dnes je 16.08.2022 a svátek má Jáchym

Ženy, které utvořily první směry módy

Přidat na Seznam.cz
Každý zná princeznu Dianu, Jackie Kennedy nebo Marilyn Monroe. V dnešním článku, ale zabrouzdáme do dávnější historie a podíváme se na opravdu první směry módy, které se začaly utvářet.

zdroj: pixbay.com

Kdo by neznal módní ikony minulých let, ale co ty z dřívější doby? Vzpomenete si na některé známé osobnosti?

Kleopatra (69-30 př.n.l.)

Každý zná její jméno, egyptská královna byla známá pro svůj půvab i vkus. I když některé prameny uvádějí, že nebyla ve skutečnosti tak krásná, ale spíše inteligentní. Nechávala se údajně vyobrazovat s mužskými rysy, aby projevila svou sílu. Ať už je pravda kdekoliv, bylo jasné, že byla silná žena s dobrým vkusem. Kleopatra nosila dle tradice klasické bílé šaty „kalasiris“. Zdobila se honosnými šperky, zlatými límci, náramky i nákotníky všech barev. Dbala také na silné líčení, především očních linek, tehdejším černidlem. Na oční víčka používala malachitový prášek s tukem, který vytvořil krásné zelené stíny.

zdroj: wikipedia.org

Marie Antoinetta (1755-1793)

Již ve svých 20 letech usedla na trůn a pro sovu marnivost nebyla u lidu moc oblíbená. Libovala si především v extravagantnosti a udávala šlechtě módní inspiraci. V šatech, látkách a především účesech. Nechávala se česat i několik hodin a do vlasů si dávala vycpané ptáky, ovoce i peří. Její účesy kolikrát vážily i několik kilogramů.

zdroj: wikipedia.org

Císařovna Evženie (1826-1920)

Temperamentní a svéhlavá Evženie byla přímou konkurencí císařovny Sissi. Nebyla moc bohatá a byla přezdívaná zlatokopkou. Zamiloval se do ní Ludvík Napoleon, kterého okouzlila svou odmítavostí, až si ji jednoho dne vzal, bohužel to nebyl šťastný sňatek. Nicméně se stala francouzskou módní ikonou pro svou svatební toaletu ušitou z bílého atlasu s brilianty. Móda byla její vášní a její modely se objevovaly v časopisech, které udávaly tehdejší trendy.

zdroj: wikipedia.org

Alžběta Bavorská (1837-1898)

Bavorská princezna, přezdívaná Sissi, se stala císařovnou a na její módní vliv se jen těžko zapomíná. Byla až posedlá svými dlouhými vlasy, které ji služebné musely česat 2 hodiny každý den. Také milovala módu a držela kvůli tomu drastické diety, aby její váha nikdy nepřesáhla 55 kg. Měla ráda široké róby i korzety, ale šperkům nikdy moc neholdovala.

zdroj: wikipedia.org

Tak která je vaše oblíbenkyně? Je potřeba ke konci zmínit, že všechny z nich byly nakonec velmi bohaté a dalo se očekávat, že budou udávat módní směr. I v dnešní době se ženy snaží vyniknout z davu a najít svůj vlastní styl. Jen to budou mít poměrně těžší než tehdejší královny a císařovny.

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ IKONY SISSI KLEOPATRA MÓDA MINULÝCH LET JAK SE OBLÉKALY KRÁLOVNY CÍSAŘOVNA IKONY PRVNÍ SMĚRY MÓDY

Související články

Nový seriál verze Gossip Girl mění módní trendy

Je to už více než deset let, co Blair a Serena ovlivnily nejen módní pohled spousty teenagerů. Seriál z Upper East Side vykresluje místní smetánku, kterou na každém kroku sleduje Gossip Girl.

Celý článek

Hana Podolská: Královna české módy

Tato žena se zapsala do dějin jako královna české módy v meziválečném období a druhé světové války. Její život byl bohužel jedna velká zkouška. Chcete vědět více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Dokumenty ze světa módy aneb když se vám nechce číst

Chcete si oddechnout a na knihu zrovna nemáte náladu? Tak se podívejte na módní dokumenty a doplňte své vědomosti z branže. Doporučujeme vám 4 dokumentární pecky, které vás budou zajisté bavit.

Celý článek

3 nejznámější módní ikony Česka

Představujeme vám tři české slavné dámy, které to s módou skutečně umí. Inspirují mnohé módní návrháře a mají svůj osobitý styl. O jaké ženy z Česka se jedná?

Celý článek

7 žen s neobvyklým módním stylem!

V rychle se rozvíjejícím módním průmyslu se může zdát, že se vždy někdo zaměřuje na to, co je nové a mladé. My jsme se ale inspirovali ženami všech věkových kategorií. Jsou jedinečné.

Celý článek

Fashion ikony, které musíte na Instagramu sledovat!

Hledáte módní inspiraci? Ikonu, která to s módou umí, a vy od ní můžete leccos odkoukat? Najděte si ji!

Celý článek

Katy Perry za své módní kousky v egyptském stylu získává velké uznání

Kostýmy v novém hudebním klipu slavné popové zpěvačky Katy Perry ´Dark Horse´ jsou díky svým detailům naprosto dokonalé. Nechte se oslnit a inspirovat i vy

Celý článek