Jakou máte postavu: hrušku, véčko nebo kuličku? Odbornice na hubnutí radí, že zhubnout může každá postava!

Jakou máte postavu: hrušku, véčko nebo kuličku? Odbornice na hubnutí radí, že zhubnout může každá postava!

Mít postavu jako ze žurnálu je snem každého z nás

Genetika ovlivňuje tvar našeho těla více než z padesáti procent ageneticky determinováno je i rozložení tuku v něm. Poměr pasu aboků z jedné poloviny, obvod samotného pasu pak dokonce ze dvou třetin. Jinými slovy to, jakou máme postavu, si vybrat nemůžeme, s jednotlivými typy je ale možné pracovat, tvarovat je a efektivně hubnout.

A právě to je důvod, proč každému při redukci nadváhy zabírá něco jiného. Každý redukční program totiž musí být originální a přizpůsobený nejen konkrétnímu somatotypu, ale i konkrétnímu jedinci. Jakou postavu máte? Najděte se a přečtěte si rady Gabriely Knosové, odbornice na hubnutí a zdravý životní styl z brněnského institutu redukce aprevence nadváhy Kompliment.

Typ postavy: Véčko. Vaše postava je atletická. Máte širší ramena aboky, štíhlé nohy, malý zadek, relativně silnější svaly astřední až silné kosti. Pokud přiberete, tuk se vám uloží v oblasti břicha a na zádech. „Většina žen, které navštíví Institut kompliment, touží právě po tomto typu postavy,“ popisuje situaci Knosová. Důvod je jednoduchý: „I když taková postava přibere, daří se to docela dlouho skrývat vhodně voleným oblečením a navíc jsou výsledky jejího hubnutí velmi rychle viditelné.“ Dodává Gabriela Knosová. Pokud máte takovouto postavu a snažíte se shodit nějaká kila, z jídelníčku vyřaďte slané dobroty, jako jsou oříšky, chipsy, tyčinky nebo krekry. Omezte hovězí a vepřové maso, chléb a kynuté buchty. Zaměřit byste se naopak měli na lehčí stravu: ryby, nízkotučné mléčné výrobky, ovoce či zeleninu. Pro váš typ postavy je pak velmi vhodné aerobní a vytrvalostní cvičení a pro zvýraznění křivek některé posilovací cviky.

Typ posty: Hruška. Tuk, který se ukládá od pasu dolů, je typický pro gynoidní postavy. „Takové tělo vypadá spíše jako hruška. Má velký zadek, širší boky, pevnější stehna a ženy trápí nejčastěji,“ říká odbornice zinstitutu Kompliment a dodává, že u takovéto postavy se také velmi často objevuje celulitida a hubnutí vyžaduje specifický přístup i trpělivost. Ženy, které se takovouto postavu trápí, pak navíc velmi často dělají tu chybu, že si pro své spodní partie vybírají silová cvičení. Nejen, že nezhubnou, ale tím, že naberou svalovou hmotu, jejich stehna ještě zmohutní.“ Gynoidní typy by měly ze svého jídelníčku vyloučit hlavně sladkosti, smetanové a máslové krémy, těstoviny s tučnými omáčkami a sladká jídla. Základem jejich úspěšného hubnutí je aerobní cvičení a na vyvážení proporcí postavy posilovací cviky trupu a horních končetin.

Typ postavy: Kulička. Široká ramena, kulaté boky a zadek jsou charakteristické pro centrální typ postavy. Tuk se jim na těle ukládá víceméně rovnoměrně a působí celkově kulatěji a silněji, než co ve skutečnosti ukazuje jejich BMI. „Tento typ velmi rychle přibírá, jeho výhodou ale je, že stejně rychle také shazuje. A to po celém těle,“ vysvětluje Knossová. Aby hubnutí bylo co nejefektivnější, je potřeba dávat velký pozor na správné rozložení výdaje a příjmu energie v průběhu celého dne. Odpoledne a navečer je třeba minimalizovat příjem sacharidů a zaměřit se zejména na zeleninu a bílkoviny. V těle nahromaděný tuk jim pomůže spálit aerobní cvičení v kombinaci s posilovacím cvičením zaměřeným na záda a břicho. Štíhlejšího vzezření pak dosáhnou zlepšeným držením těla.

Typ postavy: Dítě. Dětská postava je taková, která má nevýrazný pas, menší prsa, útlé boky i ramena a malý zadek. To vše dohromady pak způsobuje, že vypadá i v starším věku mladistvě. Kritickým místem takovéto postavy je pas a břicho a při vyšší nadváze se ukládání tuku často spojuje se srdečními chorobami. V institutu redukce a prevence nadváhy kompliment tak svým klientkám s touto postavou tamní odbornice radí, že své hubnutí podpoří pravidelný příjem potravy tři až pětkrát denně a že by každé jejich jídlo mělo obsahovat především kvalitní bílkoviny, hodně zeleniny a jen malou dávku sacharidů. Z jídelníčku je tak třeba vyloučit zejména cukrovinky, bonbóny a čokoládu. Kromě aerobního cvičení je pak třeba zařadit do tréninku cviky na posílení svalů a zpevnění celého těla. O kompliment® Institutu redukce a prevence nadváhy Institut kompliment® je ojedinělé zařízení, kde klienti efektivně hubnou podle osobního programu sestaveného jim na míru.

Redukce tělesné hmotnosti je založena na odborném výživovém poradenství, osobním vedení, edukaci klienta a cvičení ve speciálních mechanoterapeutických lůžkách. Díky metodě kompliment® zredukuje hmotnost 98 % klientů. Tempo hubnutí je 0,5 až 1,5 kg týdně. Na celý proces dohlíží profesionálové vysokoškolsky vzdělaní  v oblasti výživy a pohybu. Institut kompliment byl založen vroce 1992 na Slovensku, kde získal záštitu Ministerstva zdravotnictví. Česká pobočka sídlí v Brně.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram