dnes je 26.05.2020 a svátek má Filip

Yvona Leitner: K módě mě nejspíš nasměřovaly geny

Přidat na Seznam.cz
I přesto, že ji na oděvní školu nepřijali, vyučila se švadlenou, doplnila si maturitu a šla studovat na Technickou univerzitu v Liberci obor návrhářství. Svou cestičku k módě si stejně našla. Kdo je Yvona Řihošková Leitner a proč byste o ní rozhodně měli vědět?

Yvona Leitner žije se svou rodinou v jednom z nejstarších domečků v menší vesnici Hrubčice. Geny, které jí předali rodiče rozhodně nezapře. Její tatínek se vyučil krejčím v OP Prostějov, její dědeček z otcové strany byl vyhlášeným krejčím, který šil tzv. měřenky a její maminka učila výtvarnou výchovu. Umělecké myšlení mají v rodině hluboce zakořeněno. A i když Yvonu v dětství zajímaly spíše auta a klučičí hry, móda si ji časem stejně našla.

„Už jako studentka jsem se účastnila řady soutěží, na nichž se mi podařilo získat nějaká ocenění. V roce 1999 jsem se mohla těšit z titulu Výtvarník sezóny v soutěži Módní tvorba, který jsem v roce 2000 obhájila,“ popisuje své úspěchy Yvona Leitner.

V současné době učí česká návrhářka Yvona Leitner na Škole módy a designu v Prostějově, obor návrhářství, což ji upřímně baví a naplňuje. O tom nakonec svědčí i mnohá ocenění v soutěžích pro střední školy, která získali její studenti za dobu jejího působení.

„Mám spoustu nápadů, někdy stačí vidět látku a už mám před sebou kolekci, jindy mám nápad a dlouho hledám vhodnou látku,“ říká o tom, co jí inspiruje Yvona. Na otázku, co bude za deset let, se jí neodpovídá snadno: „Těžko si dovedu představit co bude za deset let. Jen těžko odhadnete, jak a z čeho se budou vyrábět látky a jak se budou chovat,“ dodává, že i mentalita klientů bude jiná. „Určitě bych chtěla pokračovat v tom, co dělám nyní. Tedy nešít jen na přehlídky, ale věnovat se i zakázkovému šití pro lidi, kteří nemají zrovna míry manekýnek a chtějí být šmrncovní,“ doplňuje svou představu o budoucnosti návrhářka.  

Není to však jen móda, která českou návrhářku pohltila. Své si našla i v rámci designu a dalších projektů. „Design mě vždy zajímal jako celek, proto jsem začala vytvářet kolekce bytových doplňků a chystám i nové projekty. Baví mě spolupráce se zajímavými lidmi.“ Yvona nyní pracuje mimo jiné také na tvorbě oděvů z netradičních materiálů, na praktických a přitom módních kabelkách nebo například na projektu Ellda, pod kterým se skrývají 3D obrázky podle dětských kreseb. Rovněž má největší sbírku rerto válečků, kterými se dříve malovaly na zeď různé obrazce, a které půjčuje prostřednictvím webových stránek pujcovnavalecku.cz.

A jakou módu tato návrhářka preferuje? „Mám ráda ležérně elegantní módu, ve stylu street fashion. Vytvářím modely, které by se daly nazvat jako pohodové, mírně provokativní, s citem pro detail a celkový dojem.“ I Leitner zastává názor, že v jednoduchosti je krása a doplňuje to o umění hry s materiálem, střihem a funkčností. Zpravidla dvakrát do roka přináší svým zákaznicím nové kolekce, ale rovněž šije oděvy na zakázku včetně svatebních šatů.

Za svého asistenta před necelými dvěma lety přijala Yvona Leitner svého studenta Adama Grmolce, který v rámci Mercedes-Benz Prague fashion weeku za pár dní představí svou práci, co by jeden z finalistů soutěže Van Graaf Junior Talent. Její práci pak můžeme vidět na přehlídkách 23. 3. 2019 v Českém Krumlově, 12. 4. 2019 v Mohelnici, 18. 5. 2019 v Luhačovicích v rámci charitativní akce, ale hlavně 11. září 2019 v Prostějově, kdy v rámci 100. výročí Školy módy a designu představí svou velkou autorskou kolekci.

 

foto: yvonaleitner.cz, lubu.cz - Lubomír Buchta

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA YVONA LEITNER ČESKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Plavky nejenom pro štíhlé postavy aneb aktuální trendy na léto!

Plavky k létu jednoznačně patří a je jedno, jestli preferujete koupání na chatě u rybníka, na veřejném koupališti nebo u svého bazénu v pohodlí domova. Tak jako tak by vám neměly uniknout aktuální trendy v plavkách. Vybírali jsme ty, které jsou vhodné pro každou postavu!

Celý článek

Věrnostní program H&M konečně i v České republice

Věrnostní program Hello Member bude konečně i u nás. Dlouho očekávaná událost pro všechny, kteří milují módu značky H&M. Jak se stát členem a jaké výhody bude mít tento program?

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Jak nejlépe zamaskovat odrosty

Jak co nejlépe a nejrychleji zamaskovat odrosty bez velkých zásahů? A bohužel stále bez návštěvy vašeho kadeřníka? Máme pro vás několik jednoduchých tipů na účesy, které vám pomohou skrýt nežádoucí odrosty.

Celý článek

Must have: květen ve znamení splynutí s přírodou

Tíhnete k přírodě? V těchto dnech možná víc než kdy dřív. My vlastně také, proto jsme květnová must have zahalili do roušky přirozené krásy a pohodlí.

Celý článek

Puma přichází s novými modely tenisek

Sportovní značka Puma přichází aktuálně s několika novými modely tenisek na letošní jaro. Minimalistický styl, zvířecí motiv, ugly shoes nebo toužíte po barvách? Na své si přijde každý milovník sneakers.

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek