Foto tip Honzy Kováče: Vyšvihněte své fotky mobilem na daleko lepší úroveň díky kompozičním kouzlům

Foto tip Honzy Kováče: Vyšvihněte své fotky mobilem na daleko lepší úroveň díky kompozičním kouzlům

Kompozice je jedna z nejjednodušších věcí, na kterou se můžeme soustředit, abychom okamžitě zlepšili své fotografování bez nutnosti kupovat další výbavu. Způsob, jakým uspořádáme prvky na naší fotografii, může do velké míry ovlivnit úspěch našich snímků. To je jeden z dalších důvodů, proč mají úspěch i fotky, které byly vyfoceny mobilním telefonem.

V opravdu výborné fotografii totiž nejde jen o dokonalou a precizní technickou kvalitu, ale o spoustu jiných výrazových prvků, mezi nimiž kompozice hraje vůdčí roli.

Jedním z nejznámějších, nejpoužívanějších a nejpochopitelnějších pravidel, které může fotograf jednoduše využít, je pravidlo třetin. Pokud toto pravidlo budeme využívat, naše fotky budou pro oko diváka daleko přitažlivější. 

Pravidlo třetin dělí náš snímek do devíti stejných obdélníků. Můžeme to udělat tak, že vytvoříme dvě svislé a dvě vodorovné čáry. Čtyři čáry se protnou ve čtyřech bodech. To jsou body, kam bychom měli umisťovat naše body zájmů, tedy to nejdůležitější na fotce.

Linie si nemusíme při focení jen představovat, ale můžeme si je na našem mobilním telefonu dokonce zobrazit na displeji. 

Na telefonech značky Samsung jdeme do nastavení a zvolíme možnost Dělící čáry.

U telefonů iPhone musíme do hlavního nastavení, vyhledáme položku Fotoaparát a zaškrtneme možnost Mřížka

Telefony značky Xiaomi pak tuto možnost mají schovanou v menu nastavení a možnosti Zobrazit mřížku.

Telefony ostatních značek to mají potom velmi podobně a pro zobrazení čar na displeji hledejte v nastavení pojmy jako mřížka, dělící čáry či vodící linie.

Jak už jsme si řekli, do blízkosti bodů zájmu budeme umisťovat pro nás ty nejdůležitější objekty na snímku. V případě celé postavy portrétu to může být hlava a pokud fotíme větší detail portrétu, může to být oko člověka, kterého fotíme.

Při fotografování scénerií a krajin nám poté mřížka pomáhá dělit obrázek na třetiny. Vždy bychom měli dát na snímku daleko větší prostor jedné části snímku. Je to zhruba v poměru 1:2 třetinám.

A zároveň do bodu zájmů umísťujeme ty nejdůležitější prvky na snímku:

Jak vyfotit mobilem fotku, za kterou by se nemusel stydět ani profesionál se zrcadlovkou? Než se vrhnete do placených kurzů, mrkněte na lekce zdarma od Honzy Kováče, ať můžete také objevit svět krásné fotografie i bez drahého vybavení.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram