dnes je 30.11.2021 a svátek má Ondřej

Tři jedinečná místa, kde si užít adventní čas - Benátky, Salzburg, Wroclaw

Přidat na Seznam.cz
Možností, kde si užít adventní trhy a předvánoční atmosféru, je bezpočet a nabídka je opravdu lákavá. Přinášíme vám tři zajímavé tipy, kde si dáte svařák, pečené kaštany nebo pražené mandle
Foto: pixabay  Phillip Kofler

Foto: pixabay Phillip Kofler

Jak si vybrat z rozmanité a lákavé nabídky tradičních evropských adventních trhů? Kritérií může být několik. Například můžete zvážit, zda plánujete během výletu navštívit nějaké místní památky a zajímavá místa nebo kulturní akce s adventem spojené, popř. jaké místní speciality chcete ochutnat. Tradice i historie jednotlivých evropských zemí jsou jedinečné a liší se.

Preferujete saské speciality, chcete si dát  bramborák s jablečným pyré nebo vyhlášenou drážďanskou štolu? Nebo zkusíte klasiku ve Vídni a navštívíte jedny z nejstarších vánočních trhů v Evropě? Co takové vánoční trhy v londýnském Hyde Parku? Nebo plavba lodí z Děčína do německého Konigsteinu za tamními adventními trhy?  Ať se rozhodnete jet kamkoli, vánoční trhy v Paříži, Londýně, Čechy oblíbené v německy mluvících zemích, ale i v Maďarsku, Polsku nebo u nás, budou mít určitě i něco společného. Pravděpododobně se téměř všude  zahřejete tradičním svařeným vínem, dáte si pražené mandle nebo vánoční perníčky.

SALZBURG

V Salzburgu navštívíte jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Rakousku. Určitě jděte na tzv. Ježíškův trh uprostřed Starého Města, který je považován za jeden z nejkrásnějších svého druhu v Evropě a který se tu pořádá již od 15. století. Při procházce městem se můžete pokochat malebnými zákoutími města včetně Mozartova rodného domu, zámku Mirabell nebo kostela svaté Trojice. Můžete také navštívit klášter svatého Petra nebo hřbitov pod Mnišskou horou. Není divu, že se Salzburgu přezdívá „město adventu”. Nejznámější vánoční píseň na světě „Tichá noc, Svatá noc!“, která se zrodila právě tady.


Foto: pixabay Josef Gadermaier 

BENÁTKY

Možná máte toto kouzelné místo na vodě spojené jen s létem, ale jedno z nejkrásnějších měst světa vypadá kouzelně i v prosinci. Hlavní vánoční trh Campo Santo Stefano na náměstí sv. Marka láká spoustou dřevěných stánků s řemeslnými výrobky, ručně vyráběnými krajkami a voňavými vánočními pochoutkami. Pokud chcete, aby váš adventní výlet byl opravdu nevšední, vydejte se lodí na některý z ostrovů laguny. Kouzelný je ostrov sklářů MURANO. Na počest jejich patrona jsou všude v tento čas vystaveny obří vánoční skleněné ozdoby. Ve zdejších sklářských dílnách můžete nakoupit krásné netradiční vánoční dárky, jako jsou vázy, dózy, ozdoby nebo skleněné korálky. V každém městě, kde najdete vánoční trhy je obvykle krásná světelná výzdoba. Nicméně Benátky po setmění rozzáří tisíce barevných světýlek, které se odráží na vodě a vytvářejí neopakovatelnou a jedinečnou atmosféru, kterou nenajdete jinde na světě.


Foto: pixabay postcardtrip 

WROCLAW

Pro české návštěvníky zůstává polská Wroclaw neboli Vratislav zatím stále málo objeveným městem s adventními trhy, přestože se nachází nedaleko státních hranic a je nám tak blízko kulturně i geograficky.
Historické centrum je krásně zachovalé a adventní trhy zde najdete na vůbec největším středověkém náměstí v Evropě. Místí radnice je považována za jednu z nejkrásnějších v celém Polsku. Pokud budete mít dost času, projděte se na Tumský ostrov a nechte se okouzllit dominantní katedrálou svatého Jana Křtitele v gotickém slohu. Nezapomeňte ochutnat grilovaný sýr s brusinkovou zavařeninou a nespočet druhů klobásek. Zkuste  také tzv. pitný med – místní specialitu, která Vás zcela jistě v předvánočním čase zahřeje. A jedna zajímavost na závěr, kterou u nás doma nemáme - při procházce ulicemi můžete narazit na postavu vojáka Švejka. Poláci totiž nás Čechy mají velmi rádi a našeho Švejka přímo zbožňují.


Foto: pixabay pedro_wroclaw 

Vydejte se tedy na voňavou klobásku do Salzburgu, za ochutnávkou lahodného pitného medu do Wroclawi nebo za krásnou výzdobou do Benátek, ale nezapomeňte s sebou vzít vaše milované a užijte si společný čas pod nebem s tisíci světly a za zvuku vánočních koled.
 

Přidat na Seznam.cz
VÁNOCE 2021 VÁNOČNÍ TRHY ADVENTNÍ ČAS ADVENT BENÁTKY WROCLAW SALZBURG

Související články

Advent 2021 s kreativními adventními kalendáři Vánoce počkají na vás

Jak poznáte, že se Vánoce opravdu blíží? Trh je na chvíli zahlcen nabídkou adventních kalendářů nejrůznějších druhů. S námi vyberete ten pravý pro vás.

Celý článek

Probuďte v sobě bohyni vánoční pohody v županech od Ivety Paulerové

Hledáte ideální dárek pro sebe i své blízké, který přinese do vašeho domu sváteční pohodu i vášeň. Návrhářka Iveta Paulerová vyřešila vaše vánoční dilema. Podívejte se na její novou kolekci extra pohodlných župánků a svátky mohou začít než přijde Ježíšek.

Celý článek

FASHION MUST HAVE: LISTOPAD V OBJETÍ PŘÍRODNÍCH KOUZEL A DESIGNU

Osvědčené krémy na zimu, jako podpora naší pokožky, která je právě teď zatěžkávána zkouškou chladného počasí, ale také teplé ponožky, horký nápoj a láska k planetě jsou jedním velkým tématem listopadu.

Celý článek

Květinářka, která splní každé vaše přání

Právě v těchto dnech jsme všichni obklopeni nepřeberným množstvím vánočních dekorací. K jedné z těch nejzákladnějších nezbytností, které musí doma každý mít, je adventní věnec. Právě práci květinářek, které se jim v této sezóně věnují, probereme s krásnou Marynou Hryno.

Celý článek

Kouzelné vánoční trhy ve Vídni

Od poloviny listopadu až do začátku ledna se můžete těšit na kouzelné vánoční trhy. Jak nejlépe nasát vánoční atmosféru než na krásných vídeňských trzích? Zde roztaje i Grinch, který nesnáší Vánoce. Krása zde střídá nádheru a máte zde pocit, že jste někde v pohádce.

Celý článek

(Nejen) kosmetické adventní kalendáře 2018

Tvrzení, že adventní kalendáře jsou pro děti už je dávno pasé. Zpříjemněte si advent kalendářem plným kosmetiky i jiných radostí.

Celý článek

V listopadu chytáme vánoční náladu

Jasně, v listopadu bylo ještě času dost, ale my jsme stejně neodolali. Pomalu nás pohltila vánoční atmosféra a ty, kteří plně nepodlehli už teď, podlehnou za pár dní. 

Celý článek

Gigi Hadid v krátkém filmu LOVE advent 2016

I když jste nejspíš měli na Štědrý den jiné starosti, než sledovat videa s Gigi Hadid, nyní už určitě máte všechny návštěvy za sebou a můžete si LOVE advent 2016 plně vychutnat.

Celý článek