Český zlatník Michal Kadaník dokáže svými šperky ohromit nemalé publikum

Český zlatník Michal Kadaník dokáže svými šperky ohromit nemalé publikum

Michal Kadaník je český zlatník, který se od svých 16 let věnuje výrobě šperků. Za své působení získal několik designových ocenění a vyrobil přes 300 prstýnků, které změnily život více než 200 párům.

foto se svolením Michal Kadaník

Ke šperkům měl vztah již od školních let. Dokonce tehdy vyráběl maličkosti, které mu pomáhaly udělat dojem na dívky v jeho okolí. Nyní je z něj profík s velkým P a šperky tvoří větší část jeho života. Seznamte se s Michalem Kadaníkem.

Lásku ke šperkům jste objevil poměrně brzy. Kdy přišel první impuls vyrábět potažmo i studovat obor zlatník?

No, ze začátku jsem k tomu přistupoval způsobem pokus-omyl. Byla to zábava, ale po čase jsem si uvědomil, že mi to usnadní spoustu práce a nebudu objevovat již objevené. Že se naučím ověřené techniky, které jsem časem ´´zabalil´´ do neotřelého designu.

foto: se svolením Michal Kadaník

Fungovalo balení holek na osobní šperk?

No, ono to takto sofistikované nebylo. Bavilo mě si hrát s materiálem, a tak jsem různě vyráběl prsteny a ozdoby do vlasů a když bylo potřeba zamachrovat, tak jsem tahal trumfy z rukávu.

Jak těžké je vystudovat tento obor? Co nejtěžšího jste během studia musel zvládnout?

Já ho studoval jako rekvalifikaci již po střední průmyslovce, takže jsem vlastně jen doplňoval specializace a praxe. Teda v zásadě pohoda... Vlastně jsem tam moc nechodil.

foto: se svolením Michal Kadaník

Jste ženatý, vyráběl jste své ženě zásnubní a pro Vás oba i snubní prsteny?

Ano jsem. Mezi zlatníky panuje pověra, že si zásnubní prsten nesmí vyrábět sami, přináší to smůlu. Takže jsem poprosil kolegu, to jsem ještě pracoval ve firme Primossa. Ale design jsem samozřejmě vymyslel sám. No a snubní prsteny jsem nadesignoval a nechal vytisknout na 3D tiskárně.

Kdo je zejména Vaším zákazníkem?

Mám celkem široký záběr tvorby, takže těch skupin je víc. Máme tu zásnubní prsteny, takže muži, co chtějí žádat o ruku a shání něco neotřelého. Snubáky pro páry co nechtějí obyčejné kroužky. Šperk z lásky, a to jsou ti ostatní… Dámy, které si chtějí udělat radost. Pozorní manželé, kteří rádi rozmazluji své ženy nebo také rodiny se šperky k jubileu. No a v brzké době doplním web o extravagantní -umělecké šperky pro nejnáročnější nositele.

foto: se svolením Michal Kadaník

S jakými materiály se Vám pracuje nejlépe?

No, kvalita si žádá kvalitu, takže nejde jen o materiál, kameny a vybavení, ale i o spolupracovníky a firmy jejichž služby využívám.

Jak dlouho trvá výroba jednoho unikátního prstenu?

Nemám to nějak změřené, souběžně pracuji na několika zakázkách zároveň. Ale může to být i měsíc. A co se týká již zmiňovaného uměleckého projektu, tak na tom dělám již několik let.

Nejsou to však jenom prsteny, které vyrábíte… Co u Vás ještě najdeme?

Je to v zásadě kompletní nabídka, na co si vzpomenete. Ale má to svá specifika, která si klienti v zásadě sami vyžádali. A to, aby bylo vše pěkně sladěné. Od zásnubního prstenu přes snubáky po náušnice atd. 

foto: se svolením Michal Kadaník

Pokud k Vám přijdu s nejasnou představou, že chci pro své blízké něco naprosto jedinečného, pomůžete mi mou myšlenku zhmotnit?

Většinou potřebuji nějaké mantinely. Čím konkrétnější zadání tím lépe. Mám již celkem široké portfolio. Takže většinou vycházím z nějakého konkrétního designu. Tím myslím kolekci Molekula, Tron a nebo třeba Cocoon.

Co nejvíc „crazy“ jste kdy vyrobil?

Nejvíc úletové věci jsem dělal v úplných začátcích. Od pistolky na semínka ve formě prstenu, přes prsten boxer, náušnice z ptačích pařátků odlitých do stříbra. Přiznám se, že mi to docela chybí a chystám comeback. 

foto: se svolením Michal Kadaník

foto: se svolením Michal Kadaník

foto: se svolením Michal Kadaník

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram