Japonská zahrada vnese do vašeho života klid a harmonii

Japonská zahrada vnese do vašeho života klid a harmonii

Založte si japonskou zahradu i vy, na velikosti plochy nezáleží.Japonská zahrada je spojením symbolického vyjádření koloběhu přírody, přírodních živlů, harmonie a vyrovnaného života.

Japonská zahrada je spojením symbolického vyjádření koloběhu přírody, přírodních živlů, harmonie a vyrovnaného života. Japonské zahrady jsou jeden z nejoblíbenějších architektonických zahradních stylů vůbec. Čistota, elegance a smysl pro kompozici ve spojení s hlubokou duchovní myšlenkou činí ze zahrad tohoto stylu umělecká díla. Nechejte se inspirovat i vy.

Počátky japonských zahrad sahají až do 6. století, kdy bylo Japonsko ovlivněno čínským vzorem. Japonci převzali čínskou myšlenku a dovedli ji k dokonalosti. Dnes můžeme japonské zahrady rozdělit do několika základních skupin: zahrady meditační a čajové, suché, parkové a rezidenční.

Čajové zahrady (haniwa, či roji)
Podle názvu zahrady by se mohlo zdát, že slouží, jako místo k pití čaje. Jedná se však většinou o malé uzavřené zahrady, které se rozprostírají před vchodem do čajovny. Taková zahrada pak slouží k čajovým obřadům, relaxaci a meditaci. Čajové zahrady bývají velice jednoduché s velkými zelenými plochami a nášlapnými kameny. Dalšími atributy jsou neodmyslitelně japonské lampy různých stylů, nádrže na vodu na mytí rukou a hlavně klidná atmosféra. Čajovou zahradu si můžete vytvořit jak na veliké, tak i miniaturní ploše okolo pergol, altánů, rohu zahrady a podobně. Velmi působivé jsou především ve večerních hodinách, kdy japonské lampy a louče vytváří neopakovatelnou atmosféru.
Krásný příklad samostatné čajové zahrady je Kimura-en v Kashiwasaki v provincii Niigata.

Velmi známá je také čajová zahrada v americkém San Franciscu.