Josefina Bakošová a její značka chi-chi představují kolekci BLACK z ručně tištěných látek z Nigérie

Josefina Bakošová a její značka chi-chi představují kolekci BLACK z ručně tištěných látek z Nigérie

Josefina Bakošová zůstává věrná minimalistickému stylu i černé barvě

Základ každého modelu kolekce módní návrhářky Josefiny Bakošové BLACK je jednobarevný, doplněný o výraznou, ručně potištěnou látku z Nigérie. Návrhářku fascinují materiály a vzory, které ve spojení snaším vnímáním módy získávají zcela nové významy. V kolekci však etno prvek rozhodně nepřevažuje. Na většině oděvů jsou pestrobarevné látky použity spíše na skrytých místech jako je podšívka kabátu, léga košile, pásek k šatům či poutko. Pouze vybrané modely byly celé vytvořeny z afrických látek. Ručně potištěné látky pocházejí ze Subsaharské nebo také Černé Afriky.

Každý kus je originál o rozměru 6 yardů (5,40 m), tedy velikosti potřebné pro obtáčecí sukni a halenu, běžný oblek africké ženy. Josefina si látky nechala dovézt z lagoského trhu s látkami, který je jedním z největších v celé Africe. „Africké látky mě oslovily skrze osobnost paní Wesley a její způsob získávání těchto materiálů. Fascinovaly mě příběhy ženy, jež do Nigérie jezdí už tři desetiletí, o setkávání se samotnými tvůrci, kteří své látky dle tradice vyrobí, potisknou a sami prodávají na trhu v Lagosu. Líbí se mi, že taková látka je originál a ne jedna z tisíce z textilního velkoskladu… Jedinečný kus od konkrétního člověka, který nikdy nevyrobí dva totožné vzory.“ Říká o své fascinaci pro kolekci zvoleným materiálem Josefina Bakošová.

Kolekci Josefiny Bakošové BLACK tvoří především kabáty a saka s velkým límcem, který je variabilní a díky několika možnostem přepínání má každý zmodelů několik variant. Linie kolekce je inspirována africkými kaftany, tedy obdélníkovými tvary a geometrickými střihy. Ostatně i původní kus látky z trhu je obdélník. Materiál totiž nelze koupit v metráži, pouze v délce a šířce použitelné na africký kaftan. „Fascinuje mě hierarchie látek, která v Nigérii funguje: čím více zdobnou látku máte, čím více barev a třpytu, tím větší úcty okolí se těšíte. Líbí se mi spojení našich dvou světů, kombinace jiného vnímání. Spojení jednoduchých minimalistických střihů v černé barvě (tedy úplně jiný přístup k módě, jiná filosofie) v kombinaci s barevnou látkou, se vzorem, který v jiné kultuře určuje vaše postavení,“ vysvětluje Josefina Bakošová.

Nově se v kolekci BLACK představí také večerní šaty, róby, jaké návrhářka doposud nedělala. Jsou základem linie „black chi-chi exklusiv“. Jedná se o elegantní, velmi variabilní modely s luxusními prvky. Každý kus nese našitou koženou etiketu Black. Kůže je použita také na páscích, které jsou součástí kabátů a dalších vybraných modelů. „Večerní exklusiv linku jsem měla už dlouho v hlavě, něco trochu jiného, než se ode mne čeká. Tedy méně sportovní a více večerní,“ říká ke svému večernímu modelu Josefina Bakošová.

Součástí kolekce BLACK jsou šperky Karly Olšákové: „Hlavní roli pro mne hraje poetika samotných šperků, které jsou tvořeny ze dřeva, dýhy a stříbra. Jsou to pro mne materiály s ohromným nábojem, díky nímž můžu vnést do kolekce neopominutelnou dávku tajemství. Tvarově vycházím z daných rozměrů látek na kaftan a turban, používaných v Nigérii, odkud rovněž pochází látka pro novou kolekci Josefiny. Ty si poté poměrově zmenšuji a převádím do podoby šperků. Rovněž vnáším do kolekce prvek variability, který je mi tak blízký a který přímo souvisí se skládáním turbanů.“ Řekla o kolekci Karla Olšáková.

 

                                                                                                                Zdroj obrázků: foto Marek Novotný, supervize Tereza Kozlová, lookbook: Nikola Šrajerová

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram