Fotografka Veronika Kotková - milovaný pin up styl ji vynesl až do Londýna

Fotografka Veronika Kotková - milovaný pin up styl ji vynesl až do Londýna

Její fotografie dávno překročily českou scénu. Veronika Kotková se proslavila v zahraničí, které pro ni teď znamená domov a skromně přiznává, že jeden z jejích úspěchů je muž, který ji miluje. Aktuálně chystá v České republice workshop focení s tématikou pin up. 

1) Jste proslulá stylem pin up, který na svých fotkách praktikujete. Můžete nám vysvětlit, v čem ve skutečnosti spočívá?

Pin up je moje srdcová záležitost, ostatně sama se v tomto stylu ráda oblékám. Nicméně klasický a úplně první pin up vznikl jako něco zakázaného. Jednalo se o focení bondage, nude, semi nude a podobně... Postupně se pin up název začal užívat v souvislosti se sexy dívkami vyfocenými topless a opraváři aut si je věšeli do svých převlíkáren. V dnešní době se pin up používá hlavně v souvislosti s modelkami, které se oblékají do vintage módy z období 50. let.

2) Jak jste se k němu dostala a co vás přimělo se do něj zamilovat?

Nějak jsem se v něm už dříve zasekla. Co se mi na něm líbilo nejvíc je, že nemusíte oblékat velikost 36, abyste v něm vypadala dobře a ukazuje úžasné křivky ženského těla. 

3) Jaká životní zkušenost Vás při Vaší práci nejvíce inspirovala?

Mě inspiruje každý den něco, takže těžko bych přišla s nějakou jednoznačnou odpovědí.

4) Co je cílem Vašich fotografií? Fotíte spíše pro sebe nebo pomocí své práce chcete něco sdělit světu?

Fotím pro zákazníky. Velice často se mi stává, že za mnou přijdou ženy nespokojené s určitou částí svého těla a odcházejí s úsměvem na tváři. To je to, co chci ukázat světu. I kilo navíc se dá nosit s grácií a není třeba si dělat hlavu z každého špíčku. 

5) Co Vás na focení nejvíce baví? Věnujete se i něčemu jinému kromě stylingu fotek a následného focení?

Úplně nejvíc mě baví, když přesvědčím modelku, aby zkusila něco nového a ukázala něco, za co se stydí v plné kráse. Bohužel na nic jiného mi nezbývá čas. Když nejsem ve studiu a nefotím, sedím nad retušemi před monitorem, takže jsem kolikrát ráda, že se jdu vůbec vyspat. 

6) Co považujete za svůj největší životní úspěch?

Asi jsem hodně skromná, protože nevím o žádném svém největším úspěchu. Mám spoustu malých, které k neskutečné radosti stačí. Třeba prosadit se v zahraničí, živit se tím, co mě baví, spolupracovat se světovými návrháři a modelkami, mít své fotografie v časopisech, udržet si chlapa, který mě asi miluje, protože si mě chce vzít za ženu... 

7) Dočetli jsme se, že jste pracovala pro britskou mutaci Vogue. Co přesně to bylo za práci? 

Ano, pracovala jsem v průběhu Fashion Weeků jako editor. Takže jsem pracovala s fotografiemi, které přicházely přímo od fotografů z přehlídkových mol, musela jsem je rychle upravit a nasadit online. Bavilo mě to!

8) Jak vaše práce pro Vogue probíhala? Co Vám dala?

Dala mi toho spoustu. Naučila mě pracovat pod tlakem, dozvěděla jsem se spoustu informací ohledně článků, i to, jak Vogue připravuje fashion focení s největšími světovými celebritami... 

9) Vidíte nějaké rozdíly mezi prací českých a britských fotografů?

Vidím rozdíly hlavně ve vzájemném chování. U nás v Anglii si pomáháme a držíme při sobě, zatímco v Čechách si někteří lidé stále závidí i nos mezi očima. (úsměv)

10) Jak často se vracíte do České republiky a jak dokážete skloubit všechnu práci v ČR i zahraničí? Kde je pro vás to "doma"?

Do Čech se moc nedostanu. Tak jednou nebo dvakrát za rok, takže doma je určitě tady, v Anglii. Jsem tu hodně zaneprázdněná, takže práci v ČR si pečlivě vybírám. 

11) Budete lektorkou připravovaného workshopu. O co se bude jednat? Těšíte se?

Ano ano, budu se snažit podělit se o zkušenosti s focením pin up stylu, makeupu, vlasů a přidám i něco málo o svém retušování. Víc ale neprozradím, můžete se přijít podívat sama... 

12) Na čem aktuálně pracujete?

Na vlastní knize. Téma si ale zatím nechám pro sebe. (úsměv)

www.vastudio.co.uk

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram