Barefoot není všespásná věc, dovolí však vaší noze a celému tělu přirozeně fungovat, říká fyzioterapeut Lukáš Klimpera

Barefoot není všespásná věc, dovolí však vaší noze a celému tělu přirozeně fungovat, říká fyzioterapeut Lukáš Klimpera

Lukáš Klimpera jako fyzioterapeut učil lidi, jak chodit zdravě. Často však výsledky vzaly za své hned poté, co po terapii lidé vklouzli zpátky do bot, které je svíraly a bránily přirozenému pohybu. Proto se rozhodl najít lepší obuv pro ně, pro sebe a pro svou rodinu a i přes náročné začátky plnohodnotně rozvinul výrobu své barefoot značky. Zeptali jsme se Lukáše na plusy a mínusy barefoot obuvi, ale také na to, zda je vhodné v nich běhat a jak se naučit správné chůzi.

Kdy vás poprvé napadlo vyrábět barefoot obuv? 

Prvotní inspirace přišla, když jsem studoval fyzioterapii. Měli jsme seminář s paní fyzioterapeutkou Clarou Lewitovou, která mimo jiné začala mluvit o noze a její funkci, o tom, jaký má vliv na nastavení a funkci celého těla a ukazovala nám své první boty, které si nechávala šít. Vypadaly zvláštně, ale čím více jsem o tom přemýšlel, tím spíš jsem tomu nemohl nic vytknout. Její koncept byl naprosto odlišný od toho, co jsme se doposud na fyzioterapii učili. Clara Lewitová boří spoustu fyzioterapeutických dogmat a toto je jedna z věcí, které nám ukázala v naprosto jiném světle a mě to totálně nadchlo. Když jsem po studiích začal pracovat jako fyzioterapeut, tak bylo těžké vidět, když se po hodinové intenzivní práci s pacientem podaří nějaké zlepšení, ale pacient vklouzne zpět do bot, které jej opět zcela "rozhodí" a výsledek terapie je pryč... Chtěl jsem jim říct, že potřebují jiné boty - takové, o kterých nám říkala Clara, ale v té době moc možností na trhu nebylo. Začínaly teprve pětiprsté boty, které u nás byly první, a i když jsem přemýšlel o tom dělat jim distribuci v Česku, nelíbilo se mi, že nemají úplně transparentní výrobní podmínky, což je pro mě rovněž velmi důležité. A to mě přimělo, abych přemýšlel nad vlastní výrobou, která by byla nejen funkční, ale i etická… A tak vznikl pomalu první prototyp, který jsem vyrobil v podstatě na koleni. Začal jsem malou botičkou pro tříletého syna a pokračoval s botou pro sebe. Líbilo se mi, jak se v těchto botách chová noha i celé tělo, jediný háček byl, že ty boty vypadaly příšerně (smích), a tak jsem začal hledat někoho, kdo by mi mohl pomoct s výrobou atd. 

Říká se „bosá chůze = zdravá chůze“, souhlasíte s tím? 

Řekl bych spíše, že „bosá chůze=přirozená chůze", a to s tím, že to není úplně ideální pro každého a vždy. Když začaly být barefooty známé, spousta lidí vyhodila staré boty, nazula barefoot a zničili si tím nohy a klouby v těle. Barefoot není všespásná věc a je velmi důležité si uvědomit, na což se snažíme vždy upozorňovat, že bota za vás nic nevyřeší, barefoot bota pouze umožní vaší noze a vašemu tělu fungovat přirozeně. A to, jakým způsobem chodíte, jak se pohybujete, je na vás. Takže pokud si člověk, který celý život sedí u počítače, vůbec se nehýbá a nevnímá své tělo, sundá odpružené boty, vezme si barefooty a bude tvrdě dopadat na paty, tak si velmi pravděpodobně ublíží. Klíčem je opravdu dát pozor na to, jakým způsobem chodíme, jestli citlivě došlapujeme, klademe plosky na podložku, odvíjíme chodidlo a odrážíme se od prstů. Máme k tomuto tématu vytvořeno i několik e-booků zdarma, které lidé najdou na našich stránkách. 

Zásadním principem barefoot boty je kromě tenké flexibilní podrážky a nulového podpatku především plný prostor pro prsty, který pokud není, noha nemůže nikdy fungovat správně. Pokud máte jen tenkou podrážku a chybí plný prostor pro prsty, tak noha nemůže fungovat a je velmi pravděpodobné, že si postupně zničíte nohy, kotníky, kolena atd. 

foto: se svolením Ahinsa Shoes

Může se dospělý člověk, který má svou chůzi silně zafixovanou, ji přenaučit? 

Samozřejmě a to v jakémkoliv věku. To, jakým způsobem chodíme, sedíme a hýbeme se, je pohybový program našeho mozku, se kterým není problém pracovat, změnit ho a optimalizovat. Chce to jen chvilku vědomé práce. A co je obrovská výhoda bosé chůze, když člověk začne chodit správným způsobem, narovná se, uvolní se, začne lépe dýchat a tím pádem se začnete cítit skvěle ve svém vlastním těle. Navíc se může optimalizovat i funkce vnitřních orgánů a můžeme získat plno dalších benefitů. 

Aktivují se mimojiné dlouhé svalové řetězce, které začínají od prstů na nohou a začnou vás rovnat do správné osy. Například lidé, kteří chodí s předsunutou hlavou, díky správné chůzi hlavu přirozeně vrátí na své místo. Stejně to funguje v kontextu celého těla včetně ramenních pletenců, hrudníku a dalšího. 

Doporučil byste barefoot na všechny povrchy?

Klidně, ale zase záleží na způsobu chůze. Často si lidé myslí, že barefoot ve městě je problém, ale když začnete chodit naboso nebo v barefootech po městě, tak zjistíte, jak je ten povrch zajímavý, variabilní, kolik kostek, obrubníků a všeho potkáte, rozhodně to není monotónní. Navíc čím tvrdší, nepřirozenější povrch, tím více musí naše tělo koordinovat, aktivovat se a pracovat tak jak má. Takže pokud půjdeme správným způsobem, tím více aktivujeme na tvrdém povrchu všechny hluboké svaly, tím více se srovnáme. Bezesporu je to náročnější prostředí, ale vždy máme dvě možnosti – buď nás to posílí, srovná, zpevní ještě víc, nebo to “vzdáme”, vezmeme si odpružené boty, která nám pomohou odtlumit tvrdé dopady, ale naše tělo v nich nemůže fungovat správně jak má, což nás dřív nebo později někde doběhne. 

Když si vezmete klasickou pevnou botu, chůze nemůže vycházet z nohy. Mozek si musí vzít nějaký alternativní pohybový vzorec a ten je obvykle takový, že vezme dolní končetinu z oblasti kyčelního kloubu, pánevního pletence, hodí ji dopředu a tvrdě na ni dopadneme. Pozorujte chvíli lidi na ulici, jak chodí. Ale správná chůze by měla být úplně obrácená. Pohyb by měl jít od prstů a od plosky nohou. Odrazová síla by se měla dostat do trupu, který se zastabilizuje, zpevní a celé tělo se posune dopředu. Ale takhle chodí opravdu málo kdo. 

 

I když je barefoot pořád populárnější, je spousta lidí, kteří k tomu stále neinklinují. Co byste takovým lidem doporučil, jak byste jim argumentoval? 

Výběr boty je samozřejmě věc každého z nás. Od začátku jsme si kladli otázku, co můžeme udělat pro zákazníky, kteří barefoot nechtějí, ale chtějí udělat něco pro svoje nohy. A právě pro ně vyrábíme kromě barefootové řady komfortní řadu, kde je bota prostorná, ohebná a lehká, ale navíc má speciální odpružení tlumící tvrdé dopady. Je pro lidi, kteří vyloženě chtějí komfortní, pohodlnou, lehkou chůzi, ale samotný barefoot je vůbec nezajímá. Nebo pro ty, kteří začínají s barefootem, ale chtějí přechod pozvolnější. Díky tomu, že je bota lehká a prostorná, může noha začít pracovat správně jak má, zatímco vy nemusíte úplně řešit dopady. A pokud se vám to zalíbí, můžete přejít na barefoot. 

Pokud byste měl srovnat vlastnosti barefoot boty, co je na nich nejdůležitější?

Na prvním místě je stoprocentně prostor pro prsty. Pokud tam není prostor pro centrované prsty, tak je to špatně a není to barefoot bota.

Co znamená název značky Ahinsa a jak se čte?

Čte se česky tak jak se píše a je to starý védský výraz, který znamená nenásilí. A právě princip nenásilí jsme se do celého konceptu značky snažili zakomponovat. Za prvé nenásilí k vlastnímu zdraví. To znamená bota, která opravdu respektuje naše zdraví, naše tělo a jeho funkci. Za druhé bez násilí, co se týče výrobního procesu, to znamená všechny materiály jsou z Evropské unie od výrobců, které známe, kde se pracuje v etických podmínkách a samozřejmě i naše výroba má opravdu super pracovní podmínky. A v neposlední řadě všechny boty jsou čistě veganské, takže i bez násilí ke zvířatům. 

foto: se svolením Ahinsa Shoes

Z jakých materiálů tedy boty vyrábíte?

Vyrábíme boty přírodní, konopné, lněné, ale především používáme mikrovlákna, která jsou moderním materiálem s výbornou odolností proti otěru, voděodolností a prodyšností. Opticky vypadají jako klasická kůže, ale ve všech svých parametrech výrazně převyšují živočišné materiály. Na základě toho na většinu z našich bot dáváme tříletou záruku a další garanci poloviny prodejní ceny pro ty, kteří najdou na trhu boty z lepšího materiálu, než je ten náš... Ale to se zatím nestalo, protože naše materiály jsou opravdu velice kvalitní.

Komu zejména byste barefoot doporučil, dětem nebo dospělým? 

Všem. Bez rozdílu, i pro lidi ve vyšším věku. Bosá chůze je naše přirozenost. Je spousta babiček, které tento typ bot vyzkoušely a denně je spokojeně nosí. Jak už bylo ale řečeno, vždy je potřeba dávat pozor na styl chůze. Je to alfa a omega a bez toho to nejde. 

Proč se Ahinsa boty šijí v Chorvatsku? 

Částečně proto, že jsem rodinně vázaný v Chorvatsku, ale také proto, že jsme po letech výroby v Čechách měli problémy s kapacitou a hledali jsme nějaké kooperace. V Čechách už jsme vyzkoušeli vše možné, začali jsme tedy hledat v Chorvatsku, kde se nám podařilo najít obuvnickou rodinu, ve které vyrábí otec, matka i syn, což se nám líbilo a začali jsme s nimi postupně navazovat spolupráci. Přijeli několikrát i k nám, aby se vše naučili. Ve chvíli, kdy nám náhle akutně onemocněla hlavní šička, jsme volali pozdě večer do Chorvatska, jestli by nám nepřijeli pomoct šít - neváhali ani chvíli, v noci sedli do auta a ráno přijeli, čímž si nás získali. Jejich spolupráce a kvalita je opravdu nadstandardní. Kooperaci jsme proto začali prohlubovat a v době pandemie, kdy nám i spousta klíčových lidí odešla pracovat do sociálních služeb nebo za jinou jistotou práce, rozhodli jsme o přesunu celé technologie a výrobní linky do Chorvatska, kde se manuální práce opravdu nebojí, baví je to a jsou velmi šikovní. 

Kdybyste mohl vaše boty popsat pouze třemi slovy, jaká by to byla?

Třemi principy, které jsme měli dříve i v našem heslu. Vegan, barefoot, etical. 

Běhání a barefoot – ano nebo ne? 

Ano, určitě ano. Myslím, že už i na Masarykové univerzitě v Brně se učí bosý běh. Když běžíte na boso, máte výrazně větší výkon a výrazně menší riziko zranění, protože můžete využít sílu celého svalového řetězce začínajícího od prstů na nohou. Když se postavíte na špičky, můžete to udělat pomocí lýtkových svalů, ale i pomocí svalů prstů, které zvednou celou vaší hmotnost, protože je v nich obrovská síla. Ale když máte klasickou běžeckou botu s úzkou špičkou, tak prsty úplně vypnete, takže část vašeho potenciálu a výkonu je úplně vyřazená a o to víc to táhnete a přetěžujete jinými částmi vašeho těla, kde se pak řetězí různé poruchy a potíže. Když běžíte na boso, využijete celý svalový řetěze, máte větší výkon a zátěž se rozloží do celého těla plus můžete mít volný  trup, lépe se vám dýchá, máte lepší okysličení a všechny tyto parametry se jenom sčítají do plusu. Co se týče zranění, u běžců jsou to nejčastěji kotníky a kolena - jen pro příklad kotník stabilizuje spousta svalů, ale pokud jste v úzké botě, část svalů vyřadíte z funkce a stabilita je podstatně nižší. Bosý běh je stoprocentně výrazně lepší, efektivnější a bezpečnější pro vaše zdraví, ale jako vždy, záleží především na způsobu běhu… 

Jaké máte plány na druhou polovinu letošního roku? 

Na druhou polovinu roku máme v plánu expanzi do Německa, kterou už pomalu připravujeme. Prodáváme boty do celého světa víceméně organicky a je Německo naším cílem pro aktivní expanzi na letošní podzim. Máme také připravenou velice zajímavou podzimní a zimní kolekci a zároveň už připravujeme kolekci na příští jaro. 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram