Jak zhubnout? Makrobiotikou!

Jak zhubnout? Makrobiotikou!

Otázku jak zhubnout si položí snad každý a ne jednou. Diety nepomáhají, to už víme. Trendem ve zdravém stravování, díky kterému shodíte přebytečný tuk a ne svalstvo, je dnes makrobiotická strava.

V dnešní době je pozitivní vliv makrobiotické stravy na naše zdraví klinicky prokázán. Působí na naši psychickou i fyzickou kondici a pročišťuje naše tělo. Působí také preventivně proti rakovině tlustého střeva a dokáže si údajně poradit s lupénkou a alergiemi.

Jak velkou úlohu má zdravá strava v našem životě dokazují i stále přibývající obchody se zdravou výživou a neustálý nárůst jejich příznivců.

Už samotný název nám napovídá skryté poselství makrobiotiky. Makrobiotika je slovo pocházející ze spojení latinského macros (velký, dlouhý) a bios (život).

Makrobiotická strava má tisíciletou historii, jejíž kořeny sahají do staré Číny a Japonska. Jedná se v podstatě o vnímání potravin z hlediska jejich energií.

Makrobiotika si „pohrává“ s principy jin a jang, podle nichž rozděluje potraviny do energetických skupin. Z pohledu makrobiotiky některé potraviny zahřívají, zpevňují a stahují buňky našeho těla – to jsou potraviny s energií jang. Pak jsou potraviny neutrální. A nakonec ty, které zchlazují, roztahují a uvolňují buňky a ty náleží do skupiny jin. Každá potravina má sice obě energie, ale vždycky jedna z nich převažuje.

Cílem makrobiotiky je tedy udržet náš organismus v rovnováze, tedy neutrální, nicméně my ho spíše přetěžujeme.

Vezměme si například, že si dáte k obědu steak (s extrémní energií jang) a následně si jako dezert dopřejete rakvičku se šlehačkou (extrémní jin). Zdá se, že jste udělali všechno správně, jenže organismus šel z extrému do extrému a musel se s touto přijatou potravou poprat! A přesně tomuto přetěžování se snaží makrobiotika zabránit.

Princip správného stravování, nejen z hlediska makrobiotiky, je zcela individuální záležitostí. Vychází z geografické polohy, podnebí, místa, vašeho bydliště, náročnosti vašeho povolání a na zdravotním stavu. Proto je vždy dobré, pokud chcete makrobiotikou především odbourávat tuky, se nejprve poradit s někým, kdo se v makrobiotice pohybuje již delší dobu.

CO JÍST
Klíčovou skupinou potravin, které mají vyrovnané energie, je tzv. makrobiotický talíř. Ten se skládá z lokální zeleniny a ovoce, obilovin, luštěnin a rostlinných olejů.

Do jangové skupiny potravin patří: pohanka, proso, pšenice, ryby (jiné plody moře), sýry, hovězí maso, drůbež, vejce, omáčky a pasty připravené ze sóji a směs gomaso.

Jinovou skupinu potravin tvoří: oves, ječmen, kukuřice, vepřové maso, luštěniny, brambory, semínka (slunečnice, sezam, apod.), zelenina, mléko, med, ořechy a ovoce. Jinové jsou také cukr, alkohol a likéry, kterým byste se měli maximálně vyhnout.

CO NEJÍST
Makrobiotik by měl zavrhnout sladkosti, džusy, ovoce vypěstované mimo náš podnebný pás, alkohol nebo kávu, chemické přísady a dochucovadla.

Pokud chcete, aby vaše kila šla skutečně dolů, vyhněte se také sýrům (hlavně těm slaným s vysokým obsahem tuku), vepřovému a hovězímu masu (především tučnému a červenému masu), vejcím a soli.

Jak rozumně začít
Nahraďte několik základních surovin, které tvoří váš jídelníček bioprodukty, jež makrobiotika schvaluje.

Začněte tím, že místo bílého pečiva kupujte pohankový chléb. Je tmavý chutný a dlouho vydrží. A pokud vám začne tvrdnout, dejte ho na chvilku na pařáček a bude zase jako čerstvý.
Nahraďte klasickou mouku pohankovou moukou, místo cukru používejte raději ječmenný slad či javorový sirup. Místo slunečnicového oleje sáhněte po olivovém nebo řepkovém.

Sůl nahraďte mořskou solí a kořenící směsi například zázvorem, sojovou omáčkou, sezamem či nori kořením. Klasickou rýži vyměňte za neloupanou. Kupujte raději bezvaječné těstoviny a skvěle si pochutnáte také na tofu, bulguru či kuskusu, jejichž příprava je velmi jednoduchá a hlavně rychlá.

Jak by mohl vypadat váš jídelníček

  • Snídaně: ovesné vločky se sušeným či čerstvým lokálním ovocem, bílý jogurt, ovocný čaj.

  • Svačina: jablko/pohankový chléb se zeleninovou paštikou

  • Oběd: luštěninová polévka, pohanka s grilovaným pstruhem a zeleninou.

  • Svačina: hrst ořechů/ směs semínek

  • Večeře: zeleninový salát s tofu, celozrnná bageta

V podstatě by se měl váš jídelníček skládat z 50% obilovin a rýže, 30% ovoce a zeleniny, 10% luštěnin a mořských řas, z 5% polévek a z 5% ostatních surovin.  Vše by se mělo připravovat a konzumovat čerstvé. Zelenina by měla být také čerstvá, domácí a sezónní, upravená nanejvýš v páře. Snažte si udělat na jídlo čas, i když je to v dnešní době náročné, jezte pravidelně a pomalu.

Pokud do toho půjdete, tak jděte naplno, nejde to dělat jen napůl. Makrobiotika si vyžaduje hlavně trpělivost, pravidelnost stravování, připravenost a pečlivost v nakupování.

Odměna je ale obrovská - regenerace organismu, fyzické zdraví, očista těla, úbytek na váze, více energie, silnější imunita, krásnější pleť a pocit svěžesti.

Možná se vám tomu nechcete věřit, ale opravdu to funguje a to v každém věku. Ukázkovým příkladem může být můj tatínek, který krátce před padesátkou začal hledat způsoby, jak se zbavit bříška, aby se vešel do svých oldschool levisek a nepřišel tak o svalstvo a zároveň nemusel držet žádnou dietu. Jedna známá, která má makrobiotický obchůdek Zdravíčko ve Slaném, Iva Jirků, mu poradila makrobiotiku. Mohl makrobiotické stravy sníst tolik, kolik chtěl a během měsíce měl 4 kila dole! Dnes se cítí svěží, v perfektní kondici, plný psychické i fyzické energie a snáze se vypořádává s nemocemi. 

Osobně musím říci, že si na makrobiotické stravě kolikrát pochutnám více, než smaženém sýru s hranolky.

Chce to ze začátku pevné nervy, ale vy to jistě zvládnete. Držím vám palce!

Zdroj: fitweb.cz, prokrasnetelo.cz, realnavyziva.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram