Dieta: Zbavte se poloviny kalorií jednoduchou úpravou jídelníčku s dietou, která vám bude chutnat!

Dieta: Zbavte se poloviny kalorií jednoduchou úpravou jídelníčku s dietou, která vám bude chutnat!

Dieta. Slovo, které má mnoho z nás spojeno s neúnosným omezováním. 

Některé kompromisy jsou na první pohled nepatrné, ale pro dosažení štíhlé linie velmi nápomocné. Věděli jste například, že když si místo pěti dekagramy trvanlivého salámu obložíte pečivo raději stejným množstvím kuřecí šunky, „ušetříte“ hned 535 kilojoulů. To je energie, kterou spálíte asi za půl hodiny jízdy na kole nebo za patnáct minut rychlého běhu.

Dietu, která příliš „nebolí“, dlouhodobě prosazuje Institut redukce a prevence nadváhy kompliment v Brně. „Mnoho našich klientů je po negativních zkušenostech s nejrůznějšími dietami přesvědčeno, že se při dietě musí hodně omezit. Při samotném programu pak bývají příjemně překvapeni, protože se mohou najíst dosyta a chutně,“ mluví o zkušenostech brněnského centra výživová poradkyně Gabriela Knosová. Jako příklad uvádějí odborníci z Institutu kompliment jídelníček běžného dne, jehož energetickou hodnotu snížili jednoduchými a rychlými změnami více než o polovinu.

Běžný jídelníček: Energetická hodnota 11 615 kJ
Snídaně: Rohlík se salámem a ředkvičkou. Svačina: Smetanový jogurt. Oběd: Bílá polévka z fazolových lusků, dušené vepřové karé, vařené brambory, čínské zelí. Odpolední svačina: Pomazánka s lososem, chléb, okurka. Večeře: Lečo s cuketou, klobásou a chlebem. Jeho energetická hodnota je spočítána na 11615 kJ. „Při takovém příjmu energie průměrný člověk nepřibere, ale ani nezhubne.

Abychom se dostali na energetickou hodnotu vhodnou pro redukci váhy, stačí zaměnit některé suroviny za jejich dietnější alternativy. V redukčním režimu bychom měli denně přijmout asi 5000 až 6000 kJ,“ říká Gabriela Knosová.

Upravený jídelníček: Energetická hodnota 5 190 kJ
Snídaně: Salám zaměňte za šunku, máslo za margarín. V původní snídani máme celozrnný rohlík a zeleninu, což je správně. Denně bychom sníst minimálně čtyři sta gramů zeleniny,“ komentuje snídani Gabriela Knosová. Místo živočišného másla bychom ale měli dát přednost rostlinnému tuku a trvanlivý salám nahradit kuřecí šunkou. Tím snížíme energetickou vydatnost prvního jídla dne o 565 kJ.

Celková změna -565 kJ
Svačina: Jednoduchou záměnou ušetříte 1100 kJ! Svačina by měla pokrýt asi 10 % vašeho energetického příjmu. Když si místo smetanového ovocného jogurtu naservírujete zdravější a dietnější acidofilní mléko, snížíte energetickou hodnotu svačiny o překvapivých 1100 kJ.

Původní změna
Změna energetické hodnoty 200 ml smetanového ovocného jogurtu 200 ml acidofilního mléka -1100 kJ Celková změna -1100 kJ Oběd: 
Nejvydatnějším jídlem dne by měl být oběd. Pokud správně zvolíme jeho složení, najíme se dosyta, aniž bychom přesáhli energetickou hodnotu doporučenou pro redukční režim. Zmíněnou polévku připravíte tak, že nakrájené fazolové lusky spetrželí zalijete 300 ml vody a podle chuti dosolíte a okořeníte. Poté dvacet minut povaříte. Smetanu před dovařením není při dietě potřeba přidávat, ušetříte si tak 690 kJ. Vepřové maso není v redukčním režimu vyloženě zakázané, ale jeho náhrada za kuřecí vám pomůže za vysněnou váhou mnohem lépe. „Naklepaná a okořeněná kuřecí prsa opečte na rozehřátém oleji dvě až tři minuty, zalijte třemi lžícemi vody a deset minut poduste,“ říká Gabriela Knosová. K tomu doporučuje podávat dušené čínské zelí s rajčaty. Nejdříve na oleji orestujte zelí, poduste deset minut a před dokončením přidejte na osminy nakrájené rajče a dochuťte.

Redukce tělesné hmotnosti je založena na odborném výživovém poradenství, osobním vedení, edukaci klienta a cvičení ve speciálních mechanoterapeutických lůžkách. Díky metodě kompliment® zredukuje hmotnost 98 % klientů. Tempo hubnutí je 0,5 až 1,5 kg týdně. Na celý proces dohlíží profesionálové vysokoškolsky vzdělaní voblasti výživy a tělovýchovy. Institut kompliment byl založen vroce 1992 na Slovensku, kde získal záštitu Ministerstva zdravotnictví. Česká pobočka sídlí v Brně.

Zdroj obrázků: Adison Media, Fotolia Informace zprostředkoval: Adison Media

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram