dnes je 30.05.2020 a svátek má Ferdinand

WRN Jan Černý

Přidat na Seznam.cz
Honza Černý je mladý progresivní designér, který se čím dál více dostává do povědomí české módní scény. Letos jsme jeho novou kolekci Sherwood viděli na přehlídce We Are Next (WRN), kterou pořádali studenti UMPRUM spolu s hosty z Royal Academy in Antwerp a Móda.cz byla u toho!

Čím je tvoje kolekce inspirovaná a proč tě zaujalo zrovna tohle téma?

Chlapeckou prostitucí v 90. letech v Praze. Kluci měli až dvanáct klientů za noc, pomoc hledali v drogách, měli spoustu peněz ale vlastně k ničemu. Roztříštěná duše mladého člověka jde do souboje se září klubových světel a stejně jako se bortí osobnost a ideály, bortí se také jednotlivé oděvní kusy v mé kolekci. Dekonstrukce a následné znovu spojení v nových souvislostech je jedním z jejích nosných prvků. Křehkost mladé duše i těla byla skryta za obrovské bundy a džíny. Kolekce nemá odsuzovat nebo podávat obecný názor, ale spíše upozornit a odehrát příběh, který je dnes současnější víc než kdykoliv předtím. K tématu jsem se dostal docela spontánně, byl jsem na přednášce Karima (Karla Lampy, bývalého prostituta) a taky jsem viděl film Mandragora, který mi nedal spát. Musel jsem to ze sebe nějak dostat.

Jak se stalo, že jsi mezi studenty z Prahy a Antwerp jediný ze Zlína?
Oslovil mě Lukáš Spilka, který momentálně studuje v Antwerpách a pořádal WE’RE NEXT, jestli bych šel do tohoto projektu, a já jsem souhlasil.

Mohl jsi vidět a srovnat práci jak studentů z UMPRUM Antwerp i Zlína, kde vidíš zásadní rozdíly?
Rozhodně v jiném vedení studentů, ze kterého pak vycházejí různé práce. V Česku jsme samozřejmě střízlivější, na druhou stranu ale možná srozumitelnější a civilnější, což považuju za velkou výhodu. Antwerpani si naopak umí brilantně hrát s kombinováním textur, barev a materiálů, mají dotažený styling včetně bot a doplňků. Vytváří výborné koláže a kompozice.

Cítíš jako handicap to, že je Zlín tak trochu z ruky?
Myslím, že je vše tak, jak má být. Ve Zlíně se můžu koncentrovat na práci mnohem víc než třeba v Praze, když je člověk v centru dění. Všichni hned nevidí všechno, a tak se dá skvěle pracovat s překvapením a lépe se soustředit na tvorbu samotné kolekce.

Tvoje kolekce byla čistě pánská. Děláš módu i pro ženy?
Všechno co dělám, si mohou obléct i ženy.

Jaké jsou tvé dojmy z přehlídky a vůbec z celého  letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?
WRN proběhlo na první ročník velmi důstojně, žádné větší problémy, příjemná a uvolněná atmosféra, vše bylo, jak má být.
Zářijový MBPFW jsem si dosyta užil, výborně fungující backstage, skvělá lokalita, která byla pro fashion week upravena tak, aby se zde mohli hosté zdržet i mezi přehlídkami (thumbs up). Některé kolekce mě dostaly do kolen, za mě highlight trio Polanka-Vibskov-Chatty.

 

Rozhovor pro Moda.cz PŘIPRAVILA TEREZA OTAHALÍKOVÁ
FOTO: W E L I N

 

Přidat na Seznam.cz
WRN UMPRUM MÓDNÍ NÁVRHÁŘI LAFABRIKA ROZHOVOR JAN ČERNÝ

Související články

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Jak nakupovat oblečení online jako profesionál?

Sociální izolace nás staví před nové výzvy a možnosti a směřuje nás více než kdy jindy do virtuálního světa online nákupů. Jak ale nakupovat chytře, bezpečně a ekonomicky?

Celý článek
Podcast Sarkastický kafe

Mariana Prachařová a Helena Navrátilová jako oblíbené podcasterky „Sarkastickýho kafe“. Co na sebe prozradily ze svého soukromí?

Holčičí duo Mariana Prachařová a Helena Navrátilová jsou dámy, které mají na svůj mladý věk široké spektrum pracovních zkušeností. Jaké je spojují a co na sebe prozradily ze svého soukromého života?

Celý článek

Katka Říhová a Karel Kašák: Jaký vztah mají k módě

Říkají nám, jak se máme oblékat, ale návrháři to nejsou. Říkáme, jaké bude počasí, ale meteorologové nejsme. Vyzpovídali jsme dva nejoblíbenější moderátory počasí. Jaký vztah mají k meteorologii a jaký k módě? A že si tyto obory nejsou až tak cizí. Na to nám odpovídala Katka Říhová a Karel Kašák.

 

Celý článek

Česká návrhářka Hana Zelenková: Muži se naučili řešit svůj zevnějšek a není jim jedno, co si obléknou

Módnímu návrhářství se věnuje prakticky od svých dětských snů a představ až po současnost. Nyní jí nejvíce baví módní besedy, hra s materiály i ženy a muži, kteří se nebojí být něčím originální. Jaké plány má česká návrhářka Hana Zelenková pro letošní rok?

 

Celý článek

Klára Haunerová: Móda a minimalismus

Zakladatelka a majitelka Institutu módní tvorby v Praze se zabývá přednáškovou činností ohledně fashion industry v Čechách a v zahraničí a propaguje udržitelnost v módním průmyslu. Svým počínáním ukazuje i ostatním návrhářům, že to jde dělat i jinak a přesto dobře! 

Celý článek

Československý ples, kouzelná noc v obecním domě

Vyvrcholení plesové sezóny si nenechaly ujít významné osobnosti z kultury, vědy, sportu ani z podnikatelské sféry. Sedmý ročník Česko-Slovenského plesu v pražském Obecním domě zářil všemi barvami a kypřil přepychem. 

Celý článek

Kolekce Max Mara Pre-fall 2020 inspirovaná průkopnicí rocku Debbie Harry

Debbie Harry, zpěvačka, která změnila americký rock, se stala inspirací pro novou kolekci Max Mara pre-fall. Inspiroval se jí návrhář a kreativní ředitel značky Ian Griffith.

Celý článek