Japonská kimona jsou rozdána

Japonská kimona jsou rozdána

V sobotu proběhl ve Stavovském divadle slavnostní večer předávání cen Czech Grand Design 2014. Vítězové jednotlivých kategorií si jako trofej odnášeli japonská kimona navržená loňskou Grand designérkou Monikou Drápalovou.

A v japonském duchu se tématicky nesl celý program. Večerem, který poprvé v přímém přenosu přenášela ČT art, provázel již tradičně moderátor Roman Zach. Nejvíce hlasů od poroty a titul Grand designér roku získalo studio Dechem, tvořené dvojicí Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem. 

Slavnostní večer režírovaný česko-německým divadelním režisérem Thomasem Zielinskim se tentokrát nesl v duchu japonských symbolů. Roman Zach se objevil v roli gejši, japonské školačky nebo samuraje a program prokládal tradičními japonskými básněmi haiku.

Více než padesátičlenná Akademie designu České republiky složená z teoretiků, kurátorů i designérů, rozhodovala celkem v 11 kategoriích a do Síně slávy vstoupil profesor Jan Solpera.

Mezi předávajícími byli významní hosté jako Dominik Hašek, Klára Issová, Daniela Peštová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a mnoho dalších.

Kategorii Módní designér roku uvedla prezentace oděvů finalistů, tedy Jakuba Polanky, Ivany Mentlové a LaFormela. K vidění byly tři modely z nominovaných kolekcí, které se formou netradiční přehlídky objevily a zase mizely mezi stromy.

Cenu pro nejlepšího módního návrháře získala, pro mnohé překvapivě, značka LaFormela. Překvapivě z toho důvodu, že mezi nominovanými finalisty, se tato trojice návrhářů objevila vůbec poprvé.

Akademie ocenila jejich kolekci S/S 2015, která vychází z krajiny, čerpá z výtvarného umění a reaguje na punkovou kulturu.

Styl značky LaFormela ja avantgardní, současný i mírně undergroundový, nicméně stále výrazně ženský – přestože jsou šaty této trojice často syrové, maskulinní a až arogantní, nikdy nepostrádají jemnou, ženskou stránku.

    

Další výsledky Czech Grand Design 2014:

Vítěz v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: Dechem - Materiálová váza (Křehký), Vase study, Bandasky, Laboratory Lights (Kavalierglass)

Vítěz v kategorii Designér šperku roku: Janja Prokić - kolekce Hidden place

Vítěz v kategorii Grafický designér roku: Tomáš Celizna, Adam Macháček, Radim Peško - koncepce a vizuální styl 26. Bienále grafického designu v Brně

Vítěz v kategorii Fotograf roku: Adam Holý - kniha The Overview Effect (Polansky Gallery a VICE)

Vítěz v kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: Kavalierglass - kolekce svítidel Laboratory Lights (Dechem)

Vítěz v kategorii Obchod roku: Kurator - výběr oblečení, módních doplňků, šperků a designových objektů

Vítěz v kategorii Objev roku: Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová - diplomové práce Dioscuri (Tadeáš Podracký), Enfant Terrible (Markéta Kratochvílová) a kolekce Skywalker, Pineapples, Finland Objects

Vítěz Ceny veřejnosti: Milan Pekař – Krystalické vázy Vítěz Grand designér roku – Cena Erste Premier: Dechem

Do Síně slávy byl uveden: profesor Jan Solpera

zdroj obrázků: Czech Grand Design, LaFormela

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram