dnes je 22.03.2019 a svátek má Leona

Značka Victoria's Secret se omluvila za nevhodnou poznámku o transgender modelkách

Přidat na Seznam.cz
Dlouho očekávaná gala přehlídka Victoria's Secret v NYC byla nejen plná obdivu, ale také nechtěných emocí, které vzbudilo vyjádření Eda Razeka, ředitele marketingového oddělení značky, o transgender modelkách.

Victoria's Secret Fashion Show

Přehlídka Victoria's Secret je nejspíše nejsledovanější módní událostí tohoto měsíce. Vše kolem ní bylo přísně utajováno a média se mohla jen dohadovat o tom, jaké hvězdy světového topmodelingu se na přehlídce objeví. Přípravy tak provázela řada emocí a média se snažila zjistit o chystané přehlídce co nejvíce.

Osudný rozhovor pro Vogue

Ale ačkoli přípravy byly téměř dokonalé, snesl se i na tuto hvězdnou událost velký skandál. Mediální prezentaci totiž nezvládlo marketingové oddělení Victoria's Secret, konkrétně ředitel marketingového oddělení Ed Razek. Jelikož je i on sám přítomen v procesu najímání modelek, které se na molu ve spodním prádle Victoria‘s Secret prezentují a má v tomto procesu i rozhodovací hlas, byl dotázán magazínem Vogue, zda se značka Victoria's Secret hodlá v budoucnosti stát více empatickou ve smyslu vybírání širšího spektra modelek, než jaké proporce značka vyžadovala až do této doby. Ed Razek v rozhovoru odpověděl, že zvažoval přijetí transgender a plus-size modelek na přehlídky, ale možnost zavrhl, protože by tento krok nebyl vhodný pro trhy v celém světě.

Transgender modelky bych proto na přehlídku neobsadil

Jestli značka přemýšlí o různorodosti? Ano. Nabízíme i velké velikosti? Ano. Neměli bychom mít na přehlídkách i transgender modelky? Ne, nemyslím si, že bychom měli... Naše přehlídka je fantazie. Je to čtyřiceti dvou minutové speciální představení. To je to. Ve světě je tento formát naprosto jedinečný," řekl Razek v rozhovoru pro Vogue. Toto zdánlivě pominuvší tvrzení však vytvořilo obrovskou vlnu emocí na Twitteru i ostatních sociálních sítích.

Omluva pod taktovkou společnosti

Na masovou kampaň musela značka zareagovat a na svém oficiálním twitterovém účtu Victoria's Secret uveřejnila omluvné vyjádření Eda Razeka. „Má poznámka ohledně zapojení transgender modelek do Victoria's Secret Fashion Show byla přes čáru. Omlouvám se. Aby bylo jasno, určitě bychom do show obsadili i transgender modelku. Na některých konkurzech jsme transgender modelky měli. A jako spousta ostatních modelek konkurzem neprošly... Ale nikdy to nebylo o pohlaví. Obdivuji a respektuji jejich cestu ke zjištění toho, kým opravdu jsou, " napsal Ed Razek na Twiter.

Odlišování trans a „ostatních" modelek je překvapivé

Mrzí mě, že představitel právě Victoria Secret odlišuje trans modelky od ostatních" modelek. Já sama jsem se nikdy na žádné přehlídce ani fashion weeku nesetkala s tím, že by mě někdo posuzoval jinak jen proto, že jsem trans modelka. V každé zemi se na mě v modelingové branži pohlíží jako na modelku. Ne jako na transgender holku. Proto jsem z této novinky docela překvapená," vyjádřila se pro Móda.cz Peťa Nitka, první transgender model z České republiky.

bbc.com; Vogue; Twitter

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI TRANSGENDER PETA NITKA ANGELS VICTORIA´S SECRET VICTORIA'S SECRET VICTORIA'S SECRET FASHION SHOW NEW YORK

Související články

Nejpopulárnější modelky uplynulých celosvětových týdnů módy

Které krásné mladé tváře byly nejčastěji k vidění skrze všechny významné přehlídky módních týdnů? Od Milána po New York: tyhle unikátní a půvabné ženy jsou každá jiná a návrháři je milují. 

Celý článek

Očarovaná městem bohů Barbora Mottlová vypráví

Nechci se vůbec rouhat, ale v Paříži, Římě a v Barceloně už jsem byla několikrát a Amsterdam si šetřím na teplejší dny. 

Celý článek

Kteří mezinárodní hosté se objeví na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku?

Již zítra oficiálně odstartujeme začátek největší módní akce u nás. Přehlídky výběru nejlepších českých a slovenských návrhářů uvidíme od soboty. Jaký další program nás v průběhu těchto dní čeká?

Celý článek

Íránský model Aydin Momtaz vypráví o dětství ve válce, o modelingu i o spolupráci s věhlasnými jmény

V modelingu se pohybuje spoustu let, vyrostl v íránsko-irácké válce, a to hlavní na co ve svém životě vzpomíná, jsou kladné zážitky. Pojďte se o tomto jedinečném muži dozvědět více.

Celý článek

Herečka Dominika Býmová o své kolekci White Sage

Dominika Býmová přichází se svou vlastní kolekcí ekologicky co nejméně závadného oblečení, šitou z kvalitních přírodních materiálů. Svou práci představí na pop-up Life is Fashion, který již třetím rokem představuje nové a nadějné české návrháře.

Celý článek

Přečtěte si rozhovor s Monikou Babišovou tak, jak ji ještě neznáte

Miluje džíny, nedá dopustit na kvalitní materiály a oblíbila si nejednoho českého návrháře. A říká, že hezké boty dotváří celý outfit 

 

Celý článek

Česká modelka Hana Jiřičková ztvárňuje 60. léta v arabské Vogue

Osmadvacetiletá česká modelka zahalená do retro kousků patří mezi nejžádanější modelky světa. Tentokrát ji můžeme spatřit v jedné z verzí nejčtenějšího módního časopisu.

Celý článek

Mirka Talavašková: Variabilita pomocí pár kvalitních kousků je řešení udržitelné módy a nadbytečného odpadu

Česká návrhářka Mirka Talavašková svou módu posouvá na východ, kde sklízí čím dál větší úspěch. Jaké byly její začátky a co plánuje v horizontu tří let?

Celý článek