dnes je 27.07.2021 a svátek má Věroslav

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Přidat na Seznam.cz
Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

zdroj: archiv Lucie Marková

Móda je nedílnou součástí kultury. Odráží v sobě vše, co se děje v naší společnosti. Přestože je současná doba náročná, zkusme se zamyslet nad blízkou budoucností. Bude svět aspoň trochu jako dřív? Těžko říct, ale něco máme ve svých rukách. Třeba existenci našich módních značek, které šijí prakticky jen roušky. Pokud je v této těžké chvíli nepodpoříme, za pár měsíců už může být pozdě.

Řada z nás má teď myšlenky jen na to nejzákladnější a mezi to design určitě nepatří. Nicméně krása, kterou tvoří designérská scéna, je jídlo pro duši. Sami nejspíše tušíte, že jednou z cest, jak se svobodně projevit, je možnost vzít si na sebe nějaký módní kousek, který podtrhuje naši osobnost.

Kabát Jack s kapsami a kapucí ze softshellu. Cena 5 900 Kč / archiv Lucie Marková

To, že jsme už delší dobu zavření doma a nemáme možnost jít do kavárny, divadla, na výstavu, do muzea nebo do oblíbeného obchodu, mění naše zvyky. Určitě se ale shodneme na tom, že se chceme zase mít kam vrátit a také si moci koupit něco pěkného na sebe, v čem se cítíme dobře a osobitě. Pokud ovšem právě teď nepodpoříme to, co máme rádi, tedy našeho oblíbeného českého designéra, za pár měsíců už to nemusí být možné. Za všechny návrháře se vyjádřila Lucie Marková, jedna ze stálic naší designérské scény.

„Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky. A zdaleka tím nemyslím jen velké firmy, jako jsou Pietro Filipi nebo obleky Blažek, ale především desítky českých návrhářů. Jsou tu pro vás už roky a připravují kouzelné kolekce plné šatů, se kterými budete mít spojené ty nejkrásnější vzpomínky. Na ně jsou vázané také další profese, jako jsou zkušené krejčové a švadleny, které mají desítky let praxi. Jejich zkušenosti nelze nahradit. Navíc řada z nich jsou matky samoživitelky. Tím, že nakoupíme u nadnárodní značky místo přátelské designérky, co si po škole otevřela malé studio, riskujeme ztrátu snů.“

Letní volné šaty s lučními květy a kapsami. Cena 3 450 Kč / archiv Lucie Marková

Lucie Marková je v současné době podruhé na mateřské. Těhotenství a obava z porodu v klasické roušce ji motivovaly k tomu, aby vytvořila vlastní kolekci roušek, kterou nazvala Le Bon-bon. Svým tvarem připomíná oblíbenou cukrovinku. Pohled na ně může aspoň trochu zlepšit náladu. Proto se snaží domluvit jejich distribuci také na dětská oddělení v nemocnicích a do porodnic nejen pro děti a budoucí maminky, ale i pro lékaře a zdravotní sestry.

„Pomocí projektu Le Bon-bon snažím propojit právě krejčovské dílny se sestrami a lékaři na dětských klinikách. Vy můžete pomoct svým nákupem. Nejen nákupem roušky, čímž přispějete na roušky pro nemocnice, ale třeba zakoupením kabátu, saka, šatů apod. u své oblíbené značky. Budete mít pak šanci, že tu po koroně zůstane,“ dodává Lucie Marková.

Softshellové minikoktejlky. Cena 4 200 Kč / archiv Lucie Marková 

 

Variabilní sako JACK. Cena 3 990 Kč / archiv Lucie Marková 

 

Pivoňkové koktejlky se šněrováním. Cena 4 900 Kč / archiv Lucie Marková 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA LUCIE MARKOVÁ ČEŠTÍ DESIGNÉŘI ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI

Související články

Česká značka Jamie Collection přináší chladivé materiály ideální na léto

Limitovaná kolekce letního oblečení českého dua Jamie Collection nejenom že vás nebude hřát, ale zároveň vás zvládne ochladit.

Celý článek

Návrhář Pavel Berky nafotil svou novou módní kolekci na soupeřce z MasterChef Česko!

I přesto, že má Pavel Berky spoustu práce s přípravou své první kuchařky, našel si čas na svou milovanou módu a pochlubil se kolekcí větrovek, které jsou pro všechny bez rozdílu věku, postavy i pohlaví.

Celý článek

TALABAYA: Čisté linie a elegance pod silným vlivem Orientu představuje návrhářka Mirka Talavašková ve svém novém ateliéru

Česká návrhářka Mirka Talavašková si dává záležet na tom, aby každý model vystihl přednosti své majitelky. V jejím novém ateliéru TABALAYA vynikají zejména osobní přístup, precizní práce i silný vliv jiných kultur.

Celý článek

MBPFW: Metaforická proměna Jakuba Polanky i dobrodružství LAFORMELA sklízí úspěch. Velký potlesk si získal i mladý návrhář Lukáš Krnáč

Mercedes-Benz Prague Fashion week ve své nové digitální podobě proběhl v aktuálních dnech. Podívejme se společně na krátký sestřih těch nejlepších přehlídek.

Celý článek

Designér Paul Andrew po pěti letech opouští značku Salvatore Ferragamo

Po pěti letech v roli hlavního kreativního návrháře opouští Paul Andrew zázemí velkého módního domu a vydává se vstříc do neznáma.

Celý článek

Klára Haunerová, její institut módní tvorby oslavil 10 let

Institut módní tvorby poskytuje jedinečné oděvní kurzy se zaměřením na komplexní vzdělání v módním průmyslu. Ateliér nabízí plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na předchozí zkušenosti nebo vzdělání.

Celý článek

Návrhářka Hana Zelenková: Letošními trendy jsou geometrie, bílá barva a košilové šaty

Módní návrhářka Hana Zelenková využívá aktuální dobu velmi prakticky. Šije šaty svým nejbližším, čte knížky a v dnešním rozhovoru radí, jaké jsou aktuální trendy.

Celý článek

Návrhářka Iveta Paulerová: svatební sezóně vládne jednoduchost střihu i materiálu

Svatební šaty z aktuální kolekce návrhářky Ivety Paulerové jsou lehké, svěží a pohodlné, aby v nich nevěsta mohla strávit celý svůj velký den a užila si ho naplno.

Celý článek