dnes je 17.05.2021 a svátek má Aneta

WRN Jan Černý

Přidat na Seznam.cz
Honza Černý je mladý progresivní designér, který se čím dál více dostává do povědomí české módní scény. Letos jsme jeho novou kolekci Sherwood viděli na přehlídce We Are Next (WRN), kterou pořádali studenti UMPRUM spolu s hosty z Royal Academy in Antwerp a Móda.cz byla u toho!

Čím je tvoje kolekce inspirovaná a proč tě zaujalo zrovna tohle téma?

Chlapeckou prostitucí v 90. letech v Praze. Kluci měli až dvanáct klientů za noc, pomoc hledali v drogách, měli spoustu peněz ale vlastně k ničemu. Roztříštěná duše mladého člověka jde do souboje se září klubových světel a stejně jako se bortí osobnost a ideály, bortí se také jednotlivé oděvní kusy v mé kolekci. Dekonstrukce a následné znovu spojení v nových souvislostech je jedním z jejích nosných prvků. Křehkost mladé duše i těla byla skryta za obrovské bundy a džíny. Kolekce nemá odsuzovat nebo podávat obecný názor, ale spíše upozornit a odehrát příběh, který je dnes současnější víc než kdykoliv předtím. K tématu jsem se dostal docela spontánně, byl jsem na přednášce Karima (Karla Lampy, bývalého prostituta) a taky jsem viděl film Mandragora, který mi nedal spát. Musel jsem to ze sebe nějak dostat.

Jak se stalo, že jsi mezi studenty z Prahy a Antwerp jediný ze Zlína?
Oslovil mě Lukáš Spilka, který momentálně studuje v Antwerpách a pořádal WE’RE NEXT, jestli bych šel do tohoto projektu, a já jsem souhlasil.

Mohl jsi vidět a srovnat práci jak studentů z UMPRUM Antwerp i Zlína, kde vidíš zásadní rozdíly?
Rozhodně v jiném vedení studentů, ze kterého pak vycházejí různé práce. V Česku jsme samozřejmě střízlivější, na druhou stranu ale možná srozumitelnější a civilnější, což považuju za velkou výhodu. Antwerpani si naopak umí brilantně hrát s kombinováním textur, barev a materiálů, mají dotažený styling včetně bot a doplňků. Vytváří výborné koláže a kompozice.

Cítíš jako handicap to, že je Zlín tak trochu z ruky?
Myslím, že je vše tak, jak má být. Ve Zlíně se můžu koncentrovat na práci mnohem víc než třeba v Praze, když je člověk v centru dění. Všichni hned nevidí všechno, a tak se dá skvěle pracovat s překvapením a lépe se soustředit na tvorbu samotné kolekce.

Tvoje kolekce byla čistě pánská. Děláš módu i pro ženy?
Všechno co dělám, si mohou obléct i ženy.

Jaké jsou tvé dojmy z přehlídky a vůbec z celého  letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?
WRN proběhlo na první ročník velmi důstojně, žádné větší problémy, příjemná a uvolněná atmosféra, vše bylo, jak má být.
Zářijový MBPFW jsem si dosyta užil, výborně fungující backstage, skvělá lokalita, která byla pro fashion week upravena tak, aby se zde mohli hosté zdržet i mezi přehlídkami (thumbs up). Některé kolekce mě dostaly do kolen, za mě highlight trio Polanka-Vibskov-Chatty.

 

Rozhovor pro Moda.cz PŘIPRAVILA TEREZA OTAHALÍKOVÁ
FOTO: W E L I N

 

Přidat na Seznam.cz
WRN UMPRUM MÓDNÍ NÁVRHÁŘI LAFABRIKA ROZHOVOR JAN ČERNÝ

Související články

Svatební květina, květiny do interiéru a mnoho dalšího nabízí Plantárium

Jak vypadá práce svatební floristky? A jaké květiny a barvy jsou letos "in"? Nejen o tom jsme si povídali se Zuzanou Pacourkovou a Martinou Tománkouvou, zakladatelkami pražského Plantária. 

Celý článek

Marie Bubláková o značce EN TEN TY KY dva špalíky: první objednávka byla obrovitánská euforie. Tady jsem poznala, že by se to mohlo lidem líbit.

EN TEN TY KY dva špalíky, známé dětské rozpočítadlo, které také nese název jednoho velkého nápadu. Nápadu, za kterým stojí Marie Bubláková. 

Celý článek

Inspirace růžovou barvou přišla od posádky letadel Nikiho Laudy, říká ředitelka dopravy RegioJet Ivana Sachsová

Přinášíme vám další inspirativní rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka. Tentokrát jsme si povídali s ředitelkou dopravy "žlutých autobusů a vlaků" Ivanou Sachsovou.

Celý článek

Právo je o konfliktu hodnot a nalézání rovnováhy, říká místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková

Přinášíme vám další příspěvek ze série exkluzivních rozhovorů s nejvlivnějšími ženami Česka. Tentokrát s místopředsedkyní Nejvyššího správního soudu JUDr. Barbarou Pořízkovou. Jaké je podle ní české právní prostředí? Kdo je její inspirací? A co pro soudkyni znamená móda a styl? Dozvíte se v článku.

Celý článek

MICHAL ZAPOMĚL: Styl je odvaha být sám sebou

Pokud si myslíte, že když jdete dělat rozhovor s jedním z nejlepších kadeřníků této země, bude řeč hlavně o barvách a trendech, jste na omylu. Postupem času totiž zjistíte, že Michal Zapoměl je jiný. Jeho čistota a inspirativnost vás vtáhne a vy máte pocit, že každou jeho větu si musíte zapamatovat. 

Celý článek

Kolekce Diane von Furstenberg x H&M HOME

Pozvěte do svého domova svět inspirovaný Diane von Furstenberg a oživte svůj interiér touto exkluzivní kolekcí.

Celý článek

Svatební trendy 2021 ze salonu tvuj-honeymoon.cz

Svatební trendy pro rok 2021. Jednoduché elegantní linie nabízí svatební salon TVŮJ HONEY MOON. "Svatební šaty jako z pohádky".   

Celý článek

Klára Haunerová, její institut módní tvorby oslavil 10 let

Institut módní tvorby poskytuje jedinečné oděvní kurzy se zaměřením na komplexní vzdělání v módním průmyslu. Ateliér nabízí plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na předchozí zkušenosti nebo vzdělání.

Celý článek