dnes je 28.05.2022 a svátek má Vilém

Zadržování vody v těle - úhlavní nepřítel hubnutí i zdravého životního stylu

Přidat na Seznam.cz
Zadržování vody je velkým strašákem především těch z nás, které se neúspěšně snaží hubnout. Zadržování vody v těle je přirozený obranný mechanismus našeho metabolismu, se kterým se musíme naučit pracovat. V tomto článku se podíváme na příčiny tohoto jevu a účinnou obranu.

Snad každá z nás alespoň jednou ve svém životě držela nějakou drastickou dietu, která měla být zaručeným receptem na hubnutí. Místo toho se však nestalo vůbec nic, ba naopak se nám snížila energie a zhoršila nálada. Přemýšlela jste o tom, že je možné, že se můžete potýkat se zadržováním vody v těle? Ženy se s tímto stavem potýkají více než muži především v době před menstruací, během užívání hormonální antikoncepce nebo při menopauze. Tyto změny ale i špatný životní styl způsobují alarmující stav v těle, které se ze strachu před budoucností uchýlí k obrannému manévru - zadržuje vodu.

zdroj: Pexels

Hormony i nezdravý životní styl

Zadržování vody se může projevovat v několika formách, které na sobě můžete pozorovat - otoky na končetinách, celulitida či nadměrné pocení. Může být také důvodem toho, proč se vám dlouhodobě nedaří zhubnout. Příčiny zadržování vody v těle má mnoho příčin a často je to spíše kombinace několika faktorů. Za zadržování vody může například hormonální nerovnováha, stres, nezdravá strava, nadměrný příjem sodíku, nedostatek pohybu, nedostatek draslíku, nevhodná medikace nebo nedostatek tekutin.

Jezte s rozumem

Pokud si tento problém uvědomíte, vaše řešení se může skrývat v objevení příčin zadržování vody. Například vysoký příjem sodíku znamená zjednodušeně příjem nadbytku soli. Proto byste měla omezit solení potravy a konzumaci polotovarů a hotovek. Sůl je sice nositelem chuti, ale hravě ji můžete nahradit kořením či bylinkami například bazalkou, kopřivou, petrželkou nebo špenátem, které sodík v těle naopak neutralizují díky vysokému obsahu draslíku. Kromě draslíku je pro tělo z hlediska odvodňování i hořčík. Ten je obsažen například v avokádu, jogurtech, hrášku nebo hořké čokoládě. Potraviny, které naopak způsobují přebytečné zásobování vodou, jsou pak rafinované cukry, škrob a tuky.

zdroj: Pexels

Tělo se pouze brání

Důležité také je dodržovat pitný režim. To je vlastně logické - jakmile je váš organismus dehydratovaný, nezbývá mu nic jiného, než se připravit na "horší časy" a opět zapíná krizový scénář a zadržuje v těle vodu, dokud je ještě čas. Pozor si proto dejte na to, abyste během dne vypila dostatečné množství čisté vody bez sody a sladidel. Dehydratační účinky mají také nápoje jako káva či černý čaj. V neposlední řadě je pak důležitý také pravidelný pohyb a udržování se ve fyzické kondici.


kneipp.com

Těžká doba, snadné řešení

Ne každý má však čas na zdravé stravování a pravidelné cvičení. Ruku na srdce, žijeme v nelehké době, nevíme, co nám budoucnost přinese a starání se o sebe sama nikdy nebylo tak složité jako v dnešní zrychlené době. Pomoci vám ale mohou doplňky stravy ve formě speciálních bylinkových tobolek, které pomáhají odstranit přebytečnou vodu z těla, a navíc podpoří i správné fungování ledvin, které jsou pro zbavování se přebytečné vody nejdůležitější.

zdroj: Pexels

Přidat na Seznam.cz
KRÁSA KRÁSA A ZDRAVÍ VÝŽIVA A DIETA VÝŽIVA A ZDRAVÍ PRAMENITÁ VODA Pitný režim HORMONY

Související články

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek

Ženy ženám: kampaň spojující inspirativní ženy

Zpěvačka Olga Lounová, návrhářka Zuzana Lešák Černá i herečka Aneta Kernová jsou součástí projektu, který poukazuje na jedinečné životní příběhy každé ženy.

Celý článek

Séra s vitamínem C dodají vaší pleti zář. Jak vybrat to pravé?

Jak může vitamín C, známý také jako nejvyhledávanější složka péče o pleť všech dob, proměnit naši pleť? Rychle a efektivně, ale jak vybrat ten správný produkt pravě pro vás? 

Celý článek

Svatební kolekce účesů Petry Měchurové „SAY YES“ je unikátní pro každou ženu

Něžná nebo divoká? Tradiční nebo éterická? Petra Měchurová připravila novou kolekci svatebních účesů, která potěší každou ženu.

Celý článek

S jarem přináší značka Nobilis Tilia i aromaterapeutické novinky v BIO kvalitě

Jaro už je cítit ve vzduchu a s ním česká přírodní aromaterapeutická značka uvádí na trh tři produkty. Vyberou si dámy, děti i maminky po porodu.

Celý článek

Zjistěte se značkou Nobilis Tilia, jak aromaterapie působí při vnějším i vnitřním užití

Aromaterapie doslova znamená „léčba pomocí vůní“, ke které se využívá aromatických rostlin. Tyto léčivé rostliny se sbírají pro výrobu dokonalých éterických neboli esenciálních olejů, které působí na všechny smysly člověka.

Celý článek

Péče o pleť: Jak a proč by se měla lišit vaše denní a noční pleťová rutina

Ačkoli si někteří myslí opak, ranní a noční rutina v péči o pleť se razantně liší. Naše pleť si vyžaduje péči ve všech denních fází. A my víme, na co si dát pozor.

Celý článek

Fashion must have únor: Zařaďte rychlost, bude to jízda!

Láska k sobě i svým blízkým provází únor naplno. Nezapomeňte využít nejkratší měsíc v roce k tomu, abyste se věnovali své rodině i přátelům, pečovali o sebe a dělali si radost. Nakonec fantazii se meze nekladou...

Celý článek