dnes je 18.04.2021 a svátek má Valérie

Víme co nosíme?

Přidat na Seznam.cz
 Začínáme přemýšlet o tom co jíme, stavíme ekologické stavby .... 

Víme co nosíme?

Začínáme přemýšlet o tom co jíme, stavíme ekologické stavby, kupujeme tzv. Fair trade produkty a téměř každý z nás třídí odpad. Uvědomujeme si ale, že i to, co nosíme, může mít vliv na naše zdraví či životní prostředí?

Většina textilních materiálů distribuovaných do evropských trhů vzniká v Indii výrobními procesy, které nejsou v Evropě povoleny, avšak dovoz a prodej takto vzniklých materiálů zde zakázan není.

Majoritní část trhu se skládá z oděvů ušitých z textilií, které jsou barveny zdraví škodlivými chemikáliemi, a to ve velmi špatných pracovních podmínkách. Lidé pracující v barvířských společnostech jsou spíše nádeníci a jejich práce má přímý vliv na jejich zdraví. Pracovníci kvůli kontaktu s chemikáliemi zcela ztrácí ochlupení, trpí těžkými ekzémi a umírají na rakovinu i jiné nemoci.

Bohužel se nejedná jen o barvení a odbarvování textilií, ale také o samotné pěstování surovin, ze kterých se vyrábí. Pole s bavlnou jsou stříkána pesticidy, jejichž prodej a používání je zde zakázáno. U pracovníků, kteří tyto postřiky provádí, mají silné pesticity přímý vliv na zdravotní stav. Oni sami to vědí, jsou často nemocní, zdravotní péčí se zadlužují a kvůli finanční tísni se na pole vrací a znovu systematicky ničí své zdraví. Je to začarovaný kruh.

Veškeré tyto chemikálie poté nosíme na svém těle a jsou tedy v přímém kontaktu s naším největším tělesným orgánem, kterým je kůže. Azobarviva, formaldehyd, karcinogenní ftaláty nebo kadmium, to je jen malý příklad nebezpečných chemických látek obsažených v textiliích, tyto toxické látky jsou nejen silnými alergeny, ale mohou poškozovat reprodukční systém a škodí ledvinám či plicím.

I v Indii existují  pole s atestací na pěstování biobavlny, avšak ani zde neexistuje záruka, že bavlna je skutečně přírodní.  Tato pole jsou totiž často umístěna hned vedle těch běžných a pesticidy se, i když v menší míře, větrem přenáší i sem.

Kromě velmi špatných pracovních podmínek, negativního vlivu na naše zdraví, je zde také vliv na životní prostředí. Praním totiž veškeré tyto chemické látky vypouštíme přímo do naší planety.

Koncový zákazník, i pokud se o tuto problematiku zajímá, je ztracen. Není téměř možné dopátrat se skutečného původu materiálů. I látka vyrobená v Evropě, může být barvena, či pošita v asijských zemích. Než se finální produkt dostane k zákazníkovi projde tolika rukama, že zákazník skutečně ztrácí přehled.

Proto je velmi důležité vážit si módních tvůrců, kteří nakupují jen u prověřených výrobců látek a zákazníkovi tím velmi usnadňují toto pátrání. Jmenovala bych například mladou módní návrhářku Janu Minaříkovou, která mě  k této úvaze také dovedla. Jana se skutečně k této problematice postavila čelem a podstupuje často až detektivní pátrání, aby si její zákaznice mohly být jisté, že se obléknou do zdravých materiálů.

Jsme obětí rychlého a levného trhu a je třeba uvědomit si, že i v oděvním oboru tato problematika existuje.  

 

Zdroj: Moda.cz - Pavla Gerschonová
Foto:  Jakub Fical 

 

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA BAVLNA ZDRAVÍ MODA.CZ MODNI

Související články

POSKYTNĚTE SVÉ PLETI POMOC S OKAMŽITÝMI A VIDITELNÝMI VÝSLEDKY

Kůže je pod neustálým vlivem vnitřního i vnějšího prostředí. Psychická nepohoda, narušená imunita, hormonální změny, kouření, nevyvážený životní styl, nekvalitní strava, nedostatečný příjem vody, UV záření, modré záření, teplotní výkyvy a další chemické a mechanické faktory pokožku zatěžují a stresují.

Celý článek

I muži mají své rty. Jak o ně čeští muži pečují?

Nepotí se, nemají přirozenou ochranu a jde o jeden z nejcitlivějších orgánů, který máme na těle. Řeč je o rtech, které by stejně jako naše otisky prstů mohly sloužit kriminalistům k naší identifikaci.

Celý článek

Zbavte se snadno a rychle pih a znamének

Trápí vás nevzhledné znaménko, piha nebo jiný kožní nedostatek? Za pomocí nejmodernějších technologií za vás tento problém snadno a rychle vyřeší renomovaní specialisté v Petra Clinic!

Celý článek

Stoplist aneb kosmetika, kterou musíte vyhodit právě teď

Určitě to znáte. Kdo z nás si nekoupil krém, který nám nevyhovoval, nebo rtěnku, která po jednom použití skončila v zadní části skříňky? Po pár měsících nebo letech se nám najednou nahromadí velké množství přípravků, které vlastně vůbec nepotřebujeme.

Celý článek

JARNÍ NOVINKY OD NOBILIS TILIA

Česká přírodní značka aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia uvádí na trh pravidelné jarní novinky pro všechny, kteří se potřebují během dne uvolnit, nadechnout a nalézt ztracenou rovnováhu.

Celý článek

Nákupní tip: příroda, bylinky i hojivé účinky v podobě přírodní kosmetiky

Jak už jsme avizovali na začátku února, sebeláska i láskám k druhým provází měsíc únor od začátku do konce. Nadělte si trošku radosti díky přírodní kosmetice.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Díky zdravé snídani nastartujete svůj den správným směrem

Se zdravou snídaní si zajistíte velké množství potřebných živin, vitamínů i minerálů. Pokud také patříte mezi ty, kteří snídani nemohou nebo nechtějí věnovat dostatek pozornosti, bude pro vás tohle řešení naprosto ideální.

Celý článek