dnes je 18.01.2021 a svátek má Vladislav

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Přidat na Seznam.cz
Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

foto: Pinterest

Kabelky, pásky, boty. Všichni říkají, že nejlepší jsou z pravé kůže. Koženka, tedy falešná kůže, se časem rozpadá a ruku na srdce, nevypadá tak přitažlivě jako jemně zpracovaná, vyhlazená a naleštěná kůže. Jenomže když se rozhlédnete kolem sebe, musí vám být jasné, že obchodování s kůží jako takovou, bude trochu temnější, než tušíme. První a zjevný aspekt je samozřejmě to, že kůži nám může poskytnout jen mrtvé zvíře. Můžeme se chlácholit tím, že hospodářská zvířata chovaná na maso jsou takto alespoň kompletně zpracovávána, a tím pádem je ekologická stopa o něco menší. Jenomže někdo spočítal, kolik vody a jiných chemických látek se na činění (zpracování) kůže používá a rozhodně to nejsou příjemná čísla.

foto: Pinterest

V Indii, tedy ve státu, kde má koželužný průmysl ohromné zastoupení, se kůže zpracovává podle trochu jiných regulí, než tomu je například v Itálii. Zvláštním paradoxem je, že v tak silně hinduistické zemi, kde je kráva zvířetem posvátným a nikdo se jejího masa nedotkne, se dokáže každoročně zpracovat kůže v hodnotě 12 miliard amerických dolarů. (Samozřejmě se nezpracovává jen hovězí kůže, ale i podle trhu se dá lehko odhadnout, že je její zastoupení největší.) K tomu vznikne 50 000 tun odpadu a při procesu se používá víc než 5 000 druhů chemikálií. Pracovní podmínky jsou také nepříznivé, toxické látky se v zemích třetího světa běžně používají bez ochranných pracovních pomůcek.

foto: wills-vegan-shoes.com

Veganská kůže může být řešením, pokud se chcete vymanit ze systému fast-fashion a nepodporovat špatné podmínky jak zaměstnanců, tak zvířat. Ne všechny certifikáty, které tvrdí, že je něco veganské, jsou důvěryhodné, ale určitě se můžete spolehnout na americkou organizaci PETA. Veganská kůže bývá tvořena umělými vlákny, je ale potřeba rozlišit nevhodný a těžko rozložitelný materiál PVC, který je pro planetu ve výsledku stejně nebezpečný jako koželužný průmysl. Ideální je, pokud je plast, který výrobce zpracovává, již recyklovaný. O tom vás jednotlivé značky určitě nezapomenou informovat, stačí být pozorný k tomu, co kupujete a dát si na výběru záležet.

foto: beyond-skin.com

 

A teď to nejdůležitější, zde je pár značek, které by vás mohly zaujmout. Pokud byste si chtěli pořídit nějaký nový kus do svého šatníku či botníku, vždy přemýšlejte nad tím, jestli ho opravdu užijete a jestli svými penězi podpoříte firmy se skutečným příběhem. Wills Vegan Shoes, Ecolorica, Good Guys Don't Wear Leather, Ahinsa nebo Beyond Skin vám i naší planetě můžou poskytnout spoustu radosti. Pár kousků ve verzi veganské kůže začaly prodávat i známější značky jako Dr. Martens, Esprit nebo Pull&Bear.

 

 

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE UDRŽITELNÁ MÓDA UDRŽITELNÉ ZDROJE UDRŽITELNOST SUSTAINABLE FASHION KŮŽE VEGANSKÁ OBUV VEGANSKÁ KŮŽE VEGAN

Související články

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Díky zdravé snídani nastartujete svůj den správným směrem

Se zdravou snídaní si zajistíte velké množství potřebných živin, vitamínů i minerálů. Pokud také patříte mezi ty, kteří snídani nemohou nebo nechtějí věnovat dostatek pozornosti, bude pro vás tohle řešení naprosto ideální.

Celý článek

Z ostudy kabát aneb ne všechny švy mají zůstat zašité

Koupili jste si právě nový kabát, oblek nebo třeba pouzdrovou sukni? Nemůžete se dočkat, až si tu nádheru poprvé oblečete a půjdete se v ní ukázat ven? Nezapomeňte na to, že některé střihově náročnější kusy oblečení mají kvůli ochraně spojené určité části k sobě a je na zákazníkovi, aby si je sám rozstřihl. Nechcete se přece připojit k té bohužel poměrně veliké populaci lidí, kteří už svým oblečením dávají najevo, jak jsou hloupí.

Celý článek

Výbava na hory, co si nezapomenout vzít s sebou aneb 7 nejdůležitějších věcí

Zimní sezóna je už v plném proudu, tak snad se brzy dostaneme na hory. Co je důležité vzít si s sebou? To se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Ikonické šperky britské královské rodiny a jejich historie

Luxusní šperky patří ke královské rodině od nepaměti. Dědí se u nich z generace na generaci a mnohé z nich mají přes tisíc let, ale přesto stále věrně slouží. Podívejte se na ikonické šperky, na které britská královská rodina nedá dopustit. 

Celý článek

Restaurace Food Lab uvádí ve spolupráci s projektem Jsem žena, jsem bohyně. Charitativní menu podle celebrit

Začátkem října proběhla v pražské restauraci FOOD LAB výstava spojená se křtem knihy Jsem žena, jsem Bohyně a kalendáře Jsem žena, jsem Evropa. Restaurace na nápojový lístek na stálo zařadila speciálně namíchaný koktejl Evropa, ze kterého jdou v průběhu roku procenta na tři charity zapojené do projektu – Nadační fond AutTalk, Nadační fond Be Charity a Nadace Krása pomoci.

Celý článek

Nový český projekt Reknihy, založený skupinou mladých nadšenců, kteří vymysleli ekologické online knihkupectví

Chcete dát knihám druhou šanci a zároveň šetřit přírodu i svoji peněženku? Tak neváhejte a podpořte tento krásný projekt. Reknihy jsou tu pro ty, kteří chtějí udělat něco pro naši planetu, ale zároveň nechtějí ztratit požitek z kouzla papírových knih.

Celý článek

ROZHOVOR o nové kolekci Conscious Exclusive, která přináší do módy nové udržitelné materiály

Zimní kolekce značky H&M přináší více než jen další krok k udržitelné módě. Férové platové podmínky, zodpovědnost v rámci recyklace materiálů i pánská část kolekce jsou tím, na co jsme se v upřímném rozhovoru se Slávkou Barnovou Head of PR H&M ČR zeptali.

Celý článek