňovala hamburgerem, vzniklými fotkami či kávou ze Starbucks, na které byla sama závislá.

Vznik Nasty Gal

Sophia měla velice dobré oko a povedlo se jí uspokojit potřeby svých zákaznic. Začala pracovat se sociálními sítěmi, které zaznamenávaly obrovský boom. Sophia byla ve správnou chvíli na správném místě a o její kousky začal být v místní komunitě enormní zájem. Lépe je stylizovala, fotografovala, popisovala a sama produkty odesílala. Po šesti letech se z jednoho nápadu stal obchod s ročními příjmy ve výši 100 milionů dolarů. A rostl dál.

Sophia se ze svého malého pokoje přestěhovala do obrovské kanceláře a velkých skladů, najala si tým lidí, v roce 2008 si vytvořila vlastní webovou stránku Nasty Gal, což jí umožnilo pokračovat v růstu. Z eBay dle svých slov odešla dobrovolně kvůli tehdejším pravidlům obchodování, byla např. obviněna z uměle navyšujících nabídek, což popřela.

Nahoru a zase dolů

Založila vlastní firmu, navrhla vlastní kolekce, otevřela několik kamenných obchodů. Byla zvolena časopisem Forbes za jednu z nejbohatších žen světa. O její příběh se začala zajímat vydavatelství i poskytovatel online filmů a seriálů Netflix.

Svoji funkci ale postupem času přestala zvládat, přicházely stížnosti od zaměstnanců, Sophii se ve vedoucí pozici nedařilo. Vzápětí byla obviněna designérkami, že jim krade nápady. Tím začal zájem fanynek o Nasty Gal opadat a postupně přecházely jinam. V roce 2015 odstoupila z funkce generální ředitelky společnosti a o rok a půl později společnost vyhlásila bankrot. V únoru 2017 Nasty Gal odkoupila jiná skupina.

 „V období šesti měsíců jsem byla na titulní stránce časopisu Forbes, můj manžel mne opustil a moje společnost vyhlásila bankrot – velice veřejně, bylo to neuvěřitelné období.“

A zpátky nahoru?

V roce 2017 Amoruso založila společnost, která vytváří redakční obsah, videa a podcasty zaměřené na ženské publikum. Stejně tak pořádá víkendové akce pro začínající podnikatelky. Cílem této společnosti je povzbuzovat mladé ženy, mileniálky, k růstu v osobním i profesním životě, motivovat je.

„Lidé vám povědí, co chtějí – musíte prostě začít poslouchat a vybudovat něco, co budou milovat.“

Posledním projektem, který vzešel ze Sophiiny hlavy, je online kariérová platforma, doposud nejvíce ambiciózní projekt, který vznikl loni v létě. Dovoluje každému uživateli založit si pracovní profil, natolik personalizovaný, jak jen uzná za vhodné. Sophia toto místo popisuje jako to, kde může každá žena ukázat nejen to, co dělá, ale i to, jaká doopravdy je. Třešničkou na dortu je konverzační vlákno, díky kterému dochází k propojení jednotlivých uživatelek, doptávání se, dávání rad a vzájemná podpora.

Foto: hypebae.com

Přidat na Seznam.cz
SOPHIA AMORUSO FASHION GIRLBOSS MÓDA NÁVRHÁŘI ZE SPOLEČNOSTI

Související články

MFW: JIL SANDER OSLAVUJE ŽENSKOST

Milánský týden módy je v plném proudu a další kolekci, která zde byla k vidění, budou milovat všechny ženy. Řeč je o módní přehlídce Jil Sander.

Celý článek

JW Anderson na londýnském fashion weeku

V rámci London Fashion week se předvedla jedna ze stálic britského luxusního odívání, značka JW Anderson. Kolekce podzim/zima 2020 je naprosto úchvatná a moderní, pojďme se podívat na modely, které londýnské smetánce předváděla třeba i světoznámá modelka Kaia Gerber.

Celý článek

Záplava energie v nové kolekci Cynthie Rowley

Když do minimalistického prostředí přivezete barvy, rozmanité materiály a hravé potisky, nemůže takový nápad zůstat bez odezvy, potlesku a spokojených úsměvů.

Celý článek

Nová česká značka Circlle vznikla z lásky k planetě a pohybu

Udržitelná a ekologická značka sportovního oblečení je novinkou na českém trhu. A rozhodně stojí za pozornost. Svou inspiraci našla v józe a oceánu.

Celý článek

Nemáš Instagram? Jako bys nežil

Dnešní uspěchaná doba si vyžádala několik obětí, ale i mnoho užitečných aplikací. Už nedostáváme milostné dopisy, náš milý nečeká za oknem a nová restaurace už nebude mít hlášení v místním rozhlasu. Většina z nás je stále zahleděná do obrazovek svých chytrých telefonů.

Celý článek

Módní akce Life is Fashion sdružuje již po páté české a slovenské návrháře na jednom místě

Milujete tvorbu lokálních návrhářů, jste nadšenci do kvalitních českých a slovenských kousků a rádi si k tomu dáte skleničku dobrého prosecca? Tak neváhejte a přijďte na akci Life is Fashion.

Celý článek

Má oblečení, které nosíme, psychologický efekt na naši náladu?

Existuje vztah mezi barvami našeho oblečení a naší náladou? Odborníci tvrdí, že ano. To, jak se oblékáme, má vliv nejen na naše okamžité rozpoložení a naopak, ale také na míru našeho sebevědomí a s tím související úspěšnost toho, co právě děláme.

Celý článek

5 tipů, jak jednoduše oživit pracovní outfit

Jeden z módních stereotypů by mohl být kancelářský outfit. Jelikož téměř každému se ihned vybaví usedlá uniforma v podobě dámského kostýmku. Máme pro vás několik tipů, jak lehce oživit pracovní outfit a tento mýtus vyvrátit.

Celý článek