dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Stvořena pro ženu

Přidat na Seznam.cz
Jemná krajka a smyslná výšivka nás zdobí už pár staletí. Krajky a výšivky jsou obrazy snů, fantazie a touhy.

zdroj: se svolením Kristína Púčaťová

Krajka je symbolem luxusu a v minulosti rozhodně nebyla pro každého. Ale i dnes je cena například ruční hedvábné krajky srovnatelná s cenou elektrokola. Je to něžný obraz utkaný ze snů, fantazie a touhy a přiznejme si, že nejlépe vynikne na ženském těle. A snad právě pro tu lákavou představu každá žena miluje krajky a jemné vyšívané tyly. A pokud některá říká ne, tak ještě nevyzkoušela, co s jejím sebevědomím a přitažlivostí dokáže jemné krajkoví udělat. K prádlu prostě neodmyslitelně tyto ozdobné aplikace patří a snad nejlíp se vyjímají na letní, jemně opálené pokožce.

Kristína Púčaťová je specialistka na ty nejjemnější krajky a výšivky. Vybírá je, hodnotí, podílí se na  designu a technologické specifikaci. Prsty na rukou má dlouhé a štíhlé jako klavírista a pokožku na nich jemnou jako mimino. „Je to nutné, jemné prsty mě živí, patří k profesi specialistky na materiály. A materiály u prádla musí být opravdu velmi jemné, nereliéfní, hebké na omak a přitom rozměrově stabilní, elastické i formujicí,“ zjednodušeně popisuje svoji profesi Kristína. 


zdroj: se svolením Kristína Púčaťová

 

Prvenství tří velmocí

Vynález krajky si přisvojuje hned několik evropských zemí: Itálie, Nizozemsko i Španělsko. Ale ozdobné krajky se našly v hrobech mnohem starších než je středověk. Na Kypru, ve městě Kourion (všimněte si, jak podobné je slůvku krajka) archeologové objevili 200 kostěných paliček a návod na výrobu paličkované krajky. Vše pocházelo ze 4. století našeho letopočtu. Ale po pravdě dodejme, že ke všeobecné oblibě krajky a výšivky došlo až v období mnohem pozdějším – v bohatém baroku (17.a18.století). Krajky a výšivky nosily nejen dámy původu šlechtického a bohaté „městky“, ale i ženy z mnohem nižších vrstev. Ovšem ty si takové ozdoby musely samy po večerech vyrobit. Hojně je nosili i muži, a to na límcích, pod krkem na fiží, na rukávech i různých vsadkách košil. Velmi bohatá a často i zlatem a stříbrem vyšívaná byla kněžská liturgická roucha. Krajky a výšivky byly vždy odznakem bohatství a moci.

 

Ručně i na pašovaných strojích

V Čechách bylo krajkářství od 16. století známé v Krušných horách a na Šumavě. V Orlických horách, hlavně ve Vamberku, se rozvíjelo od poloviny 17. století, kdy se zde začala vyrábět varianta bruselské krajky. „Např. v roce 1860 se v českých zemích zabývalo ruční domáckou výrobou krajek asi 80 000 lidí. Dnes se tradice krajkářství udržuje z větší části jen jako záliba a jako umělecké řemeslo“ vysvětluje Kristína. Od poloviny 19. století se i v Čechách krajka začala vyrábět průmyslově na textilních strojích. U nás v roce 1834 v Letovicích na Moravě, a to na bobinetových strojích pašovaných z Anglie. Na začátku 21. století existoval asi jediný český výrobce krajek v moravských Drnovicích. A známým českým výrobcem elastických krajek je Tylex v Letovicích.


zdroj: se svolením Kristína Púčaťová

Jemná jako pokožka sama

Ale pozor, právě u prádla musí být krajky a výšivky stoprocentně jemné a hebké, nesmí „kousat“ a ani pokožku dráždit, nesmí pouštět oka a nitky a jejich povrch musí být hladký. U podprsenek a kalhotek musí být krajka a výšivka (vyšívaný tyl) elastická, protože i ostatní materiály na prádle jsou elastické. Jenže musí být také dostatečně pevné, aby se na obvodu a na koších nevytahovaly a udržely váhu i velkých prsou. Kvalitu krajky určuje několik základních znaků: je to druh ornamentu, hustota a struktura vzoru. Rozhodující při výběru jsou samozřejmě vzory. „Nejatraktivnější jsou květinové motivy, neboť inspirace přírodou je nekonečná. Neobvyklé pro naše oči jsou např. vzory z Japonska. 

Příprava vlastního návrhu na speciální prádlovou výšivku je složitá a zabere dost času. Motiv se zkušebně vyšije několikrát. „Měníme u toho šířku, přidáváme tvary, odmazáváme lístečky, zdůrazňujeme kontury i barevnost. Plocha výšivky musí být přiměřená do celé šíře látky (to je pás 22 cm) tak, aby vypadala bohatě u všech velikostí podprsenek (u malého koše B i velkého M). Se vzorem výšivky si musí umět poradit naše různé střihy podprsenek – s košem sešitým ze tří dílů, tzv. T-Fit i bezešvým, potaženým krajkou či výšivkou, tzv. Perfect-Fit. Často se nám stává, že  aplikace výšivek na ramínka si navrhujeme zvlášť přímo na každý konkrétní model. Mají podlouhlý tvar na šíři ramínek a v podstatě je to samostatný motiv nějakého květinového vzoru z té výšivky, kterou pak použijeme na obvod, sedlo nebo koše. Prostě si s tím musíme chvíli vyhrát, aby bylo vše dokonalé,“ nebojí se přiznat složitosti Kristína, která také dodává, že i barevnost nově vzniklé výšivky bývá výsledkem zákaznických testů. Vyhrávají ty barvy, které jsou u českých žen v létě nejvíce oblíbené – tedy pudrová s růžovou a nugátová s černou.

 

Dnes se krajky a vyšívané tyly používané v oděvním průmyslu vyrábějí strojově. A často má i odborník problém poznat rozdíl mezi krajkou a výšivkou. Krajka je pletenina, pro konfekci může být bavlněná, lněná, z hedvábí i z elastických vláken, a to pletená, háčkovaná, paličkovaná či např. drhaná. Výšivka (u prádla se používá nejčastěji vyšívaný tyl) je vyšívaná kreace na plošné textilii, na elastickém tylu, tedy na oné základní síti. Krajka i výšivka jsou dnes vícebarevné, což v minulosti rozhodně nebylo.

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA DÁMSKÉ SPODNÍ PRÁDLO PODPRSENKA KRAJKA

Související články

Průvodce pro ženy - jak se obléknout na podzim do hor?

Podzim je bezpochyby jedním z nejlepších období pro návštěvu krásných míst v horách a procházky po stezkách. Po létě se počasí stabilizuje. Riziko bouřek je nižší. Teploty jsou také méně úmorné. Je však třeba mít na paměti, že den se poměrně výrazně zkracuje a před východem a po západu slunce může teplota vzduchu výrazně klesnout.

Celý článek

Perfektně sedící a ručně šité české prádlo Corpus Lingerie jako základ šatníku

Spodní prádlo, které nezavírá oči před ničivým kolosem módního průmyslu, a navíc se v něm každá žena bude cítit skvěle. To je Corpus Lingerie vyráběné ručně, za férových podmínek v Brněnských dílnách. Poznejte jejich příběh.

Celý článek

NOVÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON HRAJE VŠEMI BARVAMI

Louis Vuitton rozehrává s novou kolekcí match point na kurtech nejznámějších turnajů od French Open až po Wimbledon. Kolekce je neodolatelným mixem zajímavých detailů a působivých dynamických barev.

Celý článek

501®: Číslo, které vše změnilo

Příští rok oslaví Levi’s® 150. výročí ikonických 501® džínů. Tento kus oblečení symbolizuje trvalou módní stálici, ze které se stala globální ikona s velmi bohatou historií.

Celý článek

Bohéma otevírá kamenný obchod a galerii

Značka Bohéma, která vešla do povědomí stylovými tričky s českými motivy, otevírá  kamenný obchod a galerii.

Celý článek

Sexy, pohodlné i eco-friendly. Tohle prádlo vzniká pod rukama českých značek

Možnosti spodního prádlo v posledních letech v České republice příjemně vzkvétají. Vysoký komfort, krásný design i zodpovědnost v rámci procesu výroby je tím, na co jsme se dnes zaměřili.

Celý článek

Od cestování k české slow fashion. "Chceme, aby ženy byly krásné a cítily se skvěle"

Značka Ecstatic vznikala postupně z přátelství dvou podnikavých cestovatelek – Lilie Khousnoutdinové a Ilony Bittnerové. Tyto dvě ženy sice svedlo dohromady téma porodů, ale ačkoliv měly už obě děti, do společného podnikání se pustily díky cestování, okouzlení krásnými věcmi a zálibě v nakupování.

Celý článek

Česká značka Overall Office přichází s novinkou, a sice kolekcí spodního prádla

Spodní prádlo ve dvou barevných variantách, které zaujme na první pohled. Navíc je vhodné pro každou postavu! Kolekce spodního prádla značky Overall Office vychází ze spirálových plavek, které jsou signature produktem značky.

Celý článek