dnes je 06.03.2021 a svátek má Miroslav

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Přidat na Seznam.cz
Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

zdroj: archiv Lucie Marková

Móda je nedílnou součástí kultury. Odráží v sobě vše, co se děje v naší společnosti. Přestože je současná doba náročná, zkusme se zamyslet nad blízkou budoucností. Bude svět aspoň trochu jako dřív? Těžko říct, ale něco máme ve svých rukách. Třeba existenci našich módních značek, které šijí prakticky jen roušky. Pokud je v této těžké chvíli nepodpoříme, za pár měsíců už může být pozdě.

Řada z nás má teď myšlenky jen na to nejzákladnější a mezi to design určitě nepatří. Nicméně krása, kterou tvoří designérská scéna, je jídlo pro duši. Sami nejspíše tušíte, že jednou z cest, jak se svobodně projevit, je možnost vzít si na sebe nějaký módní kousek, který podtrhuje naši osobnost.

Kabát Jack s kapsami a kapucí ze softshellu. Cena 5 900 Kč / archiv Lucie Marková

To, že jsme už delší dobu zavření doma a nemáme možnost jít do kavárny, divadla, na výstavu, do muzea nebo do oblíbeného obchodu, mění naše zvyky. Určitě se ale shodneme na tom, že se chceme zase mít kam vrátit a také si moci koupit něco pěkného na sebe, v čem se cítíme dobře a osobitě. Pokud ovšem právě teď nepodpoříme to, co máme rádi, tedy našeho oblíbeného českého designéra, za pár měsíců už to nemusí být možné. Za všechny návrháře se vyjádřila Lucie Marková, jedna ze stálic naší designérské scény.

„Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky. A zdaleka tím nemyslím jen velké firmy, jako jsou Pietro Filipi nebo obleky Blažek, ale především desítky českých návrhářů. Jsou tu pro vás už roky a připravují kouzelné kolekce plné šatů, se kterými budete mít spojené ty nejkrásnější vzpomínky. Na ně jsou vázané také další profese, jako jsou zkušené krejčové a švadleny, které mají desítky let praxi. Jejich zkušenosti nelze nahradit. Navíc řada z nich jsou matky samoživitelky. Tím, že nakoupíme u nadnárodní značky místo přátelské designérky, co si po škole otevřela malé studio, riskujeme ztrátu snů.“

Letní volné šaty s lučními květy a kapsami. Cena 3 450 Kč / archiv Lucie Marková

Lucie Marková je v současné době podruhé na mateřské. Těhotenství a obava z porodu v klasické roušce ji motivovaly k tomu, aby vytvořila vlastní kolekci roušek, kterou nazvala Le Bon-bon. Svým tvarem připomíná oblíbenou cukrovinku. Pohled na ně může aspoň trochu zlepšit náladu. Proto se snaží domluvit jejich distribuci také na dětská oddělení v nemocnicích a do porodnic nejen pro děti a budoucí maminky, ale i pro lékaře a zdravotní sestry.

„Pomocí projektu Le Bon-bon snažím propojit právě krejčovské dílny se sestrami a lékaři na dětských klinikách. Vy můžete pomoct svým nákupem. Nejen nákupem roušky, čímž přispějete na roušky pro nemocnice, ale třeba zakoupením kabátu, saka, šatů apod. u své oblíbené značky. Budete mít pak šanci, že tu po koroně zůstane,“ dodává Lucie Marková.

Softshellové minikoktejlky. Cena 4 200 Kč / archiv Lucie Marková 

 

Variabilní sako JACK. Cena 3 990 Kč / archiv Lucie Marková 

 

Pivoňkové koktejlky se šněrováním. Cena 4 900 Kč / archiv Lucie Marková 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA LUCIE MARKOVÁ ČEŠTÍ DESIGNÉŘI ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI

Související články

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek

Variace možností ukazuje česká značka Petiteé v kolekci pro rok 2021

Kolekce, která tentokrát není zaměřena pouze na svatební šaty, zahrnuje i luxusní kousky na slavnostní příležitosti. Návrhářka Petra Pitelková se ohlíží i na životní prostředí, například metodou upcyclingu.

Celý článek

Petra a Pavel Koutní: Do výroby zařazujeme recyklované přírodně barvené materiály a zaměřujeme se na pohodlí zákazníka

Petra a Pavel Koutní přebrali tradici prostějovského oděvnictví. Jejich rodinná značka Koutný je známá nejen u nás, ale i v zahraniční. Mezi jejich tradiční zákazníky patří České dráhy, Policie ČR i dobrovolní hasiči. Jak se firma pere s krizí a jaký rozvoj plánuje do budoucna - zeptali jsme se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek