Česko si zamilovalo tepláky od holek z advokacie, seznamte se se značkou Jamie Collection!

Česko si zamilovalo tepláky od holek z advokacie, seznamte se se značkou Jamie Collection!

Jana Potůčková a Michala Smelíková spolu pracují v advokátní kanceláři a jsou zvyklé na vysoké nasazení. Během loňského lockdownu najednou zjistily, že mají trochu více volného času, a tak nelenily a založily vlastní značku volnočasového oblečení Jamie Collection.

Zdroj: se svolením Jamie Collection

Vybírání látek, barev, tvorba střihů a celá kreativní produkce se pro ně stala příjemným únikem z konzervativního prostředí právní kanceláře. Dlouho slýchaly od svých kamarádek, že nemohou sehnat kvalitní tepláky, kterým se po prvním praní nevytahají kolena, a že vůbec na českém trhu chybí ucelená hezká koncepce volnočasové módy. Jana a Míša se rozhodly, že budou šít pouze v Čechách u českých švadlenek, tak aby podpořily náš pracovní trh a vybírat látky, co něco vydrží, jako bio bavlnu, bambusovou viskózu nebo bavlnu s elastanem. Hotové produkty pak samy testují, proto aby se za ně mohly zaručit. Když Jana zkoušela odolnost prvních tepláků, dělala v nich několik dní po sobě série dřepů. A testování přežila jak kolena tepláků, tak Jana. Značka Jamie Collection má za sebou rok a půl existence, přičemž se postupně rozrostla o pánskou řadu a v rámci podzimní kolekce nově nabízí i kousky pro formálnější příležitosti jako pouzdrové a košilové šaty nebo kalhotovou sukni.

Seznámily jste se v advokátní kanceláři nebo jste se znaly už předtím? Co vás spojuje?

Ano, seznámily jsme se v kanceláři a jako kolegyně jsme si hned od začátku padly do noty. Tvoříme dobrý tým. Jedna druhou skvěle doplňujeme, a ještě se u toho dobře bavíme. Obě nás spojuje především velké pracovní nasazení až workoholismus, smysl pro pořádek, organizační schopnosti, ale také smysl pro humor a pohled na svět. Umíme jedna druhou nakopnout a zároveň vycítit, kdy potřebujeme pauzu.


Zdroj: se svolením Jamie Collection

Jak se vám daří tvořit značku společně? Máte rozdělené úlohy nebo se obě zapojujete do všech činností?

Jak kdy. Co se týče praktických věcí, tak si většinou jednou týdně sedneme, řekneme si, co je potřeba zařídit a udělat a nějak si to rozdělíme. Obě víme o všem, takže jedna druhou lehce zastoupíme. Na tvorbě samotné kolekce se vždycky domlouváme a děláme ji společně. Každá si řekne, co by se jí líbilo a pak se rozhodneme, co zařadíme do novinek. Naštěstí máme stejný vkus, takže co se líbí jedné, tak se většinou líbí i té druhé. Snažíme se rozšiřovat stávající kolekci tak, aby se nám novinky hodily zároveň i ke starším kouskům. 

V současné době je velmi složité podnikat. Ovlivňuje současná covidová situace nějak vaši tvorbu? Je problém sehnat materiály a zajistit švadlenky?

Ano, situace tento rok není jednoduchá a myslíme, že nás ještě čeká těžké období. Je pravda, že dostupnost látek, galanterie, ale i obalových materiálů a jejich ceny se skokově mění. Co jeden měsíc v pohodě seženete, druhý měsíc není a zároveň ani nákupní zvyklosti zákazníků nejsou úplně standardní. Je potřeba plánovat mnohem víc dopředu. Ale věříme, že se zase všechno vrátí do starých kolejí.  

Vytvořit střih je pro mě něco naprosto nepředstavitelného. Tuším za tím spoustu měření, přeměřování, zkoušení, šítí a párání. Můžete popsat, jak vzniká nová kolekce? Jak probíhá proces tvorby střihu a kolik času si taková příprava vezme?

Tvorba kolekce zabere vždy poměrně dost času. Není to jednoduché skloubit ještě s dalšími pracovními povinnostmi. Proto také máme v každé kolekci pouze pár nových kousků. Zaměřujeme se na udržitelnou módu, takže se snažíme, aby se vše dobře kombinovalo, a to napříč jednotlivými kolekcemi. Spolupracujeme s týmem skvělých lidí. Zaměstnáváme několik švadlenek, studentek a v týmu se neobejdeme také bez technoložky střihu. Naši představu a základní náčrt nejprve prodiskutujeme s technoložkou, která naši představu přenese do střihu, pak teprve ušijeme vzorky. Ty se někdy i několikrát předělávají, aby byla finální podoba podle našich představ. Pak ještě nějakou dobu věci testujeme, abychom si byly jisté, že je daný kousek opravdu pohodlný, má správnou délku a podobně. Teprve pak se pouštíme do finální výroby. Není to pro nás jednoduché, protože ani jedna nemáme vzdělání v oboru. Na druhou stranu, když člověk něco chce a dá tomu dostatek času, snahy a práce, tak to jde. Každou kolekcí se učíme.


Zdroj: se svolením Jamie Collection

 

Jaké máte koníčky? Respektive, máte na nějaké při vašem pracovním nasazení čas? Vím, že Míša je zároveň maminkou čtyř dětí, což je samo o sobě "fulltimové" nasazení.

Máme štěstí, že se nám daří propojovat, to co nás baví s pracovním i rodinným životem. Naše práce je zároveň naším největším koníčkem. Práce na naší značce Jamie Collection nás obě naplňuje, je pro nás relaxem a únikem od každodenní rutiny. Je pravda, že jinak samy na sebe, moc času nemáme.

Máte za sebou vaši první módní přehlídku, která se konala v září v rámci Píseckého víkendu módy a designu. Byla pro vás veřejná prezentace přínosem? A jak náročné je něco takového připravit?

To byla výzva, která se neodmítá. Vzhledem k tomu, že máme rády vše perfektně připravené a dotažené, tak jsme si na sebe přes prázdniny trochu naložily. Nicméně akce se nesmírně vydařila. Přišla se na nás podívat spousta lidí, dostaly jsme krásné recenze a lidem se naše tvorba moc líbila. Pro nás to byla úplná euforie štěstí. Potvrzení, že má naše práce smysl a děláme ji dobře..


Zdroj: se svolením Jamie Collection

Focení vaší poslední kolekce se ujala přední módní fotografka Laura Kovanská. Laura má za sebou například i spolupráci s italským magazínem Vogue a je bezesporu nesmírně talentovaná. Vzniklé fotografie jsou ale hodně odlišné od vaší dosavadní tvorby. Co vás vedlo k tomuto pojetí?

Chtěly jsme ukázat Jamie zase trochu jinak. V nové kolekci jsme navíc představily i pouzdrové šaty, kalhotovou sukni nebo košilové šaty, které již nejsou jen volnočasovou módou, ale se správným stylingem si naše zákaznice vytvoří outfit vhodný třeba na romantickou večeři. K tomu se hodilo i tak trochu jiné focení. 


Zdroj: se svolením Jamie Collection

Oblékáte již dámy i pány. Plánujete do budoucna rozšířit nabídku i o dětskou kolekci? Míša by pro ni mohla dodat modely z řad vlastní rodiny.

No, to nevím, moje děti jsou ve věku, kdy se moc s maminkou spojovat nechtějí. Ale na druhou stranu pro ně ráda tvořím a baví mě, když naše oblečení nosí. Zatím se však soustředíme pouze na dámy a pány a máme pro tyto segmenty ještě hodně nápadů. Takže vyloženě dětskou kolekci zatím neplánujeme. Na přání ale ušijeme cokoliv z naší kolekce i ve zmenšenině. 

Jaké máte se značkou Jamie Collection cíle? Přejete si věnovat se jí jednou naplno?

Naším cílem je především tvorba pohodlného a udržitelného oblečení z kvalitních materiálů. Máme mnoho nápadů, které chceme zahrnout do kolekcí Jamie. Od rozšiřování naší klasické nabídky, po tvorbu spodního prádla nebo bytových doplňků. Líbí se nám i myšlenka propojení se studenty oděvních škol, kteří si sami netroufnou vstoupit do oděvního businessu. Uvidíme, jak nám to vše půjde. Nicméně věříme, že se jednou dostaneme do fáze, kdy se náš největší koníček stane naším fulltime zaměstnáním. 

Nezadržitelně se blíží vánoční svátky. Jak je budete trávit? A co byste popřáli k Vánocům zákaznicím a zákazníkům Jamie Collection?

Obě budeme se svými rodinami, přes vánoční svátky si dáváme pauzu a užíváme si rodinnou pohodu. Těšíme se na procházky, pohádky, relax a nicnedělání. Našim zákazníkům, ale i všem ostatním, z celého srdce přejeme především pevné zdraví a aby mohli trávit svátky se svou rodinou. Do nového roku pak věříme v lepší časy a přejeme všem mnoho radosti, lásky a úspěchu.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram