dnes je 20.04.2021 a svátek má Marcela

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Přidat na Seznam.cz
Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

foto: Pinterest

Kabelky, pásky, boty. Všichni říkají, že nejlepší jsou z pravé kůže. Koženka, tedy falešná kůže, se časem rozpadá a ruku na srdce, nevypadá tak přitažlivě jako jemně zpracovaná, vyhlazená a naleštěná kůže. Jenomže když se rozhlédnete kolem sebe, musí vám být jasné, že obchodování s kůží jako takovou, bude trochu temnější, než tušíme. První a zjevný aspekt je samozřejmě to, že kůži nám může poskytnout jen mrtvé zvíře. Můžeme se chlácholit tím, že hospodářská zvířata chovaná na maso jsou takto alespoň kompletně zpracovávána, a tím pádem je ekologická stopa o něco menší. Jenomže někdo spočítal, kolik vody a jiných chemických látek se na činění (zpracování) kůže používá a rozhodně to nejsou příjemná čísla.

foto: Pinterest

V Indii, tedy ve státu, kde má koželužný průmysl ohromné zastoupení, se kůže zpracovává podle trochu jiných regulí, než tomu je například v Itálii. Zvláštním paradoxem je, že v tak silně hinduistické zemi, kde je kráva zvířetem posvátným a nikdo se jejího masa nedotkne, se dokáže každoročně zpracovat kůže v hodnotě 12 miliard amerických dolarů. (Samozřejmě se nezpracovává jen hovězí kůže, ale i podle trhu se dá lehko odhadnout, že je její zastoupení největší.) K tomu vznikne 50 000 tun odpadu a při procesu se používá víc než 5 000 druhů chemikálií. Pracovní podmínky jsou také nepříznivé, toxické látky se v zemích třetího světa běžně používají bez ochranných pracovních pomůcek.

foto: wills-vegan-shoes.com

Veganská kůže může být řešením, pokud se chcete vymanit ze systému fast-fashion a nepodporovat špatné podmínky jak zaměstnanců, tak zvířat. Ne všechny certifikáty, které tvrdí, že je něco veganské, jsou důvěryhodné, ale určitě se můžete spolehnout na americkou organizaci PETA. Veganská kůže bývá tvořena umělými vlákny, je ale potřeba rozlišit nevhodný a těžko rozložitelný materiál PVC, který je pro planetu ve výsledku stejně nebezpečný jako koželužný průmysl. Ideální je, pokud je plast, který výrobce zpracovává, již recyklovaný. O tom vás jednotlivé značky určitě nezapomenou informovat, stačí být pozorný k tomu, co kupujete a dát si na výběru záležet.

foto: beyond-skin.com

 

A teď to nejdůležitější, zde je pár značek, které by vás mohly zaujmout. Pokud byste si chtěli pořídit nějaký nový kus do svého šatníku či botníku, vždy přemýšlejte nad tím, jestli ho opravdu užijete a jestli svými penězi podpoříte firmy se skutečným příběhem. Wills Vegan Shoes, Ecolorica, Good Guys Don't Wear Leather, Ahinsa nebo Beyond Skin vám i naší planetě můžou poskytnout spoustu radosti. Pár kousků ve verzi veganské kůže začaly prodávat i známější značky jako Dr. Martens, Esprit nebo Pull&Bear.

 

 

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE UDRŽITELNÁ MÓDA UDRŽITELNÉ ZDROJE UDRŽITELNOST SUSTAINABLE FASHION KŮŽE VEGANSKÁ OBUV VEGANSKÁ KŮŽE VEGAN

Související články

Těšíte se až vyrazíte po Česku? Podívejte se na příběhy o místech s mezinárodními ambicemi

Nejspíš už se nemůžete dočkat, až někam vycestujete, a ne nutně hned za hranice. I v Česku máme spoustu nádherných míst. Tento Start-up vám ukáže, kde se vám bude líbit.

Celý článek

TRACE COLLECTIVE JE ZÁŘNÝM PŘÍKLADEM LUXUSNÍ UDRŽITELNÉ MÓDY

Trace Collective je značka, která se do posledního detailu snaží být co nejvíc šetrná k přírodě, aniž by utrpěla estetická funkce oblečení.

Celý článek

Máte rádi dobrou kávu a chcete si ji vychutnat v pohodlí domova? Vyzkoušejte kapsle STARBUCKS

Každý milovník kávy ví, že STARBUCKS je na vrcholu kvalitních horkých nápojů. A co teprve STARBUCKS by NESPRESSO®, kávové kapsle, za kterými nemusíte nikam chodit a vychutnáte si je v pohodlí svého domova. Pojďte se s nimi pořádně seznámit.

Celý článek

České osobnosti pod ledem! Otužování hýbe Českou republikou. Které známé tváře praktikují ledovou koupel?

Otužování v posledních týdnech skloňujeme ve všech možných pádech, alespoň tak vypadá čas trávený v zimních měsících v Česku. A je jedno, jestli máte za domem rybník, na zahradě barel s vodou nebo se vyběhnete vyválet ve sněhu. Podívejte se, jak na to jdou známé osobnosti.

Celý článek

Billie Eilish natočila dokument o svém životě

Mladá umělkyně dala nedávno vědět o svém prvním traileru jejího dokumentu. Snímek Billie Eilish pod názvem The World’s A Little Blurry brzy spatříte na svých obrazovkách. Těšíte se na něj?

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Díky zdravé snídani nastartujete svůj den správným směrem

Se zdravou snídaní si zajistíte velké množství potřebných živin, vitamínů i minerálů. Pokud také patříte mezi ty, kteří snídani nemohou nebo nechtějí věnovat dostatek pozornosti, bude pro vás tohle řešení naprosto ideální.

Celý článek