dnes je 03.07.2022 a svátek má Radomír

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Přidat na Seznam.cz
Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

foto: Pinterest

Kabelky, pásky, boty. Všichni říkají, že nejlepší jsou z pravé kůže. Koženka, tedy falešná kůže, se časem rozpadá a ruku na srdce, nevypadá tak přitažlivě jako jemně zpracovaná, vyhlazená a naleštěná kůže. Jenomže když se rozhlédnete kolem sebe, musí vám být jasné, že obchodování s kůží jako takovou, bude trochu temnější, než tušíme. První a zjevný aspekt je samozřejmě to, že kůži nám může poskytnout jen mrtvé zvíře. Můžeme se chlácholit tím, že hospodářská zvířata chovaná na maso jsou takto alespoň kompletně zpracovávána, a tím pádem je ekologická stopa o něco menší. Jenomže někdo spočítal, kolik vody a jiných chemických látek se na činění (zpracování) kůže používá a rozhodně to nejsou příjemná čísla.

foto: Pinterest

V Indii, tedy ve státu, kde má koželužný průmysl ohromné zastoupení, se kůže zpracovává podle trochu jiných regulí, než tomu je například v Itálii. Zvláštním paradoxem je, že v tak silně hinduistické zemi, kde je kráva zvířetem posvátným a nikdo se jejího masa nedotkne, se dokáže každoročně zpracovat kůže v hodnotě 12 miliard amerických dolarů. (Samozřejmě se nezpracovává jen hovězí kůže, ale i podle trhu se dá lehko odhadnout, že je její zastoupení největší.) K tomu vznikne 50 000 tun odpadu a při procesu se používá víc než 5 000 druhů chemikálií. Pracovní podmínky jsou také nepříznivé, toxické látky se v zemích třetího světa běžně používají bez ochranných pracovních pomůcek.

foto: wills-vegan-shoes.com

Veganská kůže může být řešením, pokud se chcete vymanit ze systému fast-fashion a nepodporovat špatné podmínky jak zaměstnanců, tak zvířat. Ne všechny certifikáty, které tvrdí, že je něco veganské, jsou důvěryhodné, ale určitě se můžete spolehnout na americkou organizaci PETA. Veganská kůže bývá tvořena umělými vlákny, je ale potřeba rozlišit nevhodný a těžko rozložitelný materiál PVC, který je pro planetu ve výsledku stejně nebezpečný jako koželužný průmysl. Ideální je, pokud je plast, který výrobce zpracovává, již recyklovaný. O tom vás jednotlivé značky určitě nezapomenou informovat, stačí být pozorný k tomu, co kupujete a dát si na výběru záležet.

foto: beyond-skin.com

 

A teď to nejdůležitější, zde je pár značek, které by vás mohly zaujmout. Pokud byste si chtěli pořídit nějaký nový kus do svého šatníku či botníku, vždy přemýšlejte nad tím, jestli ho opravdu užijete a jestli svými penězi podpoříte firmy se skutečným příběhem. Wills Vegan Shoes, Ecolorica, Good Guys Don't Wear Leather, Ahinsa nebo Beyond Skin vám i naší planetě můžou poskytnout spoustu radosti. Pár kousků ve verzi veganské kůže začaly prodávat i známější značky jako Dr. Martens, Esprit nebo Pull&Bear.

 

 

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE UDRŽITELNÁ MÓDA UDRŽITELNÉ ZDROJE UDRŽITELNOST SUSTAINABLE FASHION KŮŽE VEGANSKÁ OBUV VEGANSKÁ KŮŽE VEGAN

Související články

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

Kolekce C&A jaro/ léto 2022

Dámskou kolekcí na jaro/léto nám C&A umožňuje snít o jarním probuzení, o prvních slunečních paprscích, vzdušných materiálech a teplých letních večerech.

Celý článek

Trendy v interiérech v roce 2022

Trendem roku 2022 bude útulnost, pocit bezpečí a vděčnost. Tyto pocity se budou prolínat do barev, vzorů i materiálů. Neopomenutelným prvkem také budou přírodní materiály a udržitelnost.

Celý článek

Čistící kosmetika nejen pro dívky aneb jak začít správně čistit pleť

Jen čistá pleť je tím správným směrem k pleti krásné. Tedy alfa a omega v péči o pleť by mělo být čištění, a to bez rozdílu věku. Čím dříve, tím lépe!

Celý článek

Maličkosti plné lásky najdete u značky Louis Vuitton

Málokterá značka v těchto dnech nepředstavila aktuální novinky. Nakonec právě svátek svatého Valentýna i pomalu se blížící jaro jsou dva perfektní důvody k tomu, vytvořit něco nového, láskyplného a krásného.

Celý článek

Jaké jsou módní trendy pro nový rok 2022

Fashion trendy na letošní módní sezónu jsou už známé. Jaké barvy, materiály a styly budou v kurzu? A na co se můžete těšit v tomto roce? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Neumíte si Vánoce bez knížek představit? My také ne, proto přinášíme aktuální knižní novinky

KNIHOMÁNIE je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách.

Celý článek

Mezinárodní hvězdy na Fashion Awards 2021 i porota a soutěžící na Superstar zazářili v nové exkluzivní kolekci H&M Circular Design Story!

Už tento týden jste mohli vidět některé kousky z nové exkluzivní kolekce Circular Design Story, kterou značka H&M uvede příští týden 9. prosince.

Celý článek