dnes je 23.05.2019 a svátek má Vladimír

Yvona Leitner: K módě mě nejspíš nasměřovaly geny

Přidat na Seznam.cz
I přesto, že ji na oděvní školu nepřijali, vyučila se švadlenou, doplnila si maturitu a šla studovat na Technickou univerzitu v Liberci obor návrhářství. Svou cestičku k módě si stejně našla. Kdo je Yvona Řihošková Leitner a proč byste o ní rozhodně měli vědět?

Yvona Leitner žije se svou rodinou v jednom z nejstarších domečků v menší vesnici Hrubčice. Geny, které jí předali rodiče rozhodně nezapře. Její tatínek se vyučil krejčím v OP Prostějov, její dědeček z otcové strany byl vyhlášeným krejčím, který šil tzv. měřenky a její maminka učila výtvarnou výchovu. Umělecké myšlení mají v rodině hluboce zakořeněno. A i když Yvonu v dětství zajímaly spíše auta a klučičí hry, móda si ji časem stejně našla.

„Už jako studentka jsem se účastnila řady soutěží, na nichž se mi podařilo získat nějaká ocenění. V roce 1999 jsem se mohla těšit z titulu Výtvarník sezóny v soutěži Módní tvorba, který jsem v roce 2000 obhájila,“ popisuje své úspěchy Yvona Leitner.

V současné době učí česká návrhářka Yvona Leitner na Škole módy a designu v Prostějově, obor návrhářství, což ji upřímně baví a naplňuje. O tom nakonec svědčí i mnohá ocenění v soutěžích pro střední školy, která získali její studenti za dobu jejího působení.

„Mám spoustu nápadů, někdy stačí vidět látku a už mám před sebou kolekci, jindy mám nápad a dlouho hledám vhodnou látku,“ říká o tom, co jí inspiruje Yvona. Na otázku, co bude za deset let, se jí neodpovídá snadno: „Těžko si dovedu představit co bude za deset let. Jen těžko odhadnete, jak a z čeho se budou vyrábět látky a jak se budou chovat,“ dodává, že i mentalita klientů bude jiná. „Určitě bych chtěla pokračovat v tom, co dělám nyní. Tedy nešít jen na přehlídky, ale věnovat se i zakázkovému šití pro lidi, kteří nemají zrovna míry manekýnek a chtějí být šmrncovní,“ doplňuje svou představu o budoucnosti návrhářka.  

Není to však jen móda, která českou návrhářku pohltila. Své si našla i v rámci designu a dalších projektů. „Design mě vždy zajímal jako celek, proto jsem začala vytvářet kolekce bytových doplňků a chystám i nové projekty. Baví mě spolupráce se zajímavými lidmi.“ Yvona nyní pracuje mimo jiné také na tvorbě oděvů z netradičních materiálů, na praktických a přitom módních kabelkách nebo například na projektu Ellda, pod kterým se skrývají 3D obrázky podle dětských kreseb. Rovněž má největší sbírku rerto válečků, kterými se dříve malovaly na zeď různé obrazce, a které půjčuje prostřednictvím webových stránek pujcovnavalecku.cz.

A jakou módu tato návrhářka preferuje? „Mám ráda ležérně elegantní módu, ve stylu street fashion. Vytvářím modely, které by se daly nazvat jako pohodové, mírně provokativní, s citem pro detail a celkový dojem.“ I Leitner zastává názor, že v jednoduchosti je krása a doplňuje to o umění hry s materiálem, střihem a funkčností. Zpravidla dvakrát do roka přináší svým zákaznicím nové kolekce, ale rovněž šije oděvy na zakázku včetně svatebních šatů.

Za svého asistenta před necelými dvěma lety přijala Yvona Leitner svého studenta Adama Grmolce, který v rámci Mercedes-Benz Prague fashion weeku za pár dní představí svou práci, co by jeden z finalistů soutěže Van Graaf Junior Talent. Její práci pak můžeme vidět na přehlídkách 23. 3. 2019 v Českém Krumlově, 12. 4. 2019 v Mohelnici, 18. 5. 2019 v Luhačovicích v rámci charitativní akce, ale hlavně 11. září 2019 v Prostějově, kdy v rámci 100. výročí Školy módy a designu představí svou velkou autorskou kolekci.

 

foto: yvonaleitner.cz, lubu.cz - Lubomír Buchta

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA YVONA LEITNER ČESKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Jiří Kalfař převzal jako první Čech ocenění od monacké kněžny Charlene

Obrovský úspěch sklidil v rámci Monte Carlo Fashion Weeku český designér Jiří Kalfař. Ocenění za inovativní a udržitelný přístup k módě provází motto: „Ohleduplnost k přírodě je moderní pojetí šik“.

Celý článek

Jak stylově nosit mikinu?

Mikina. Možná spoustu z vás napadne, že je to super kousek, ale tak maximálně na nedělní úklid. Vyvedeme vás z omylu. Tohle už dávno není jen domácí uniforma.

Celý článek

Whoopi Goldberg má vlastní oděvní značku s širokým výběrem velikostí

Herečka Whoopi Goldberg se rozhodla, že vám usnadní ranní rozhodování co na sebe, a to bez rozdílu, zda nosíte velikost XS nebo 3XL.

Celý článek

Nová americká značka DOOZ se specializuje na módu podle znamení zvěrokruhu

Promyšlený koncept značky DOOZ nadchne milovníky astrologie a luxusu. Začínající značka z New Yorku barevně odlišuje jednotlivá znamení zvěrokruhu, nabízí kabelky inspirované měsícem a povzbuzuje k důvěře k odborným horoskopům.

Celý článek

Šest značek, jejichž potištěné látky budete milovat po celé léto

Značek, které vás doopravdy osloví a vy si je už nadobro zapamatujete, není mnoho. My vám však zaručíme, že pokud patříte mezi milovníky letních potisků, pak si tyto značky zapamatujete už jednou pro vždy.

Celý článek

Slovenská návrhářka Andrea Staňová miluje zastrčené obchůdky s látkami

Módu si zamilovala již jako malé děvčátko, tato láska ji vydržela až dodnes. Talentovaná slovenská návrhářka hledá inspiraci v každodenním životě a pod rukama ji vznikají nádherné, elegantní a čisté modely.

Celý článek

Značka Burberry poprvé do své kampaně obsadila modelku Gigi Hadid

Gigi Hadid poprvé obsadila hlavní roli v módní kampani britské značky Burberry. Při té příležitosti v ní ztvárnila čtyři vzhledy nejenom co se týče módních outfitů.

Celý článek
Kendall Jenner

Kendall Jenner jako nespoutaná kráska v novém krátkém filmu značky Longchamp

Francouzská značka Longchamp má zkrátka co nabídnout! Ani v letošní kolekci pro jaro / léto 2019 nechyběla elegance, smyslnost, ale také živelnost a energie.

Celý článek