dnes je 03.10.2022 a svátek má Bohumil

Vzpomínky Roberta Vana

Přidat na Seznam.cz
Robert Vano, proslulý fotograf, ale především odvážný muž s vřelým srdcem, laskavým humorem a výjimečným charisma.

Při příležitosti 70. narozenin vydal Robert Vano knižní publikaci s názvem MEMORIES, která byla předlohou pro jeho stejnojmennou výstavu. Zabýval se jí několik let. Fotografie pochází z různých koutů světa, z různých časových období nezávisle na sobě. MEMORIES neboli VZPOMÍNKY. Na co vše Robert Vano vzpomíná, a co vnesl do svého velkého projektu, kterým je sám ŽIVOT?

Roberte, jaké fotky jste zahrnul do projektu MEMORIES a proč?
Projekt MEMORIES obsahuje fotografie mé tvorby za 50 let a vybral jsem ty, ke kterým jsem měl citovou vazbu.

Významnou část tvoří fotografie z Ameriky, New Yorku, kde jste několik let žil. Co pro Vás New York znamená?
New York, to je to nejlepší místo na světě. Tak jak je to v textu slavné písně od Franka Sinatry New York New York: „If you can make it there, you will make it anywhere.“

Pamatujete si na svoji první fotku z Ameriky? Pokud ano, co na ní bylo?
To si nepamatuji, kdybych si pamatoval všechno za 70 let, to bych v noci neusnul.  

Podle Vašeho dokumentu Příběh člověka na mě působíte jako člověk, kterého Bůh miluje. Pokaždé, když jste na tom byl nejhůře, se Vám dostalo štěstí a zároveň pomoci. Čím to bylo? Lidmi, které jste měl kolem sebe, byl jste ve správný čas na správném místě nebo jste šel zkrátka štěstí naproti?
Šel jsem zkrátka štěstí naproti. Moje babička říkala, že ze všeho, co v životě děláme, budeme muset jednou skládat účty a tak jsem se snažil dělat věci správně a být hodný. Vždy se to vyplatilo.

Kdo je/byl pro Vás nejdůvěryhodnějším člověkem v životě a proč?
Kamarád, se kterým se znám od dětství, už asi 60 let.

Proč jste se vrátil po těch dlouhých letech z Ameriky do České republiky?
Vrátil jsem se, protože jsem tu měl ještě maminku a také, protože jsem dostal nabídku kreativního ředitele v tenkrát zakládajícím časopisu Elle.

Žijete v Praze sám. Není vám někdy smutno? Přemýšlel jste někdy o tom, že byste si pořídil „parťáka“ v podobě pejska, kočky, andulky, králíka, rybičky...?
Já jsem se nikdy necítil být sám, jsem od rána do večera s lidmi. Možná, kdybych byl nehybný, seděl doma na židli, tak bych si i něco pořídil, ale aby člověk byl úspěšný, tak to je přesně ten účet, za který se musí zaplatit. Nemůžete mít rodinu, psa, Porsche, bazalku, chatu, letadlo nebo studio v Monte Carlu.

Nikdy jste netoužil po penězích, ale slávě. Co Vám sláva dala?
Peníze. (smích)

Co považujete za svůj největší úspěch?
Že jsem mohl v životě dělat své hobby, to, co mám rád, a že jsem se tím živil. Neznám moc lidí, kteří by to tak měli.

Litujete něčeho ve svém životě?
Tak jako zní v krásné písni od Édith Piaf: „Non, je ne regrette rien:“ aneb Ne, ničeho nelituji.

Děkujeme Robertovi za rozhovor!


A pokud jste ještě nebyli na výstavě, máte ji možnost navštívit do 17. března v Malostranské besedě.

Zdroj: Osobní fotoarchiv Roberta Vana: Facebook Robert Vano Official

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR ROBERT VANO FOTOGRAF FOTOGRAFIE UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE FOTOAPARÁT

Související články

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

ŽENY ZA MIXÁŽNÍM PULTEM: JAK TVOŘÍ ČESKÉ DJKY?

Dvě ženy, které milují hudbu a dokážou roztančit davy. První dáma českého DJingu, DJ Lucca, působí na české hudební scéně už více než dvě dekády. K rozhovoru přizvala i začínající talentovanou DJ Neomi. Jak obě hudebnice hodnotí své začátky a co by poradily začínajícím DJkám? 

Celý článek

Petra Měchurová radí jak na to, aby si i vaše vlasy užily léto 

Horko, slunce, mořská sůl nebo chlorovaná voda – to vše jsou faktory, které na naše vlasy rozhodně nepůsobí blahodárně. A právě proto bychom o ně měly obzvláště v letních měsících dobře pečovat. Jak docílit toho, abychom na podzim nemusely zničené vlasy radikálně stříhat a nejen to, jsme se ptali přední české kadeřnice Petry Měchurové. 

Celý článek

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

NÁVRHÁŘKA ZNAČKY PUMA HOVOŘÍ O UPCYKLACI

Návrhářka Nicole McLaughlin hovoří o své vášni pro upcyklaci v rámci platformy značky PUMA "She moves us".

Celý článek