dnes je 20.11.2019 a svátek má Nikola

Trumpův protekcionismus zdražuje život americkým ženám

Přidat na Seznam.cz
Tarifní cla, které letos uvalila administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa na Čínu, se pomalu začínají obracet proti těm, kterým měla pomoci. Zatím nejvíce zasáhly peněženky amerických žen. Proč? To se dozvíte v našem článku.

Make US Fashion Great Again!

Tohle snad nikdo nečekal! Během prezidentské kampaně Donalda Trumpa všichni podporovali heslo "Make America Great Again!". Málokdo si to ale představoval takto. Trumpova protekcionistická opatření, kterými chtěla jeho administrativa chránit americký obchod před převálcování mezinárodním obchodem s giganty, jako je například Čína, paradoxně sahají do peněženek americkým daňovým poplatníkům a ztěžují život nejedné americké firmě. Spojené státy uvalily v několika vlnách na čínské firmy cla. Zboží dovážené z Číny se tak zdražilo. Američané doufali, že cla poskytnou domácím firmám konkurenční výhodu - budou vyrábět levněji a poptávka po drahých čínských výrobcích klesne. Chyba lávky! Na clech tratí především američtí občané, ba dokonce především ženy.

Tweet prezidenta USA Donalda Trumpa z minulého léta: "Cla jsou nejlepší! Buď bude země, která neférově obchoduje se Spojenými státy, vyjednávat o férových podmínkách nebo na ni budou uvalena cla. Tak je to jednoduché - a všichni o tom mluví! Pamatujte, to my jsme to "prasátko", které obírají o peníze. Všechno bude skvělé! /dle sloganu Make America Great Again, pozn.red./"

Protekcionistická politika graduje

Američanům totiž zdražují především módu - oblečení, bot i módních doplňků. A není se čemu divit, 3 ze 4 bot zakoupené v USA jsou dovezené z Číny, u oblečení se jedná 2 z pěti. Podle analýzy Obchodní komory Spojených států amerických (USTR) cla ovlivnila především cenu dámských triček, košil a džín. Společnost Macy's prodávající oblečení v USA sepsala prohlášení, ve kterém zveřejnila, že ze 63 % je společnost přímo závislá na čínských dodavatelských, kterým se však již nevyplatí do USA vůbec dovážet své zboží. Administrativa Donalda Trumpa plánuje však cla na některé komodity ještě rozšířit, a to i nad 25 %. Toto clo by podle odborníků mohlo čínský import zdražit o neuvěřitelných 300 miliard dolarů.

"Důrazně nesouhlasíme s prezidentovým prohlášením, že bude dál penalizovat americké rodiny a zavádět další bariéry ekonomickému růstu navyšováním cel na import z Číny. Jak již bylo řečeno, tarifní cla znamenají pouze další daňová zatížení Američanů. Tyto daně totiž nezaplatí zahraniční země, ale díky zvyšování cen to budou muset zaplatit američtí konzumenti, " řekl pro online magazín Footwear News výkonný ředitel Asociace obuvníků ve Spojených státech amerických Rick Helfenbein.

Kromě obuvi ovlivňují cla i oděvní značky. Například značky jako Victoria's Secret, Tiffany & Co., Abercrombie & Fitch, Guess, Ralph Lauren, Gap či Tapestry, vlastněná návrhářkou Kate Spade, zaznamenaly až 5 % propad hodnoty značky na Wall Street. Značka Victoria's Secret patří pod holding L Brands. Top management této společnosti již od dubna významně investuje do kampaní na asijských trzích. V Číně jako takové je 53 obchodů Victoria's Secret Stores a Victoria's Secret Beauty. Vedení společnosti plánovalo tento počet rozšířit o 15 nových prodejen, jelikož si dobře uvědomuje, že Čína je pro ni významná jako odběratel i jako dodavatel. Teď však investoři dávají ruce pryč, bojí se, že je v této politické situaci jakákoli investice do expanze značky do Asie riziková. Další zasaženou společností je i v Česku velmi známá značka Guess. Za poslední půlrok založila značka v Asii 32 nových obchodů a odbyt na asijském trhu se tak zvýšil o 26 %. Obrat se díky tomuto kroku zvýšil o téměř 400 milionů dolarů. Tyto ambice však politika USA zpomaluje. Podobně je na tom i značka Ralph Lauren, Gap či Tiffany & Co. Cla mají dlouhodobý vliv a pokud budou trvat stále, ba se dokonce prohlubovat, čekají tyto společnosti velké finanční problémy. USA totiž plně demonstruje na módním průmyslu všechny nevýhody zavedení cla ve velkých ekonomikách, o kterých se učí studenti již v prvních ročnících na ekonomických oborech.

Markets Insider, Politico USA, Footwear News, Twitter

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI POLITIKA DONALD TRUMP VICTORIA'S SECRET GUESS BOTY A OBUV

Související články

Globální ambasadoři Vans navrhli jedinečné aukční kousky pro charitativní sbírku na počest Checkerboar Day

Značka Vans se dala dohromady s globální společností eBay, aby exkluzivní charitativní kolekcí oslavili tzv. Checkerboard Day - Šachovnicový den. Více o tomto unikátním svátku, který se slaví v americkém státě Kalifornia a o zbrusu nové a unikátní kolekci se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Mariana Prachařová se zasnila, co by bylo, kdyby nebyla revoluce

I když dobu před revolucí nezažila, uvědomuje si Mariana Prachařová, jak důležité pro nás toto období bylo, je a stále bude. A proto se společně s make-up artistkou a fotografkou Kateřinou Koki Mlejnkovou zamyslela nad tím, jaké by to bylo, kdyby revoluce neproběhla…

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek

Simona Krainová a Karolína Kurková se potkaly v supermarketu v Miami

Jak se říká, svět je malý. To si potvrdily i dvě TOP modelky Simona Krainová a Karolína Kurková, když se potkaly při nákupu pečiva na dovolené v Miami. Jsou to dva dny, kdy se vrátily, ale zážitky si ponesou celý život.

Celý článek

Britská královna Alžběta II. bojuje za módu bez zvířecí kožešiny

Téma udržitelné módy dorazilo i do Buckinghamského paláce. Královna Alžběta II. se rozhodla zasadit o udržitelnou módu, konkrétně bojuje za konec zvířecím kožešinám. 

Celý článek

Při otevření nového showroomu Zalando nechyběly známé tváře

Aňa Geislerová se sestrou Ester, Taťána Gregor Brzobohatá, Nikol Moravcová, Michaela Štoudková a mnoho dalších tváří českého showbyznysu si nenechaly ujít jedinečnou příležitost slavnostního otevření pražského showroomu Zalando.

Celý článek

Obchodní válka mezi Čínou a USA nutí módní společnosti přesouvat výrobu

Obchodní válka mezi Čínou a USA eskaluje a ačkoli se rétorika ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa mění, panika na trhu zůstává. Některé společnosti přesouvají svou výrobu a nejistota v dalším průběhu stoupá.

Celý článek

Značka Marks&Spencer se ve finančních potížích obává nejhoršího

M&S je jedním z nejznámějších retailerů ve Velké Británii. Své pobočky má po celé Evropě. V druhé polovině letošního roku však společnost zažívá nečekaný propad, její akcie klesly o 36 % a nedaří se ani tržbám, zisk totiž klesl až o 17 %. Blíží se konec M&S?

Celý článek