„Hlavu má každý. Tak proč na ní nenosit klobouk?“

„Hlavu má každý. Tak proč na ní nenosit klobouk?“

„Hlavu má každý. Tak proč na ní nenosit klobouk?

„Hlavu má každý. Tak proč na ní nenosit klobouk?“. To je slavný výrok nejznámějšího kloboučníka, který uspokojuje velkou potřebu anglických dam i britské královské rodiny po kloboucích, elegantních i extravagantních, ale i nároky celebrit. Není se proto co divit, že premiérovou přehlídku Philip Treacy na London Fashion Week zahájila zpěvačka Lady Gaga. Na molo vypochodovala ve fuchsiově růžovém rubáši, nebo burce, záleží na úhlu pohledu se slovy: „Dámy a pánové, největší kloboučník na světě: Philip Treacy.“ A pak přišla pravá klobouková smršť!

Philip Treacy představoval svoji kloboučnickou práci a kolekci na Fashion Week v Londýně poprvé. Byl proto také velkým lákadlem letošního London Fashion Week. Ukazovat se pro něj na podobných akcích nemá příliš velký smysl, protože média, zejména v Anglii, dokonale „properou“ každý jeho model klobouku, který se objeví na byť jen trochu známé osobě.

Den klobouků, jak se říká jednomu ze dnů na Royal Ascot dostizích, jakoby patřil přímo Treacymu. Jeho dokonalé klobouky, umírněnější, i naprosto šílené kreace, potkáváte na každém kroku. Vyrazit si pro anglické dámy, zejména z vyšších kruhů, znamená zainvestovat do klobouku, který nemá nikdo jiný, a pak se v něm patřičně ukázat a nechat se vyfotit médii. Škoda, že u nás kultura nošení klobouků umřela, je to totiž velice zábavná část oblékání a módy.

Zpátky ale k přehlídce Philipa Treacyho na London Fashion Week. Jestli čekáte něco, co se dá nosit, tak ani nečtete dál, protože to, co nyní uvidíte rozhodně předčí cokoliv, co byste si i ve stavu největšího deliria byly ochotny dát a sebe. A přítomnost Lady Gaga na přehlídce je téměř samozřejmá, protože většina těchto modelů nejspíš skončí na její hlavě.

Philip Treacy a jeho skvělá módní show Na molo v kloboucích Philip Treacy vstoupily výhradně modelky tmavé pleti. Treacy se inspiroval Afrikou a krása kterou předvedl je skutečným africkým národním bohatstvím. Modelky se ale předvedly nejen v nádherných kloboucích, ale také v oblečení, které jste už určitě někde viděli... Ano, jsou to modely z turné hudební legendy Michaela Jacksona. Treacy je získal z pozůstalosti po zpěvákovi a měl možnost s nimi měsíc před přehlídkou pracovat a ladit oblečení s návrhy klobouků. Byla to pocta Jacksonovi, jeho talentu zpěváka, tanečníka i módní ikony. Ale byla to pocta také dnes již mrtvé Isabelle Blow, anglické módní editorce, která objevila mnoho návrhářských hvězd, včetně zesnulého Alexander Lee McQueen. Isabelle Blow byla nejen zákaznicí, ale také dobrou přítelkyní a obdivovatelkou Philipa Treacyho.

Kdo je Philip Treacy
Módní návrhář Philip Treacy (1967, Ahascrag, západní Irsko) pochází z devíti dětí. V roce 1985 začal studovat v Dublinu National College of Art and Design. Už od té doby se začal věnovat navrhování a výrobě klobouků. Praxi získal u Stephen Jones a následně od roku 1988 studoval magisterské studium dámského odívání v Londýně na Royal College od Art. Jeho kariéra však zůstala u klobouků a v roce 1991 získal prestižní cenu British Fashion Awards v kategorii módní doplňky. Tehdy již pracoval pro Chanel, kde samozřejmě rovněž navrhoval klobouky. Svůj první butik otevřel v roce 1994 a svoji první módní přehlídku měl již rok před tím, v roce 1993. Úspěšně spolupracoval s mnoha módními návrháři, například s Alexandrem McQueenem nebo Vanessa Beecroft. Byl prvním návrhářem módních doplňků, který mohl na pozvání prestižní Chambre Syndicale de la Haute Couture předvést své klobouky na pařížských týdnech módy.

 

Zdroj obrázků: kolekce Philip Treacy, Wwd.com, Londonfashionweek.com, recenze repro Guardian

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram