dnes je 28.01.2022 a svátek má Otýlie

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Přidat na Seznam.cz
Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

foto: Pinterest

Kabelky, pásky, boty. Všichni říkají, že nejlepší jsou z pravé kůže. Koženka, tedy falešná kůže, se časem rozpadá a ruku na srdce, nevypadá tak přitažlivě jako jemně zpracovaná, vyhlazená a naleštěná kůže. Jenomže když se rozhlédnete kolem sebe, musí vám být jasné, že obchodování s kůží jako takovou, bude trochu temnější, než tušíme. První a zjevný aspekt je samozřejmě to, že kůži nám může poskytnout jen mrtvé zvíře. Můžeme se chlácholit tím, že hospodářská zvířata chovaná na maso jsou takto alespoň kompletně zpracovávána, a tím pádem je ekologická stopa o něco menší. Jenomže někdo spočítal, kolik vody a jiných chemických látek se na činění (zpracování) kůže používá a rozhodně to nejsou příjemná čísla.

foto: Pinterest

V Indii, tedy ve státu, kde má koželužný průmysl ohromné zastoupení, se kůže zpracovává podle trochu jiných regulí, než tomu je například v Itálii. Zvláštním paradoxem je, že v tak silně hinduistické zemi, kde je kráva zvířetem posvátným a nikdo se jejího masa nedotkne, se dokáže každoročně zpracovat kůže v hodnotě 12 miliard amerických dolarů. (Samozřejmě se nezpracovává jen hovězí kůže, ale i podle trhu se dá lehko odhadnout, že je její zastoupení největší.) K tomu vznikne 50 000 tun odpadu a při procesu se používá víc než 5 000 druhů chemikálií. Pracovní podmínky jsou také nepříznivé, toxické látky se v zemích třetího světa běžně používají bez ochranných pracovních pomůcek.

foto: wills-vegan-shoes.com

Veganská kůže může být řešením, pokud se chcete vymanit ze systému fast-fashion a nepodporovat špatné podmínky jak zaměstnanců, tak zvířat. Ne všechny certifikáty, které tvrdí, že je něco veganské, jsou důvěryhodné, ale určitě se můžete spolehnout na americkou organizaci PETA. Veganská kůže bývá tvořena umělými vlákny, je ale potřeba rozlišit nevhodný a těžko rozložitelný materiál PVC, který je pro planetu ve výsledku stejně nebezpečný jako koželužný průmysl. Ideální je, pokud je plast, který výrobce zpracovává, již recyklovaný. O tom vás jednotlivé značky určitě nezapomenou informovat, stačí být pozorný k tomu, co kupujete a dát si na výběru záležet.

foto: beyond-skin.com

 

A teď to nejdůležitější, zde je pár značek, které by vás mohly zaujmout. Pokud byste si chtěli pořídit nějaký nový kus do svého šatníku či botníku, vždy přemýšlejte nad tím, jestli ho opravdu užijete a jestli svými penězi podpoříte firmy se skutečným příběhem. Wills Vegan Shoes, Ecolorica, Good Guys Don't Wear Leather, Ahinsa nebo Beyond Skin vám i naší planetě můžou poskytnout spoustu radosti. Pár kousků ve verzi veganské kůže začaly prodávat i známější značky jako Dr. Martens, Esprit nebo Pull&Bear.

 

 

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE UDRŽITELNÁ MÓDA UDRŽITELNÉ ZDROJE UDRŽITELNOST SUSTAINABLE FASHION KŮŽE VEGANSKÁ OBUV VEGANSKÁ KŮŽE VEGAN

Související články

Jaké jsou módní trendy pro nový rok 2022

Fashion trendy na letošní módní sezónu jsou už známé. Jaké barvy, materiály a styly budou v kurzu? A na co se můžete těšit v tomto roce? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Neumíte si Vánoce bez knížek představit? My také ne, proto přinášíme aktuální knižní novinky

KNIHOMÁNIE je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách.

Celý článek

Mezinárodní hvězdy na Fashion Awards 2021 i porota a soutěžící na Superstar zazářili v nové exkluzivní kolekci H&M Circular Design Story!

Už tento týden jste mohli vidět některé kousky z nové exkluzivní kolekce Circular Design Story, kterou značka H&M uvede příští týden 9. prosince.

Celý článek

Česko si zamilovalo tepláky od holek z advokacie, seznamte se se značkou Jamie Collection!

Jana Potůčková a Michala Smelíková spolu pracují v advokátní kanceláři a jsou zvyklé na vysoké nasazení. Během loňského lockdownu najednou zjistily, že mají trochu více volného času, a tak nelenily a založily vlastní značku volnočasového oblečení Jamie Collection.

Celý článek

Značka Chatty představuje novou kolekci New Season, která hraje barvami

Návrhářská dvojice Anna Tušková a Radka Sirková uvádějí téma své poslední kolekce, kterým se tentokrát stala práce švédské módní ilustrátorky Liselotte Watkins. 

Celý článek

Nová kniha Lepší šatník, lepší svět aneb jak se oblékat udržitelně a stylově podle Evy Urbanové

Zajímáte se o udržitelnou módu, ale trochu tápete v některých pojmech? Máme pro vás skvělý tip! Kniha Lepší šatník, lepší svět na vaše otázky odpoví a vysvětlí, jak funguje nejen módní průmysl. Můžete se také těšit na návody a praktické informace.

Celý článek

Nová exkluzivní kolekce značky H&M ve spolupráci se stylistou Ib Kamarem přináší udržitelnost, ale zároveň myšlenku dekonstrukce, za kterou stojí například rozpustná nit

Začátkem prosince bude k dostání exkluzivní kolekce značky H&M s názvem Circular Design Story, na které se podílel světoznámý stylista Ib Kamara. Kolekce oslavuje kreativní design a cirkularitu.

Celý článek

Platforma Slow Femme spojující módu a zodpovědnost spouští HitHit kampaň

Platforma Slow Femme rozhodně stojí za poznání. Propojuje totiž lásku k módě se zodpovědností, která souvisí s životním prostředím a škodami, které mu způsobuje právě módní průmysl.

Celý článek