Jak zasáhl feminismus do módy

Jak zasáhl feminismus do módy

Feminismus a móda jsou spojené možná víc, než si myslíte. Naštěstí už nežijeme ve světě, kdy se ženy musejí oblékat podle určitých pravidel a dusit se například v korzetu.

zdroj: pexels.com

Kalhotový kostým a na krátko ostříhané vlasy, to byla tehdejší představa emancipované ženy. K rovnoprávnosti žen se pomalu blíží část světa a my můžeme být rádi, jak to funguje u nás. Nesmyslné nároky jsou ty tam a na řadu přišly kalhoty a svoboda. Ukážeme si pár momentů z historie, které nám k dnešní době napomohly.

Sexuální revoluce Marilyn Monroe

Kdo by neznal sexuální symbol módního světa, jako by nežil. Marylin se sice neprosazovala jako feministka, ale díky její odvážné povaze pózovala jako jedna z prvních v bikinách, což v té době bylo nevídané. Prosazovala ženskou krásu a apelovala na emancipaci.

zdroj: pexels.com

Coco Chanel a její postoj

Další známá žena svým postojem rázně zamítala dámské korzety a přebírala si tradiční prvky z mužského šatníku, což se před ní nikdo neodvážil. Prosazovala pohodlí i ženskost a oblékala ženy do pohodlných kalhot, kostýmků i halenek.

zdroj: pinterest.com

Mary Quantová

V šedesátých letech britská návrhářka Mary Quantová ukázala ve svých vizích revoluci i ženskou sexualitu. Mladé dívky už nechtěly žít jako jejich matky a babičky. Chtěly více – studovat, pracovat, ale také se bavit a ne pečovat o domácnost a být oddanou manželkou. Zkracovaly se sukně a šaty se šily tak, aby v nich dívka mohla chodit, skákat i běhat.

zdroj: wikipedie.org

Yves Saint Laurent

Jako první dámský smoking představil YSL v roce 1966, a to na mladou a moderní dobu skvěle zafungovalo. Dříve nebylo zvykem, aby si ženy dovolily nosit něco podle pánského stylu, ale to se Laurent snažil změnit a úspěšně.

zdroj: pexels.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram