Ideální boty na dovolenou: Tipy pro batůžkáře i labužníky

Ideální boty na dovolenou: Tipy pro batůžkáře i labužníky

Funíte do kopce a nadáváte, že jste si nevzali pořádné tenisky? Tak přesně takhle vaše letošní dovolená vypadat nebude. Vyberete si boty, ve kterých si každý výlet užijete dvojnásob. Zaměříme se dnes společně s fyzioterapeutem Lukášem Klimperou na pohodlí a univerzálnost. 

Jak poznáte boty, které vám nezkazí dovolenou? Asi už jste to zažili. Koupíte si boty speciálně na tuto dovolenou a ony vás zklamou. Vracíte se s puchýři, sedřenou patou a přesvědčením, že příště radši pojedete bosi. Kde byla chyba? Neřídili jste se desaterem pohodlí. To vám poradí, jakou obuv na dovolenou potřebujete.

Široká špička dělá pohodlné boty a voňavé nohy

Většina bot se tváří pohodlně, a přitom tlačí prsty k sobě. Vy se pak po dni výletování nemůžete dočkat, až se zujete. Nohy máte jako ve svěráku. Proto vyberte na dovolenou obuv, ve které mají prsty dost místa. V takových botách se navíc nohy tolik nepotí, protože kolem prstů proudí vzduch. Možná po celodenním výšlapu nebudete vonět po fialkách, ale také to v hotelovém pokoji nebude na padnutí.

Ohebné materiály. Měkké na první dobrou, ne „až se rozšlápnou“

Materiál boty by měl kopírovat váš pohyb. Jakmile táhne nebo omezuje, zaděláváte si na puchýře a sedřené paty. Noha navíc nemůže fungovat přirozeně, a tak některou část přetěžujete. Proto vás na konci dne bolí nohy.

„Zaměřte se na boty, které vám sedí od první chvíle. Nečekejte, že se materiál poddá časem, zvlášť ne na dovolené. Pamatujete, jaké to bylo naposledy, když jste se snažili „rozšlápnout“ nové kožené boty?" říká Lukáš Klimpera, fyzioterapeut společnosti Ahinsa shoes. 

Pružná a neklouzavá podrážka. Nikdy nevíte, jaký terén potkáte

Nemusíte vyrážet v pohorkách, když vás čeká jen krátký výlet na kopec. Ale v neznámé krajině se hodí, když vás boty podrží. Naštěstí to dokáže i klasická vycházková obuv, jako jsou tenisky. Stačí hledat takové, které nekloužou, a to buď díky vzorku, nebo materiálu.

foto: se svolením Ahinsa shoes

Prodyšná obuv je na letní dovolenou nutnost

Na výlety jsou nejpraktičtější uzavřené boty, zvlášť když nemáte místo na další pár. Jak na to, aby se vám v nich nohy nepařily? Vyberte prodyšný materiál. Len, konopí, plátno, síťovina. To jsou látky, ve kterých budou vaše nohy spokojené i ve 30 stupních. 

Tenká podrážka, pokud jste na ni zvyklí

Barefoot nadšenci objevují nové země i nohama. Je to úžasný zážitek, když vám kamínky na cestě masírují chodidla. Jestli jste na bosou chůzi zvyklí, nemusíte na výlet kupovat pohorky se silnou podrážkou. Vaše nohy nejlíp fungují, když jim dáte svobodu.

Odpružení, pokud nejste zvykllí chodit bosky

„Jestli s barefoot botami nemáte zkušenost, dovolená není vhodný čas na seznamování. Čeká vás spousta chůze a nebudete mít možnost se přezout. Radši zvolte na dovolenou boty, které respektují tvar vašeho chodidla, a zároveň vás chrání před tvrdými došlapy," říká svá doporučení Lukáš Klimpera. 

Čím lehčí, tím lepší. Na nohy i do batohu

Když jsou boty lehoučké, vejdou se vám do kufru místo jednoho páru tři. Navíc nemáte po výletě těžké nohy. A jak lehké jsou lehké boty? Celý pár by se měl vejít do 600 gramů.

foto: se svolením Ahinsa shoes

 

Dvakrát měřte, jednou kupujte

Nespoléhejte na svou běžnou velikost, u každého výrobce znamená něco jiného. Pečlivě měřte a kontrolujte tabulky velikostí. Víte, že by vám boty neměly sedět na doraz? Ve zdravých botách se noha natahuje a smršťuje, proto potřebujete před prsty 0,5 až 1 cm navíc. 

Odolné boty poznáte podle recenzí

Na dovolené nechcete řešit odlepenou podrážku nebo natrženou látku. Proto hledejte opravdu odolné boty. Nejlíp je poznáte podle recenzí. Najděte si, co o značce, kterou jste si vybrali, říkají ostatní. Pravděpodobně vám to ubere mnoho budoucích starostí.

Příliš podpory škodí

Možná vás napadlo, že na dovolenou potřebujete co nejvíc podpory pro nohu. Stáhnout kotník, zpevnit patu, podepřít klenbu a vypolstrovat, co se dá. Vaše nohy ale chtějí přesný opak. Lidské nohy se vyvinuly pro chůzi. Proto nejlépe fungují, když jim dáte maximální svobodu. Nestahujte je, nepřehánějte podporu a polstrování. Radši se zaměřte na to, aby mělo chodidlo prostor a mohlo samo reagovat na terén," zakončuje myšlenku správného výběru bot na dovolenou Lukáš Klimpera.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram