dnes je 18.04.2021 a svátek má Valérie

Ze zákulisí módních přehlídek očima modelky

Přidat na Seznam.cz
Velkolepé módní show patří k oblíbeným společenských událostem, na které se všichni milovníci módy chodí inspirovat a zároveň se podívat na snovou podívanou krásných dam, doslova plujících po mole, mnohdy za doprovodu tanečních kreací. Co se ale za jinak pohodovou show, z pohledu diváka, skrývá v zákulisí?
Zákulisí módních přehlídek

To, že modelka byla dříve brána laickým okem jako „ramínko na šaty“, by si dnes toto tvrzení už nikdo netroufnul tvrdit a pokud ano, vyvedeme vás rychle z omylu. Není to jen o kráse, která si žádá spoustu vytrvalosti, odříkání a času, ale především také o jazykové vybavenosti, vyrovnanosti, tanečního nadání a trochu té teatrálnosti. Přehlídkové molo je jako nemluvené jeviště divadla.

Co se skrývá za přípravami a jaká atmosféra panuje pár minut před vypuknutím show?

Choreografie

Nejeden divák si řekne: „Však se tu holky jen prochází, chodit umíme už jako malé děti.“ Zlaté oči! Za plynulou chůzi stojí hodiny práce v tanečním sále. Základem jsou rovná záda, stažená ramena, rovný vztyčený krk, jako by vás za něj někdo tahal vzhůru, pánev mírně dopředu, dlouhý plynulý krok, jako byste doslova pluly po vodě, a především přirozené hýbání oběma rukama. Zdá se to úsměvné, ale ne všechny modelky hýbou oběma rukama, buď mají jednu či obě statické a odnaučuje se to velmi špatně. Záda bývají leckdy ztuhlá a některá chůze modelek by mohla konkurovat robotovi. Nepřehání se to ani s boky, nejsme žádné břišní tanečnice! Základ bychom měly, ale co takové choreografie? Módní přehlídky se převážně skládají ze směsice návrhářů, kteří mají pokaždé jinou choreografii. Za večer se vystřídá leckdy 6 bloků. A zapamatujte si jiné nástupy, jednotlivé pózy na určitých místech a závěrečné defilé. Vždy se najde někdo, kdo choreografii zkazí, bez toho by to snad ani nebylo ono. Improvizace je hlavní motto večera.

Vizáž

Zákulisí se to hemží samým profesionálem. Od organizátorů, návrhářů, modelek, pomocníků na převlékání dívek a chlapců, ale také kadeřníků a vizážistů. Mnohým přáním návrhářů je „nude“ make-up, a tak, pokud máte špatnou pleť, máte holt smůlu. Proto se modelka musí o svou pleť náležitě starat. Máte 39 velikost nohy, ale přiřadili vám 41 nebo 38? Hlavně na sobě nenechat nic znát, nic nám není velké, nic nás netlačí! Tupírování vlasů či extrémně stažené vlasy do složitých kreací? Několik vlasů padne za vlast... tedy za show! A co takhle průhledný model? Profesionalita především.

Fígl modelek: Pokud není pleť jako ze žurnálu, barevný tón není sjednocený a červené stopy po akné nejsou úplně lichotivé oku – co s tím? Nezapomeňte na Visine kapky proti červenání očí. Stačí pokapat na zarudlá místa a červený terorista je téměř pryč! A pokud se pokožka jeví bez hydratace, je nutno vypít minimálně litr vody před show. Bude krásně nacucaná.

Chaos 15 minut před zahájením

Základem modelčina šatníku jsou přehlídková tanga. Jenže nejsou tanga jako tanga. Ta přehlídková spíše připomínají dvě titěrné šňůrky spojující ještě titěrnější prostor na zakrytí intimní partie. Spolu s vámi je v zákulisí minimálně dalších 50 lidí, pánové, dámy, lidi, které vidíte na přehlídce úplně poprvé, malý prostor. Všichni se dožadují svého přehlídkového outfitu, vládne chaos z přebíhání z jednoho konce na druhý a není prostor na stud. Nahota je tu zcela přirozená. Stydíte se? Rychle přestanete.

Line up

Seřadit se za sebe, závěrečné přelakování vlasů, přepudrování, dodělání rtěnky. Moderátor odstartoval show, jde se na věc. Srdce vám buší o sto šest, krev se vám dere do obličeje, možná máte pocit na omdlení. Go, go, běž! Jste v záři reflektorů. Cítíte pohled bezmála 500 párů očí.

Hlavně na sobě nenechat nic znát. Potlesk se line prostorem. Dokonalá show, říkali.

 Foto Olga Zmelíková - zmelikova.cz

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI FASHION STORM MODELKY

Související články

To nejlepší z newyorského týdne módy: minimalismus i extravagance v podání světových značek

Newyorský týden módy je sice nějakou dobu za námi, ale i přesto není nikdy pozdě na to, ohlédnout se za těmi nejlepšími přehlídkami. Zaujal vás éterický Zimmermann nebo spíše minimalistický Jonathan Simkhai?

Celý článek

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek

Haute Couture kolekce módního domu Fendi měla hvězdné obsazení

Novým kreativním ředitelem Fendi je jednačtyřicetiletý Kim Jones. Jarní a letní kolekce je tak jeho první, kterou v rámci couture kolekcí veřejnosti předvedl. 

Celý článek

Chanel pozval v nové haute couture kolekci své diváky na svatební obřad

Kreativní ředitelka Virginie Viard předvedla v rámci couture týdne módy celkem dvaatřicet modelů. Některé jsou inspirované klíčovými kousky značky Chanel a jiné odhalují zcela novou tvář módního domu. 

Celý článek

Chanel představil jarní kampaň v hlavní roli s Charlotte Casiraghi, dcerou monacké princezny

Kreativní ředitelka Virginie Viard představila novou múzu a ambasadorku módního domu Chanel. Je jí dcera monacké princezny Caroline a vnučka již zesnulé Grace Kelly - Charlotte Casiraghi. 

Celý článek