dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Tetování má dlouhou historii - ukážeme vám lidi, kteří byli těmi prvními

Přidat na Seznam.cz
O tom, že je v poslední době tetování trend, není pochyb. Pro někoho trend, který zůstane na celý život, pro někoho životní styl a pro někoho důvod si o někom vytvořit zkreslený obrázek.   

Módní ikony, hollywoodské hvězdy nebo třeba kolega v práci. Tetování v dnešní době je čím dál  častějším způsobem zkrášlování. A proto se i v našich očích mění samotný pohled na něj. Ovšem ne vždy tomu tak bylo, a ne vždy bylo společností přijímáno. U některých lidí i přes rostoucí popularitu vyvolává pocit spjatý s kriminalitou, nerozvážností. V Japonsku například toto přiřazení stále přetrvává, mají totiž tetování spojené se značením členů tamní mafie Yakuzy...

Vyjádření, ať už estetické nebo náboženské, to je důvod, který nás při zamyšlení nad tetováním napadne. V historii však tetování nebylo jen o zdobení různých částí těl. Důkazem toho je nález mumie Ötziho, datovaného do doby 3300 př. n. l., kdy jeho tetování v podobě čar mělo být pravděpodobně pro léčivé účely.

Krása, obdiv a občas i údiv skýtá toto umění. V posledních stoletích se lidé chodili udivovat do cirkusu, kde se vedle lvů a akrobatických triků vystavovali i potetovaní lidé. Ty byste na ulici běžně nepotkali, jelikož to bylo zcela nevídané a nepřijatelné. První zaznamenanou potetovanou dámou byla dcera profesionálního tatéra Nora Hildebrandt, která objížděla Ameriku s cirkusem a vystavovala své tělo na obdiv. 

V polovině 20. století se tetování dostávalo mnohem více pozornosti než kdy dříve. Sám o tom ví své známý tatér Don Ed Hardy, který spojil tetování s módou. Probodnutá srdce šípem nebo lebky v plamenech a mnoho dalších ikonických symbolů nám nabídl nosit nejen na těle pod kůži, ale i třeba na extravagantním tričku.

Zpět do současnosti…

V současnosti je tetování velkým hitem a není těžké narazit na člověka, který nějakou kérku má. Svou funkci nálepky lidí už neplní a nositelé jsou často rozdílní lidé bez společných vlastností. I samotní tatéři mají jiný společenský status. Z temných salónků do otevřených tetovacích studií se tak díky rostoucímu zájmu široké veřejnosti dostali samotní tvůrci okrasných děl, kteří jsou nyní považováni za umělce, a ty společnost ocenit vřele umí. Lidé jsou schopní dát za kvalitní tetování i deseti tisíce a počkat si na objednání měsíce. Koneckonců proč ne, tetování je přeci na celý život.

tattooswin.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE KRÁSA TETOVÁNÍ HISTORIE MÓDY MODNÍ TRENDY

Související články

Když pleť volá SOS, dopřejte jí, co potřebuje

Ztrácí vaše pleť objem, je ochablá, unavená a dehydratovaná? Začínají se na vaší tváři objevovat vrásky? Pak se z vaší pleti vytrácí kyselina hyaluronová a dochází tak ke ztrátě pevnosti a pružnosti pleti a k ochabnutí kontur obličeje.

Celý článek
Matrix vlasová kosmetika

PROBUĎTE SVÉ VLASY K ŽIVOTU S MATRIX INSTACURE

Kdyby vlasy uměly mluvit, co by asi řekly? Pro všechny vlasy, které volají o pomoc, vytvořila značka Matrix speciální pečující vlasovou řadu Instacure.

Celý článek

Jak pečovat o kůži před i po tetování

Nechat se tetovat neznamená jen vyhledat nejlepší tetovací studio a konkrétního umělce. Měli byste se také zajímat o to, jak připravit vaši pokožku na tetování i jak ji ochránit po něm.

Celý článek

Emma Watson je tváří nové kampaně Prada, stejně tak režisérkou jejího krátkého filmu

Krásná herečka v pixie střihu zapózovala pro kampaň nafocenou k nové vůni módního domu Prada. Vzala si na starost i režii krátkého propagačního filmu. Flakon vůně je znovu plnitelný a má tvar trojúhelníku, symbolu italské značky.

Celý článek

Mořské panny ve sportu i v módě

V létě 2022 vzdává móda hold mýtickým stvořením, které jsou oblíbené nejen u dětí. Jaké módní trendy jsou inspirované mořskými pannami a co je to mermaiding, se dozvíte v článku.

Celý článek

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

Chcete mít krásné rty? Existuje hned 6 technik permanentního make-upu

Rty jsou důležitou součástí našeho obličeje, která přitahuje nejen mužskou pozornost. Permanentní make-up je inovativní technika, která umožní zlepšit přírodní krásu vašich rtů tím nejpřirozenějším způsobem. Mikropigmentace jim dodá svůdný, šťavnatý nádech nebo tvar i těm nejtenčím rtům. 

Celý článek

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

Celý článek