dnes je 21.03.2019 a svátek má Radek

Yvona Leitner: K módě mě nejspíš nasměřovaly geny

Přidat na Seznam.cz
I přesto, že ji na oděvní školu nepřijali, vyučila se švadlenou, doplnila si maturitu a šla studovat na Technickou univerzitu v Liberci obor návrhářství. Svou cestičku k módě si stejně našla. Kdo je Yvona Řihošková Leitner a proč byste o ní rozhodně měli vědět?

Yvona Leitner žije se svou rodinou v jednom z nejstarších domečků v menší vesnici Hrubčice. Geny, které jí předali rodiče rozhodně nezapře. Její tatínek se vyučil krejčím v OP Prostějov, její dědeček z otcové strany byl vyhlášeným krejčím, který šil tzv. měřenky a její maminka učila výtvarnou výchovu. Umělecké myšlení mají v rodině hluboce zakořeněno. A i když Yvonu v dětství zajímaly spíše auta a klučičí hry, móda si ji časem stejně našla.

„Už jako studentka jsem se účastnila řady soutěží, na nichž se mi podařilo získat nějaká ocenění. V roce 1999 jsem se mohla těšit z titulu Výtvarník sezóny v soutěži Módní tvorba, který jsem v roce 2000 obhájila,“ popisuje své úspěchy Yvona Leitner.

V současné době učí česká návrhářka Yvona Leitner na Škole módy a designu v Prostějově, obor návrhářství, což ji upřímně baví a naplňuje. O tom nakonec svědčí i mnohá ocenění v soutěžích pro střední školy, která získali její studenti za dobu jejího působení.

„Mám spoustu nápadů, někdy stačí vidět látku a už mám před sebou kolekci, jindy mám nápad a dlouho hledám vhodnou látku,“ říká o tom, co jí inspiruje Yvona. Na otázku, co bude za deset let, se jí neodpovídá snadno: „Těžko si dovedu představit co bude za deset let. Jen těžko odhadnete, jak a z čeho se budou vyrábět látky a jak se budou chovat,“ dodává, že i mentalita klientů bude jiná. „Určitě bych chtěla pokračovat v tom, co dělám nyní. Tedy nešít jen na přehlídky, ale věnovat se i zakázkovému šití pro lidi, kteří nemají zrovna míry manekýnek a chtějí být šmrncovní,“ doplňuje svou představu o budoucnosti návrhářka.  

Není to však jen móda, která českou návrhářku pohltila. Své si našla i v rámci designu a dalších projektů. „Design mě vždy zajímal jako celek, proto jsem začala vytvářet kolekce bytových doplňků a chystám i nové projekty. Baví mě spolupráce se zajímavými lidmi.“ Yvona nyní pracuje mimo jiné také na tvorbě oděvů z netradičních materiálů, na praktických a přitom módních kabelkách nebo například na projektu Ellda, pod kterým se skrývají 3D obrázky podle dětských kreseb. Rovněž má největší sbírku rerto válečků, kterými se dříve malovaly na zeď různé obrazce, a které půjčuje prostřednictvím webových stránek pujcovnavalecku.cz.

A jakou módu tato návrhářka preferuje? „Mám ráda ležérně elegantní módu, ve stylu street fashion. Vytvářím modely, které by se daly nazvat jako pohodové, mírně provokativní, s citem pro detail a celkový dojem.“ I Leitner zastává názor, že v jednoduchosti je krása a doplňuje to o umění hry s materiálem, střihem a funkčností. Zpravidla dvakrát do roka přináší svým zákaznicím nové kolekce, ale rovněž šije oděvy na zakázku včetně svatebních šatů.

Za svého asistenta před necelými dvěma lety přijala Yvona Leitner svého studenta Adama Grmolce, který v rámci Mercedes-Benz Prague fashion weeku za pár dní představí svou práci, co by jeden z finalistů soutěže Van Graaf Junior Talent. Její práci pak můžeme vidět na přehlídkách 23. 3. 2019 v Českém Krumlově, 12. 4. 2019 v Mohelnici, 18. 5. 2019 v Luhačovicích v rámci charitativní akce, ale hlavně 11. září 2019 v Prostějově, kdy v rámci 100. výročí Školy módy a designu představí svou velkou autorskou kolekci.

 

foto: yvonaleitner.cz, lubu.cz - Lubomír Buchta

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA YVONA LEITNER ČESKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Jak se ponořit do velkého jarního trendu džínoviny

Návrháři zahrnuli džínovinu do svých kolekcí na všech týdnech módy a je obrovským hitem! Jaké se nosí střihy džínů a jiných oděvů z klasické modré látky, vám poradí tento článek.

Celý článek

Monika Marešová na dobrodružné cestě značky H&M

Monika Marešová se vydala na dobrodružnou cestu do americké Sedony, kde byla součástí nové myšlenky ke kolekci značky H&M.

Celý článek

Herečka Dominika Býmová o své kolekci White Sage

Dominika Býmová přichází se svou vlastní kolekcí ekologicky co nejméně závadného oblečení, šitou z kvalitních přírodních materiálů. Svou práci představí na pop-up Life is Fashion, který již třetím rokem představuje nové a nadějné české návrháře.

Celý článek

Tři základní kousky, které v jarním šatníku nesmí chybět

Bez kterých důležitých módních kousků se na jaře neobejdete? Co je jednoduché na nošení a slušivé zároveň? Tyto módní nutnosti udělají revoluci ve vašem šatníku.

Celý článek

Šaty a noční košilky ze snové spolupráce Ester Geislerové a Josefiny Bakošové

Není to poprvé, kdy se herečka Ester Geislerová a módní návrhářka Josefina Bakošová daly dohromady. A my doufáme, že ani naposledy.

Celý článek

Mirka Talavašková: Variabilita pomocí pár kvalitních kousků je řešení udržitelné módy a nadbytečného odpadu

Česká návrhářka Mirka Talavašková svou módu posouvá na východ, kde sklízí čím dál větší úspěch. Jaké byly její začátky a co plánuje v horizontu tří let?

Celý článek

Francouzská stylistka a editorka francouzské Vogue Géraldine Saglio vytvořila kolekci vzývající nómádky

Zavřete na chvíli oči a představte si divokou přírodu, vyprahlou a rozpálenou zem od slunce, tváře ošlehané větrem a nekonečno svobody, kterou vám tento pocit přináší. Pokud jste se do tohoto pocitu dokázala vžít, pak vám tahle móda uhrane.

Celý článek

14. ročník módního večera Fashion Stars Night nás upřímně oslovil

Pražská křižovatka kostel sv. Anny opět ožil módními přehlídkami. Přijali jsme pozvání a šli kouknout na nové kolekce čtyř designérů z Česka a Slovenska.  

Celý článek