dnes je 16.12.2018 a svátek má Albína

Značka Victoria's Secret se omluvila za nevhodnou poznámku o transgender modelkách

Dlouho očekávaná gala přehlídka Victoria's Secret v NYC byla nejen plná obdivu, ale také nechtěných emocí, které vzbudilo vyjádření Eda Razeka, ředitele marketingového oddělení značky, o transgender modelkách.

Victoria's Secret Fashion Show

Přehlídka Victoria's Secret je nejspíše nejsledovanější módní událostí tohoto měsíce. Vše kolem ní bylo přísně utajováno a média se mohla jen dohadovat o tom, jaké hvězdy světového topmodelingu se na přehlídce objeví. Přípravy tak provázela řada emocí a média se snažila zjistit o chystané přehlídce co nejvíce.

Osudný rozhovor pro Vogue

Ale ačkoli přípravy byly téměř dokonalé, snesl se i na tuto hvězdnou událost velký skandál. Mediální prezentaci totiž nezvládlo marketingové oddělení Victoria's Secret, konkrétně ředitel marketingového oddělení Ed Razek. Jelikož je i on sám přítomen v procesu najímání modelek, které se na molu ve spodním prádle Victoria‘s Secret prezentují a má v tomto procesu i rozhodovací hlas, byl dotázán magazínem Vogue, zda se značka Victoria's Secret hodlá v budoucnosti stát více empatickou ve smyslu vybírání širšího spektra modelek, než jaké proporce značka vyžadovala až do této doby. Ed Razek v rozhovoru odpověděl, že zvažoval přijetí transgender a plus-size modelek na přehlídky, ale možnost zavrhl, protože by tento krok nebyl vhodný pro trhy v celém světě.

Transgender modelky bych proto na přehlídku neobsadil

Jestli značka přemýšlí o různorodosti? Ano. Nabízíme i velké velikosti? Ano. Neměli bychom mít na přehlídkách i transgender modelky? Ne, nemyslím si, že bychom měli... Naše přehlídka je fantazie. Je to čtyřiceti dvou minutové speciální představení. To je to. Ve světě je tento formát naprosto jedinečný," řekl Razek v rozhovoru pro Vogue. Toto zdánlivě pominuvší tvrzení však vytvořilo obrovskou vlnu emocí na Twitteru i ostatních sociálních sítích.

Omluva pod taktovkou společnosti

Na masovou kampaň musela značka zareagovat a na svém oficiálním twitterovém účtu Victoria's Secret uveřejnila omluvné vyjádření Eda Razeka. „Má poznámka ohledně zapojení transgender modelek do Victoria's Secret Fashion Show byla přes čáru. Omlouvám se. Aby bylo jasno, určitě bychom do show obsadili i transgender modelku. Na některých konkurzech jsme transgender modelky měli. A jako spousta ostatních modelek konkurzem neprošly... Ale nikdy to nebylo o pohlaví. Obdivuji a respektuji jejich cestu ke zjištění toho, kým opravdu jsou, " napsal Ed Razek na Twiter.

Odlišování trans a „ostatních" modelek je překvapivé

Mrzí mě, že představitel právě Victoria Secret odlišuje trans modelky od ostatních" modelek. Já sama jsem se nikdy na žádné přehlídce ani fashion weeku nesetkala s tím, že by mě někdo posuzoval jinak jen proto, že jsem trans modelka. V každé zemi se na mě v modelingové branži pohlíží jako na modelku. Ne jako na transgender holku. Proto jsem z této novinky docela překvapená," vyjádřila se pro Móda.cz Peťa Nitka, první transgender model z České republiky.

bbc.com; Vogue; Twitter

ZE SPOLEČNOSTI TRANSGENDER PETA NITKA ANGELS VICTORIA´S SECRET VICTORIA'S SECRET VICTORIA'S SECRET FASHION SHOW NEW YORK

Související články

Fashion Awards 2018: přehlídka nejhezčích šatů

Kdo a v jaké kategorii zvítězil na udílení cen The Fashion Awards 2018 už jsme vám psali, takže dnes je na řadě to nejlepší a tím jsou šaty. 

Celý článek

Kate Middleton dokazuje, že je stylovou ikonou i při cestování

 Tři dokonalé outfity během dvou dnů vynesly Kate na módní špičku popularity. Její styl prošel razantní změnou. Vévodkyni to neskutečně sluší. 

Celý článek

Fashion Awards 2018: kdo letos zvítězil?

Velkolepé udílení cen Fashion Awards 2018 plné zvučných jmen, ale i spousty začínajících a talentovaných návrhářů. Kdo překvapil, kdo vyhrál, komu patřil největší potlesk a komu to u přebírání ocenění nejvíc slušelo?

Celý článek

Mercedes-Benz Prague Fashion Week v březnu 2019 oslní nejenom novými prostory

Jarní týden módy vlije novou energii do žil všem milovníkům osobitého krejčovského umění již za tři měsíce. A čeká nás toho mnohem více než jen módní přehlídky...

Celý článek

Petra Němcová je součástí nové kampaně Max Factor

Naše krásná česká supermodelka se stala tváří nové řasenky od známé značky v Americe. Ale nejen to. Patří i mezi inspirativní ženy!

 

Celý článek

Omluva Victoria's Secret nestačila, lidé po celém světě protestují proti jednostranné módě

"Móda nás zklamala!" křičely protestující ženy před hlavní centrálou značky Victoria's Secret v Londýně. Slavná transyoutuberka Nikita Dragun se zase rozhodla značce dokázat, že módní politika, kterou vyznává je moc konzervativní a zastaralá, a tak sama natočila Fantasy Fashion Show ve spodním prádle.

Celý článek

Zpověď: Jak vidí Tereza Kostková módu a její pohled na kosmetiku

Oblíbená herečka a moderátorka Tereza Kostková jen tak nepodléhá módním trendům. My jí zastihli před představením FRANKIE & JOHNNY v divadle v Rytířské 

Celý článek

Kalendář Pirelli zná své tváře pro rok 2019

A nejsou to ledajaké tváře, najdeme mezi nimi módní velikány jako Alexandra Wang, Gigi Hadid i baletku Misty Copeland. Rok 2019 rozhodně bude stát za to.

Celý článek