dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

Yvona Leitner: K módě mě nejspíš nasměřovaly geny

Přidat na Seznam.cz
I přesto, že ji na oděvní školu nepřijali, vyučila se švadlenou, doplnila si maturitu a šla studovat na Technickou univerzitu v Liberci obor návrhářství. Svou cestičku k módě si stejně našla. Kdo je Yvona Řihošková Leitner a proč byste o ní rozhodně měli vědět?

Yvona Leitner žije se svou rodinou v jednom z nejstarších domečků v menší vesnici Hrubčice. Geny, které jí předali rodiče rozhodně nezapře. Její tatínek se vyučil krejčím v OP Prostějov, její dědeček z otcové strany byl vyhlášeným krejčím, který šil tzv. měřenky a její maminka učila výtvarnou výchovu. Umělecké myšlení mají v rodině hluboce zakořeněno. A i když Yvonu v dětství zajímaly spíše auta a klučičí hry, móda si ji časem stejně našla.

„Už jako studentka jsem se účastnila řady soutěží, na nichž se mi podařilo získat nějaká ocenění. V roce 1999 jsem se mohla těšit z titulu Výtvarník sezóny v soutěži Módní tvorba, který jsem v roce 2000 obhájila,“ popisuje své úspěchy Yvona Leitner.

V současné době učí česká návrhářka Yvona Leitner na Škole módy a designu v Prostějově, obor návrhářství, což ji upřímně baví a naplňuje. O tom nakonec svědčí i mnohá ocenění v soutěžích pro střední školy, která získali její studenti za dobu jejího působení.

„Mám spoustu nápadů, někdy stačí vidět látku a už mám před sebou kolekci, jindy mám nápad a dlouho hledám vhodnou látku,“ říká o tom, co jí inspiruje Yvona. Na otázku, co bude za deset let, se jí neodpovídá snadno: „Těžko si dovedu představit co bude za deset let. Jen těžko odhadnete, jak a z čeho se budou vyrábět látky a jak se budou chovat,“ dodává, že i mentalita klientů bude jiná. „Určitě bych chtěla pokračovat v tom, co dělám nyní. Tedy nešít jen na přehlídky, ale věnovat se i zakázkovému šití pro lidi, kteří nemají zrovna míry manekýnek a chtějí být šmrncovní,“ doplňuje svou představu o budoucnosti návrhářka.  

Není to však jen móda, která českou návrhářku pohltila. Své si našla i v rámci designu a dalších projektů. „Design mě vždy zajímal jako celek, proto jsem začala vytvářet kolekce bytových doplňků a chystám i nové projekty. Baví mě spolupráce se zajímavými lidmi.“ Yvona nyní pracuje mimo jiné také na tvorbě oděvů z netradičních materiálů, na praktických a přitom módních kabelkách nebo například na projektu Ellda, pod kterým se skrývají 3D obrázky podle dětských kreseb. Rovněž má největší sbírku rerto válečků, kterými se dříve malovaly na zeď různé obrazce, a které půjčuje prostřednictvím webových stránek pujcovnavalecku.cz.

A jakou módu tato návrhářka preferuje? „Mám ráda ležérně elegantní módu, ve stylu street fashion. Vytvářím modely, které by se daly nazvat jako pohodové, mírně provokativní, s citem pro detail a celkový dojem.“ I Leitner zastává názor, že v jednoduchosti je krása a doplňuje to o umění hry s materiálem, střihem a funkčností. Zpravidla dvakrát do roka přináší svým zákaznicím nové kolekce, ale rovněž šije oděvy na zakázku včetně svatebních šatů.

Za svého asistenta před necelými dvěma lety přijala Yvona Leitner svého studenta Adama Grmolce, který v rámci Mercedes-Benz Prague fashion weeku za pár dní představí svou práci, co by jeden z finalistů soutěže Van Graaf Junior Talent. Její práci pak můžeme vidět na přehlídkách 23. 3. 2019 v Českém Krumlově, 12. 4. 2019 v Mohelnici, 18. 5. 2019 v Luhačovicích v rámci charitativní akce, ale hlavně 11. září 2019 v Prostějově, kdy v rámci 100. výročí Školy módy a designu představí svou velkou autorskou kolekci.

 

foto: yvonaleitner.cz, lubu.cz - Lubomír Buchta

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA YVONA LEITNER ČESKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Módní úchylky

Odhaleno! Jaké módní úchylky vedou u nás v redakci?

Každá žena má slabost pro něco jiného. Leckdy to přeroste až v posedlost. Kupujeme nepotřebné věci jen proto, že nám dělá radost je vlastnit. Jaká je vaše módní úchylka?

Celý článek

Džínové sukně - kamarádky žen všech národností i generací

Každá z nás má v šatníku nějakou tu stálici, něco, na co se můžeme vždy spolehnout, i když nemáme tu správnou náladu, něco co se spolehlivě hodí ke všemu. Jedním z těchto kousků, které má každá z nás v šatníku, je jistě i džínová sukně.

Celý článek

Polský časopis Fashion Magazine připravil stylový přírodní editorial

Modelka Karina Kurzacz zahalená do klasických krajkových šatů se staženými vlasy působí, jako by vypadla z retro filmu. A přesto vás tento editorial zaujme.

Celý článek

Designové vychytávky na červenec

Červenec je jednoznačně měsícem prázdnin a léta ve všemožném pojetí. Od času stráveného u vody, přes výlety do hor až po odpočinek doma na zahrádce. Vybrali jsme pro vás pár designových vychytávek, které by vám (nejenom) v tomto měsíci, mohly být dobrým společníkem.

Celý článek

Co nesmí chybět ve vaší plážové tašce?

Jednou z nejpopulárnějších chvil roku, na kterou se těší skoro celý svět, je dovolená u moře. Pokud ji máte ještě před sebou, nechte se inspirovat, jak efektivně se připravit k moři.

Celý článek

Letní romantika: Co na sebe, když vás pozve na rande?

Letní večery mají své kouzlo samy o sobě.  Proto, pokud se váš hrdina odhodlá této výjimečné doby využít a pozve vás na večeři, je jedno jak dlouho spolu jste. Připravte se na ni, oblečte se krásně a neodolatelně. Inspirujte se v našem článku.

Celý článek

Nike spustil další kampaň Pro Hijab a cudnější módu

Je to měsíc, co značka Nike spustila další unikátní kampaň Pro Hijab. Navazuje tak na to, co začala již v roce 2017. Značka věří, že poptávka po cudnější módě se bude v budoucnu zvyšovat.

Celý článek

Svůdná Adriana Lima ve sportovní kampani značky PUMA

Nejnovější kampaň sportovní značky PUMA jednoznačně sází na klasickou sportovní postavu oblíbené modelky Adriany Lima.

Celý článek