Chryzantémy – květiny podzimu

Chryzantémy – květiny podzimu

Chryzantémy jsou mezi květinami královny podzimu

Chryzantémy jsou mezi květinami pro svou dlouho kvetoucí korunu květů zvány královny podzimu. Mají mnoho tvarů a odstínů barev od bílé, žluté, přes purpurovou až po fialovou a dokonce i zelenou. Chryzantéma je oblíbená po tisíciletí, především v zemích východní Asie a Dálného východu, kde ji uctívali jako symbol Slunce.

Na Dálném východě mají dokonce festival chryzantém, který bývá také označován jako svátek dvou devítek, protože se slaví devátý den devátého měsíce lunárního roku, to je 9. září. Naše babičky chryzantémám říkaly listopadky a představovaly pro ně především hřbitovní dekoraci. U nás tyto květiny spojujeme totiž zejména se svátkem Všech svatých začátkem listopadu, při němž „listopadkami“ zdobíme hroby.

Jsou ale i vytrvalou dekorací našich domovů, protože málokterá řezaná květina dovede tak dlouho vydržet svěží ve váze jako právě chryzantéma - v nepřetopené místnosti i déle než dva týdny. Jsou vhodné na aranžování, dokonce i svatebních a slavnostních kytic. V jejich domovině, Číně a Japonsku, z květů speciální drobnokvěté odrůdy už po staletí připravují chutný květinový čaj, ale také víno a dávají je do salátů.

Chryzantémy pocházejí z Asie, jejich šlechtění má své kořeny v Číně a Japonsku, v Evropě se objevily až v 18. století. Dnešní šlechtěné chryzantémy se zařazují do čeledi astrovitých rostlin, jejich květ vzniká až v době zkracujícího se dne, v druhé polovině jejich vegetace. Chryzantémy se dělí na dvě základní skupiny, a to na velkokvěté, které se pěstují nejčastěji ve sklenících a kupujeme si je do váz a na drobnokvěté, které rostou i ve volné přírodě a jsou dostatečně mrazuvzdorné. Zdobí nejen záhonky, ale takzvané hrnkové můžeme mít v nádobách na terasách, a pokud je umístíme na kryté verandě, vydrží i mrazíky.

Drobnokvěté a velkokvěté chryzantémy mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků z mateřské rostliny, které zapichujeme do substrátu. Když rostlinky začnou po šesti týdnech na teplém místě růst, můžeme je přesadit do skleníků. Drobnokvěté chryzantémy, které dorůstají výšky až jednoho metru, vysazujeme do okrasných záhonů, kde kvetou začátkem podzimu. Rozmnožují se dělením trsů, které provádíme vždy po několika letech, obyčejně po třech až pěti.

Pro rostliny musíme zajistit vhodné místo na výsadbu a dostatečný přísun živin, nejlépe v podobě vyzrálého kompostu či suchého organického hnojiva. Ať už pro chryzantémy vybereme jakékoliv místo, vždy tam vytvoří nádhernou podzimní atmosféru. Barevná škála květů dokáže okouzlit na terasách, balkónech či v zahradách. Chryzantéma se stala v Evropě oblíbenou květinou, svědčí o tom i to, že zatímco v 19. století bylo známo okolo 400 odrůd, dnes jich je více než 10 000.

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram