dnes je 07.12.2022 a svátek má Benjamín/Ambrož

Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

Přidat na Seznam.cz
V poslední době si lidí mnohem více začíná uvědomovat, že to, co jíme a pijeme, má významný vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme. Každý den jsme prostřednictvím reklamy a marketingových pastí bombardováni informacemi o tom, jak jsou důležité bílkoviny pro tvorbu svalů, vitamíny proti chřipce, sacharidy pro podání lepších výkonů a mohli bychom pokračovat.

Většina z nás se nějakým způsobem snaží stravovat zdravěji. I drobná změna k lepšímu u našich každodenních stravovacích návyků v kombinaci s trochou poradenství a osvěty, mohou mít významný dopad na naši celkovou pohodu. Víme tedy, že to, co jíme a pijeme, ovlivňuje naše zdraví, imunitní systém, hladinu energie i naši postavu. Proč však tolik z nás přehlíží výživu, pokud jde o zdraví naší pleti? Když můžeme svou pleť zlepšit zvenčí pomocí různých krémů a zázračných sér, proč to neudělat i zevnitř?

Kůže je s hmotností 7-10 kg největším orgánem lidského těla a stejně jako všechny naše ostatní orgány je její zdraví přímo ovlivněno kvalitou toho, co jíme. Mikroživiny, mezi které patří vitamíny a minerály, jsou v naší stravě potřebné pouze ve stopovém množství.

Rozdíl mezi vitamíny a minerály

Jak jsme již zmínili v úvodu vitamíny a minerály jsou prospěšné pro vaše zdraví. Jaký ale rozdíl mezi vitamíny a minerály?

Vitamíny jsou látky, které tělo potřebuje ke svému fungování. Existuje 13 základních vitamínů, které mohou být rozpustné v tucích nebo ve vodě. Vitamíny se nacházejí v různých potravinách nebo je lze užívat jako doplněk stravy. Nadbytek nebo naopak nedostatek některého z vitamínů může způsobit zdravotní problémy.

Stejně jako vitaminy potřebuje vaše tělo ke svému fungování minerály. Zatímco základních vitamínů je pouze 13, minerálů jsou známy tisíce. Vaše tělo nemusí nutně potřebovat všechny, ale určité minerály ke správnému fungování potřebuje. Minerály se nacházejí v různých potravinách a stejně jako u vitamínů může jejich nadměrné nebo příliš malé množství způsobit zdravotní problémy.

Tyto živiny mají obrovský vliv na vzhled, funkci a celkové zdraví naší pokožky. Klíčem ke zdravé pokožce je zajistit tělu dostatečný přísun zmíněných mikroživin a to ať už prostřednictvím krémů, doplňků stravy, nebo v ideálním případě konzumací potravin bohatých na živiny. Jaké to jsou?

Vitamíny prospěšné pro naši pleť

Vitamín C

Naše pokožka přirozeně obsahuje vysokou koncentraci vitamínu C. Vitamín C podporuje důležité funkce v těle. Pomáhá při tvorbě kolagenu a zvyšuje antioxidační ochranu před nebezpečným UV zářením. S přibývajícím věkem a s tím, jak je naše pokožka neustále vystavena UV záření a znečišťujícím látkám, se hladina vitamínu C v pokožce snižuje. Dostatek vitamínu C ve stravě nám pomůže proti tomuto snížení bojovat. 

V jakých potravinách najdeme vitamín C?

Lidé si často mylně myslí, že nejvíce vitamínu C obsahují citrusy. Možná vás ale překvapí, že bohatým zdrojem na vitamín C jsou papriky a to až 3x více než ve zmíněných citrusech. Dále nezapomeňte na brokolici, rajčata, brambory a špenát.

Vitamín E 

Vitamín E patří mezi významné antioxidanty a je nezbytný pro zdraví naší pokožky. Hlavním úkolem vitamínu E v souvislosti s pokožkou je ochrana před poškozením způsobeným sluncem, kdy absorbuje škodlivé UV záření. Má také protizánětlivý účinek snižující otoky kůže vyvolané UV zářením. 

V jakých potravinách najdeme vitamín E?

Vitamín E hledejte převážně v potravinách, s vyšším obsahem tuku. Mezi nejběžnější zdroje vitamínu E patří avokádo, slunečnicová semínka, arašídy, mandle, piniové oříšky a z ryb například losos.

Vitamín K 

Vitamín K je nezbytný pro podporu procesu srážení krve v těle, který pomáhá tělu hojit rány, modřiny a místa zasažená operací. Lékaři tak často používají krémy s obsahem vitamínu K u pacientů po operaci, aby pomohli snížit otoky a modřiny. Tento vitamín rozpustný v tucích se také podílí na obnově tkání a tvorbě nových kožních buněk. Výsledkem těchto účinků je zdravější a mladší vzhled pleti. 

V jakých potravinách najdeme vitamín K?

Pokud chcete přidat vitamín K do vašeho jídelníčku, přihoďte do nákupního košíku zelenou zeleninu. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu K patří například brokolice, špenát, chřest, kapusta, růžičková kapusta, a římský salát.

Vitamín A

Vitamin A je vitamín rozpustný v tucích. Existují dva druhy: retinoidy a karotenoidy, které se v játrech přeměňují na retinol. Úkolem retinolu v našem těle je stimulovat tvorbu nových buněk. Nedostatek vitamínu A v našem těle snižuje produkci retinolu a může mít za následek suchou pokožku.

V jakých potravinách najdeme vitamín A?

Nejčastějším zdrojem vitamínu A je ovoce a zelenina, najdete ho například v mrkvi, špenátu, melounu, meruňkách nebo také v tropickém mangu. Zároveň bohatým zdrojem na vitamín A jsou také ryby v podobě tuňáka nebo tresky či v běžné kravské mléko a máslo.

Minerály prospěšné pro naši pleť

Nejlepší způsob, jak získat minerály, které vaše tělo potřebuje, je jíst co nejširší škálu potravin. Minerály mají v našem těle určité funkce a můžeme je nalézt v různých potravinách.

Zinek

Zinek je jedním z nejdůležitějších léčivých minerálů pro zdraví pokožky a je dvojnásobně důležitý hlavně v případě, pokud vás trápí akné. Zinek řídí produkci oleje v pokožce a pomáhá kontrolovat některé hormony, které mohou způsobovat akné. Navíc také pomáhá urychlit hojení kůže po poranění. Zinek najdete nejčastěji v oříšcích jako jsou mandle, kešu, lískové ořechy, vlašské ořechy. Ale také rýže, slunečnicová semínka, olivy, libové maso a hrách jsou bohatým zdrojem zinku.

Selen

Selen je další ze základních minerálů pro zdraví pokožky. Jedná se o silný antioxidant, který je důležitý pro udržení pružnosti a elasticity pokožky. Navíc chrání naši pokožku před poškozením od UV záření. Nejvyšší obsah zinku mají ryby, kuřecí maso a brazilské ořechy.

Hořčík

Hořčík je nezbytný minerál pro zdraví kůže, kostí a svalů. Pomáhá taktéž udržovat hladký chod nervového systému. Nedostatek hořčíku může urychlit stárnutí kůže. Přidává se do výrobků péče o pleť a prospívá jí tím, že pomáhá udržovat její pružnost. Pokud denně cvičíte, pak by hořčík ve vašich doplňcích stravy rozhodně neměl chybět. Kde ho ale najdete ve stravě? Mezi nejbohatší potraviny na hořčík patří para ořechy, lískové ořechy, mandle, pekanové ořechy, kokos a vlašské ořechy. Dále vysoký obsah hořčíku najdete také v červené řepě, fazolích, hnědé rýži, čočce nebo datlích.

Vápník

Všichni víme, jak důležitý je příjem vápníku pro naše zuby a kosti. Vápník je navíc základní minerál, který prospívá zdraví pokožky. Lidské tělo obsahuje více vápníku než jakéhokoliv jiného minerálu. Tvoří přibližně 90 % struktury našich kostí. Hraje důležitou roli při zajišťování pevnosti a pružnosti pokožky a ostatních tkání a buněk těla. Potraviny bohaté na vápník mohou také zabránit vzniku akné. Nedostatek vápníku se projeví křehkou a tenkou pokožkou a lámavými nehty. Vápník najdeme nejen v mléčných výrobcích, ale také v listové zelenině, sardinkách, cizrně nebo v oříškách.

Co když jídlo nestačí?

Ne vždy se nám podaří obsáhnout všechny potřebné vitamíny a minerály ze stravy. V tento moment přichází vhod zařadit suplementy pro alespoň některé z nich. Výběr vhodného suplementu může být pro neznalé celkem oříšek, proto je vždy vhodné se poradit s lékárníkem nebo si nastudovat vše potřebné o benefitech jednotlivých vitamínových doplňků a vhodném dávkování.

Na trhu najdete nepřeberné množství různých suplementů, ovšem jejich kvalita se mezi jednotlivými produkty výrazně liší. Vždy je dobré pečlivě pročíst složení, kde je dobré zaměřit se na obsah a vstřebatelnost konkrétního vitamínu nebo minerálu.

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA VITAMÍNY A MINERÁLY HOŘČÍK DOPLŇKY STRAVY

Související články

Silná imunita díky jídlu. Co byste měli na podzim zařadit do jídelníčku? 

Podzimní mlhy a nevlídné počasí s deštěm a větrem nahrávají nejrůznějším virózám a nachlazení. Abyste neměli každý druhý týden rýmu a kašel, je nutné posílit imunitu, ale nemusíte hned běžet do lékárny, vystačíte si s tím, co máte doma v ledničce nebo ve spíži. Jaké potraviny skvěle posilují imunitu? 

Celý článek

Restart pro unavenou podzimní pleť

Také se poslední dobou cítíte unavené a zrcadlo vám vrací odraz ženy, která vypadá mnohem starší, než ukazuje její rodný list? Pak je nejvyšší čas dopřát vám i vaší pleti podzimní restart. Chcete přeci zářit na vánočních večírcích i u stromečku.

Celý článek

Víkendový workshop s WIM HOF METODOU

Sportoviště města Sušice pořádají v termínu od 25. do 27. listopadu 2022 víkendový workshop s certifikovaným instruktorem Wim Hof metody Filipem Zemanem.

Celý článek

Akné, růžovka nebo ekzém. Jak na nepříjemné trápení s pokožkou? 

Cítit se dobře ve vlastním těle je pro naše psychické i fyzické zdraví jedním ze zásadních faktorů.  Proto mohou jakékoliv viditelné problémy naším sebevědomím pěkně zamávat a ovlivnit nás více, než bychom sami chtěli.

Celý článek

Jak dosáhnout work-life balance a proč je pro nás tak důležitý?

Každý den má 24 hodin a v ideálním světě bychom osm z nich měli strávit spánkem, osm volným časem a osm hodin v práci. Kdo však může říct, že toto rozdělení má a dodržuje?

Celý článek

Když pleť volá SOS, dopřejte jí, co potřebuje

Ztrácí vaše pleť objem, je ochablá, unavená a dehydratovaná? Začínají se na vaší tváři objevovat vrásky? Pak se z vaší pleti vytrácí kyselina hyaluronová a dochází tak ke ztrátě pevnosti a pružnosti pleti a k ochabnutí kontur obličeje.

Celý článek

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

Celý článek

Jak spánek ovlivňuje úbytek hmotnosti?

Řada studií ukazuje, že nedostatek spánku je spojen s vyšší pravděpodobností nadváhy. Je však obtížné prokázat, zda méně spánku ve skutečnosti vede k přibírání na váze, nebo zda jen pozorujeme známý negativní účinek nadváhy na spánek. Napadnout nás může analogická otázka: „Co tu bylo dříve? Slepice nebo vejce?“.

Celý článek