Klobouk v dnešní době - přežitek, nebo možnost osobního vyjádření?

Klobouk v dnešní době - přežitek, nebo možnost osobního vyjádření?

Nošení klobouku vyžaduje určitou dávku odvahy, ale přináší pocity výjimečnosti a sebevědomí, originalitu a styl. 

Historie klobouků sahá až do let kolem 3500 před naším letopočtem, kdy se jako první pokrývky hlavy objevovaly slaměné klobouky. Plnily především praktickou funkci, měly chránit před sluncem a zároveň pomáhaly zakrýt mastící se vlasy. Klobouky se objevovaly v každé době, jen jejich účel se vždy vyvíjel podle dění ve společnosti.

Ve středověku většina náboženských rituálů musela být prováděna vždy s pokrývkou hlavy. Vdané ženy nesměly chodit prostovlasé, muži naopak smeknutím klobouku ukazovali, že jsou gentlemani. Pro krále a vyšší vrstvu lidí představovaly symbol privilegia a společenského postavení. Korunu častokrát nahrazovalo právě nošení klobouků, jak to můžeme sledovat na různých portrétech či ve filmech, např. u Rudolfa II. V polovině 19. století byl klobouk nenahraditelnou součástí společenského oděvu. Tenkrát se převážně nosil cylindr, pro oficiální události, či buřinka na běžné nošení. Poukazovalo se tak na důležitost dané události.

To, čím je ovšem nošení klobouků jedinečné i v dnešní době, je osobitý prvek spojený s vyjádřením vlastního sebevědomí. Nadaná kloboučnice, Petra Kvarčáková, která se učila u mistrů v oboru, např. u Rose Cory- modistky Královny Matky, říká: „Líbí se mi probouzet v ženách jejich ženskost, eleganci a styl. S kloboukem přichází pocit výjimečnosti, sebevědomí, a trochu toho rošťáckého nadhledu.“Petrašije klobouky na míru jak pro dámy, tak pro pány.

Každý může svým kloboukem dát najevo, jaké zastává názory. Dá se toho docílit např. vhodnou kombinací barev či výběrem samotného stylu klobouku. Můžete tak vyjádřit, do jaké míry jste konzervativní či kreativní, zda máte rádi rozmanitost či jednoduchou eleganci. Klobouk vždy byl, je, a bude výrazným módním doplňkem. Stačí si vybrat, který styl je pravý pro vás.

Autor textu: Veronika Marešová
Autor fotografií: Klaudia Zoričáková Photography

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram