Chcete mít dokonalý chrup? Držte se pár základních pravidel

Chcete mít dokonalý chrup? Držte se pár základních pravidel

Perfektní zuby a neodolatelný úsměv nejsou zcela běžnou záležitostí. Mnoho z nás trápí zubní kámen, skvrny na zubech i citlivost dásní. Jak s těmito problémy zatočit?

Možná se teď zhrozíte, že vás rovnou posíláme k vašemu zubaři, ale my se v tomto článku zaměříme především na to, jak návštěvy u zubního lékaře zkrátit pouze na preventivní prohlídky a více se v tomto směru netrápit.

Znáte správnou techniku čištění zubů?

Vědět, jak správně zacházet z kartáčkem na zuby a který je ten správný, je docela umění. Proto je elektrický kartáček ideálním pomocníkem na každodenní péči o zuby. Dnes je možné zakoupit elektrické kartáčky s umělou inteligencí, které vám běžnou čistící rutinu udělají zábavnější a edukativnější.

Trénink dělá mistra

Budeme se opakovat, ale za zubními kazy nejčastěji stojí špatná technika čištění zubů. Ledabylé čistění zubů ze strany na stranu zuby od plaku pořádně nevyčistí, stejně jako přílišný tlak na kartáček, který může naopak způsobit poškození zubů a dásní. Základem úspěchu je nasadit kartáček tak, aby se jedna půlka dotýkala zubu a jedna dásně a poté pod úhlem 45 stupňů jemně čistit chrup malými krouživými pohyby. Cvičení dělá mistra, proto čištění věnujte čas, buďte trpěliví a hlavně šetrní.

Vyzkoušejte elektrický kartáček

Elektrické kartáčky jsou dnes mnohem dál než před pár lety. Díky bezpečným zaobleným vláknům nepoškozují zuby ani dásně a hodí se tak pro každodenní péči o ústní dutinu. Ušetří vám navíc i čas, který při čištění strávíte, protože elektrický kartáček oproti běžnému dokáže zuby vyčistit v průměru za dvě minuty. Velmi také záleží na typu hlavy kartáčku. Největší inovací v péči o ústní dutinu je kulatá kartáčková hlava se zaoblenými vlákny, díky které lze obklopit každý zub zvlášť a důkladně tak vyčistit i těžko přístupná místa. Různým požadavkům však odpovídají různé typy hlav. Stačí si proto vybrat ty, které odpovídají vašim konkrétním potřebám.

Dermatologové je doporučují všem bez rozdílu

Elektrické kartáčky jsou vhodné pro děti, seniory, ale i pro lidi s rovnátky. Plak dokáží odstranit několikanásobně efektivněji než manuální zubní kartáčky, a to jak ze zubního povrchu, tak z mezizubních prostor. Zároveň pomáhají zlepšovat čisticí návyky díky nejrůznějším funkcím a vychytávkám. 

Který kartáček je ten pravý?

Vybírat můžete mezi elektrickým kartáčkem s technologií oscilační, popřípadě oscilačně-rotačně-pulzační a sonickou. V čem se tedy technologie čištění liší? Přestože všechny zmíněné technologie zuby jednoznačně vyčistí lépe než běžný manuální zubní kartáček, existuje mezi nimi pár rozdílů. Sonické kartáčky fungují na principu vibrací, které ve vysoké rychlosti rozkmitají štětiny kartáčku, čímž dochází k narušení zubního plaku. Oscilačně-rotačně-pulzační kartáčky fungují na principu pulzací a oscilačně-rotačních pohybů. Pulzace nejprve plak naruší a oscilačně-rotační pohyby jej důkladně a jemně odstraní. Kartáček s oscilačně-rotačně-pulzační technologií provede cca 58 tisíc pohybů během jednoho čištění, kdežto manuálním zubním kartáčkem jich uděláte zhruba 600. I díky tomu je zkrátka elektrický kartáček jednoznačně účinnější.

Král všech kartáčků

Pamatujte, že každá ústa i každý chrup je velmi rozdílný. Proto musí být čištění zubů vždy přizpůsobené individuálním potřebám, ale i anatomii a schopnostem člověka. Pokud hledáte kartáček ze všech kartáčků nejpovolanější, takový, který se přizpůsobí každému jedinci, sáhněte po řadě Oral-B Genius X. Produkty z této řady využívají umělou inteligenci, která vás celým čisticím procesem provede. 

Díky podpůrné mobilní aplikaci a technologii Bluetooth vidíte, jak kvalitně si chrup kartáčkem čistíte nebo to, jestli nějakou oblast nezanedbáváte či nevynecháváte úplně. Kartáček vše pomocí svých snímačů vyhodnocuje v reálném čase a v aplikaci vybarvuje správně vyčištěné zuby bílou barvou. V momentě, kdy jsou všechny zuby bílé, víte, že jste odvedli dobrou práci a vaše ústní dutina je špičkově čistá. Zabudovaný 2minutový časovač vám navíc pomůže čistit si zuby minimální dobu, senzor tlaku pak ohlídá to, zda na kartáček příliš netlačíte. Máte-li v čisticí technice stále mezery, Genius X vás nenechá na holičkách. Tento inovativní kartáček disponuje šesti režimy čištění včetně bělícího režimu, režimu péče o dásně či režimu čištění jazyka. 

Říká se, že úsměv nic nestojí. I tak byste do něj měli investovat. 

PR OralB

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram