dnes je 08.07.2020 a svátek má Nora

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Přidat na Seznam.cz
Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Zdroj: Martina Režová

Každé úterý pravidelně v době nouzového stavu moderovala sympatická blondýnka na ČT 1 pořad nazvaný Škola doma. „V rámci čtyřiceti pěti minut a tří bloků jsme žáky doučovali český jazyk a literaturu. Každý blok se pak zaměřoval na jedno téma. Učili dva učitelé, z nichž jeden na počítači chatoval se studenty u televizních obrazovek a odpovídal jim na jejich dotazy,“ říká moderátorka, která společně se třemi učiteli, jenž se střídali u tabule a u chatu, doučovala online žáky v době koronavirové pandemie po celé České republice. 


Zdroj:Lenny Trčková

O čem je pořad Škola doma?

Tento pořad právě minulý týden skončil, ale bylo vidět, že k nelibosti žáků. Jednalo se o doučování žáků devátých tříd, kteří se připravovali na přijímací zkoušky na střední školy. Projekt vznikl díky koronavirové pandemii, kdy se ze dne na den zavřely školy, a žáci i učitelé tak měli ztížené podmínky pro vyučování. Ač se to týkalo všech ročníků, maturitní ročníky a deváté třídy měly před sebou ještě důležitou zkoušku, a v tom jsme se jim snažili být nápomocni.

Jak jsi reagovala na to, když ti z České televize zavolali a nabídli tento typ pořadu?

Byla jsem potěšena. Mám ráda výzvy, a navíc mám ráda češtinu a literaturu. Škola doma vznikala skutečně z minuty na minutu, stejně tak, jako probíhalo celé období pandemie. Nikdo z nás neměl jasnou představu o tom, jak by pořad měl vypadat, a tak jsme ho tvořili za pochodu. Přišel jen dobrý nápad a my všichni jsme se pro něj nadchli. Takové spontánní tvoření mám vůbec nejradši.


Zdroj:Lenny Trčková

To je opravdu jedinečný projekt. Kdo s nápadem přišel?

Vymyslela ho dramaturgyně Darja Macáková, která ho vykřesala z ničeho během pár dnů. Tvořil ho opravdu celý náš tým.

Jaký máš vztah k češtině a literatuře?

Velmi kladný, a to i díky tomu, že češtinu jsem odmalička milovala a literatura byla vždy mým koníčkem. Ráda jsem psala diktáty, slohové práce i básně. To jsem ostatně mohla zužitkovat právě v některých dílech Školy doma, kde jsem si vyhrála ve spolupráci na scénáři a sem tam si i “zabásnila”.

Vím, že děláš převážně autorské projekty, dostala jsi i tady prostor se na Škole doma autorsky podílet?

Měli jsme opravdu skvělý tým a dramaturgyně i scénáristka mi dávaly prostor na to, abych si scénář upravovala podle sebe a vkládala do jednotlivých dílů i vlastní invenci. Takto jsem si vymyslela i poslední díl a přizvala písničkáře Michala Horáka. Domluvily jsme se, že ho uděláme jiný, aby si děti od učení trochu odpočinuly, odreagovaly se a myslím, že se nám to povedlo. Michal Horák je navíc nastávající učitel češtiny, takže i tematicky nám to zapadalo do konceptu.


Zdroj:Lenny Trčková

Naučila ses tam něco i ty sama?

Rozhodně ano. To mě právě bavilo, že jsem si musela oprášit své znalosti, které člověk už používá spíš podvědomě, a najednou jsem se do toho musela znovu plně ponořit. Byl to takový příjemný návrat do školy, a protože jsme měli i fantastické učitele, bavilo mě to, a já si tak aspoň mohla vylepšit svůj negativní dojem ze svých školních let. Takové učitele bych si sama přála. Motivovali, nabízeli řešení a postupy, měli snahu děti něco naučit a navíc zábavným způsobem. Já zažila ještě systém “biflování”, příkazů a trestů. To nikoho nemohlo inspirovat. V dnešní době je učitel pro žáky partnerem, a ne hrozbou nebo někým, kdo se nad žáky povyšuje. To je moc příjemné a hned bych se do takové školy vrátila.

Co tě překvapilo?

Překvapilo mě, že se žáci skutečně učili s námi. Trochu jsme se báli, že období pandemie pojmou spíš jako prázdniny a nebude je bavit sedět u televize a učit se. Opak byl ale pravdou. V momentě, kdy jsme začali vysílat, už bylo na chatu spousta dotazů a učitelé nestačili zodpovídat na všechny dotazy.

Mohla bys zavzpomínat i na svá studia - četla jsi ráda?

Já jsem byla velká knihomolka už od základní školy. Pamatuji si, že jsem si každý týden půjčila sedm knih, a ty jsem i přečetla. Měla jsem moc ráda i poezii. Ta mě inspirovala a dávala základy pro mé básnické období. Dodnes umím nazpaměť celou Erbenovu Kytici. Jen bych si ji musela trochu oživit. Ale ten základ tam stále je. Taktéž to mám i s básněmi Jana Skácela. Právě díky jedné jeho básni jsem si zvolila i název svého prvního a stále funkčního emailu. Ráda jsem se učila, jen učitelé na škole většinou nebyli těmi správnými partnery, kteří by uměli strhnout děti k učení. A mě už vůbec ne. Já se učila kvůli sobě, ale kdybych měla učitele, který by mě strhnul k nějakému předmětu, věnovala bych se mu jistě víc. To dokázal jen můj učitel kresby a malby a má první učitelka klavíru. Potom už nikdo.


Zdroj:Lenny Trčková

Jaké jsou na Školu doma ohlasy - myslíš si, že to mělo smysl?

Ohlasy jsou rozhodně velmi pozitivní. Jak od dětí, tak od rodičů. Dokonce mi psaly maminky dětí, že je to natolik zaujalo a bavilo, že se dívaly s dětmi a opakovaly si látku s nimi. Stejně tak mi psaly i starší paní učitelky, že se jim to líbilo a chválily nám výuku. Toho si opravdu cením.  A za sebe říkám, že to mělo smysl, protože odezva od žáků byla ohromná. A věřím, že jsme jim pomohli před první velkou zkouškou se zkoncentrovat a pochopit některá témata lépe, než by se to učili sami doma.


Zdroj:Lenny Trčková

Koronavirová doba ze dne na den změnila hodně věcí – na řadu přišla i online výuka. Jaký jsi měla názor na online výuku předtím a jaký teď?

Vnímám, že lidé přišli na to, že v mnoha oblastech se dá fungovat (někdy i lépe) online. Od výuky cizích jazyků, přes jógu, pečení chleba, až po výuku žáků ve škole. Mnoho učitelů si to zažilo poprvé a museli narychlo najít způsob, jak žáky vyučovat, hledali správné nástroje a myslím, že se jim to i podařilo. Dnes si dokážu představit, že v mnoha případech to může dobře fungovat i nadále a do budoucna bude tento nový trend jistě čím dál více žádaný. Je to zase jen o tom, že jsme se museli přizpůsobit nové situaci a zvyknout si. A jak je vidět, jde to. Kdoví, třeba takovýto formát pořadu v budoucnu bude mít v televizním programu své pevné místo.

ROZHOVOR pro vás připravila Michaela Cásková

 

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR LENNY TRČKOVÁ ŠKOLA DOMA ČESKÁ TELEVIZE LIFESTYLE

Související články

Je možné přátelství mezi mužem a ženou?

Na tuhle otázku je těžké jednoznačně odpovědět. Přátelství mezi mužem a ženou někomu zní jako špatný vtip, zatímco jiný to bere jako normální věc. Jak to máte vy?

Celý článek

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Jarní smoothie recepty

Vitaminová bomba v podobě smoothie je oblíbenou svačinkou v teplých měsících. Přinášíme vám 6 nejlepších zdravých receptů, které si může udělat každý. Na co se můžete těšit? Nastartují imunitu, a navíc skvěle chutnají!

Celý článek

Sebevědomí a skvělá postava i když nemáte čas? Vyzkoušejte ketodietu, při které nebudete hladovět!

Zhubnout trvale v relativně rychlém čase je v dnešní době určité sci-fi. Hlídat si stravu, sportovat, a ještě se starat o chod domácnosti, děti a manžela, může být nad naše síly. Jsou však způsoby, jak si hubnutí usnadnit. Znáte ketodietu?

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Jak nakupovat oblečení online jako profesionál?

Sociální izolace nás staví před nové výzvy a možnosti a směřuje nás více než kdy jindy do virtuálního světa online nákupů. Jak ale nakupovat chytře, bezpečně a ekonomicky?

Celý článek

Skateboard: Koníček pro děti nebo sexy sport pro muže?

Časy se mění a s tím přicházejí i různé trendy. Dříve jsme viděli malé kluky pobíhat se skateboardem v ruce a nyní o tento druh sportu jeví zájem především muži 30+. 

Celý článek
Podcast Sarkastický kafe

Mariana Prachařová a Helena Navrátilová jako oblíbené podcasterky „Sarkastickýho kafe“. Co na sebe prozradily ze svého soukromí?

Holčičí duo Mariana Prachařová a Helena Navrátilová jsou dámy, které mají na svůj mladý věk široké spektrum pracovních zkušeností. Jaké je spojují a co na sebe prozradily ze svého soukromého života?

Celý článek