ABSI je nová a lepší alternativa k BMI – pojďte se podívat, jak se počítá!

ABSI je nová a lepší alternativa k BMI – pojďte se podívat, jak se počítá!

BMI zůstává pořád určitým kritériem nadváhy a obezity 

ABSI nahradí BMI – ale víte co to je? Pro stanovení nadváhy, obezity a její míry je určující nejen poměr výšky a tělesné hmotnosti, jak ho stanovuje BMI, ale také obvod pasu.

Obvod pasu vypovídá o množství viscerálního (útrobního) tuku v těle a tím i o míře zdravotního rizika. Viscerální tuk, je tuk, který je uložen v okolí orgánů, zejména v oblasti břicha. Nadbytek útrobního tuku není jen kosmetickou vadou, ale také znamená riziko zvýšené hladiny cholesterolu a krevních tuků, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce a cév a riziko vzniku diabetu. Vědci vynalezli index, který bude zahrnovat BMI i obvod pasu a nazvali ho ABSI. ABSI (A Body Shape Index). Index tvaru těla je index, který kromě výšky a tělesné hmotnosti zahrnuje do výpočtu také obvod pasu. ABSI se vypočítá tímto způsobem, kde WC (waist circumference) = obvod pasu. Obvod vašeho pasu vám řekne přesněji, jestli netrpíte obezitou! Hodnota BMI není úplně vypovídající o nadváze nebo obezitě, počítá pouze s výškou a tělesnou hmotností. Pro přesné stanovení míry obezity a z ní vyplývajících zdravotních rizik bylo třeba ještě brát v úvahu objem pasu pro zjištění množství abdominálního tuku. Kritéria zdravotních rizik pro obvod pasu se liší mezi Evropou a USA, European Group for the Study of Insulin Resistance uvádí jako hranici abdominální obezity obvod pasu 94 cm u mužů a 80cm u žen, americké instituce v čele s American Heart Association stanovují hraniční hodnoty abdominální obezity 102 cm u mužů a 88cm u žen. ABSI na rozdíl od BMI počítá kromě výšky a tělesné hmotnosti s množstvím viscerálního tuku, který je určen obvodem pasu.

Nevýhodou ABSI proti BMI je jeho komplikovaný výpočet. Proč je ABSI lepší alternativou a co nám řekne? ABSI nás tedy na rozdíl od BMI informuje o množství viscerálního tuku v těle. BMI nedokáže určit, do jaké míry se na tělesné hmotnosti podílí tuk a do jaké míry svaly a voda. Stodesetikilový vypracovaný kulturista, měřící 185 cm má stejné BMI jako stejně měřící a vážící tlouštík s „pivním břichem“, jehož největší denní pohybová aktivita je cesta k autu a zpět. A přitom již pouhým pohledem poznáme, že dotyčný kulturista není obézní. ABSI nám na rozdíl od BMI řekne o míře rizika onemocnění a úmrtí na nemoci spojené s obezitou.

Hodnoty ABSI, udávající průměrné riziko úmrtí na nemoci spojené s obezitou:
Hodnota 0,079 pro 30-ti letého muže a 0,077 pro 30-ti letou ženu.
Hodnota 0,081 pro 40-ti letého muže a 0,078 pro 40-ti letou ženu.
Hodnota 0,083 pro 50-ti letého muže a 0,079 pro 50-ti letou ženu.
Hodnota 0,084 pro 60-ti letého muže a 0,081 pro 60-ti letou ženu.
Hodnota 0,085 pro 70-ti letého muže a 0,083 pro 70-ti letou ženu.
Hodnota 0,088 pro 80-ti letého muže a 0,085 pro 80-ti letou ženu.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram