Kráska slivoň chloupkatá kvete od podzimu do jara a dodá vaší zimní zahradě nádech jarní krásy!

Kráska slivoň chloupkatá kvete od podzimu do jara a dodá vaší zimní zahradě nádech jarní krásy!

Její krása vynikne ještě více na podzim či dokonce v zimě.

Prunus subhirtella `Autumnalis` kvete na konci roku. Bílo-růžové kvítky slivoni chloupkaté se začínají objevovat v listopadu a v závislosti na počasí mohou kvést až do jara. Silnější mrazy sice kvítky poničí, avšak jakmile ustoupí, slivoň chloupkatá opět s vytrvalostí sobě vlastní nahodí nové květné puky a vykvete.

Květy nádherně voní a pokud je zrovna mírnější zima, může Prunus subhirtella `Autumnalis` zdobit vaši zahradu celou zimu ? až do března, kdy pak nastoupí do květu jiné stromky a keře. Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella `Autumnalis`) je nádherný stromek, který se větví těsně nad zemí a vytváří tak habitus podobný spíše keřům, než stromkům. Při troše snahy z ní dokážete vypěstovat i kmínkovou formu. Stačí postupně odřezávat spodní větve a udržet terminální výhon vzpřímeně rostoucí pomocí jeho vyvázání ke kůlu. Řezem dokážete slivoň chloupkatou udržet ve výšce, kterou snese každá zahrádka. Obvykle ani bez řezu nepřesáhne výšku 9 metrů. Častěji se však udává dosažená výška pouze 4-6 metrů a šířka 4-5 metrů. Jak Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella `Autumnalis`) zakomponovat do zahrádky Jemné kvítky slivoně chloupkaté vyniknou především ve spojení se stálezelnými rostlinami.

Stromek vysaďte vedle vyšších jehličnanů nebo do popředí stálezeleného živého plotu. Kontrastním pozadím může být i zeď vašeho domu, zejména pokud je barevná a umožní tak kvetoucímu stromečku krásně vyniknout. Pokud rostlinku vysadíte před slunci exponovanou zeď jižní, ale vhodná je i jihozápadní zeď, stromek se vám odvděčí bohatším kvetením. Bude totiž více chráněn před poničením květů mrazy. Chcete-li si v ještě téměř zimní zahradě vytvořit kvetoucí koutek, udržujte okolí stromečku bez trávy a vysaďte tam časně kvetoucí cibuloviny. Úchvatné budou čemeřice, modřence, sněženky, krokusy i brzy kvetoucí odrůdy narcisů. Ty ale zkombinujte i z později kvetoucími cibulovinami nebo nízkými trvalkami, abyste vykryli hluché místo, kdy Prunus subhirtella `Autumnalis` nekvete. Můžete také zvolit bezúdržbovou variantu výsadby, kde pod slivoní chloupkatou necháte trávník, a do něj zasadíte zplaňovací brzy kvetoucí cibuloviny, jakými jsou například právě již zmiňované krokusy.

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella `Autumnalis`) má ráda sluneční polohu a stále vlhkou, nevysychající půdu. Místo výsadby však musí být odvodněné a přemokřené polohy se stojící vodu nejsou vhodné. Stálou vlhkost substrátu v okolí stromku můžete zajistit mulčováním kůrou, nebo posekanou trávou, která tak současně stromek průběžně a ekologicky hnojí. V případě mulčování čerstvě posekanou travou však začnete mít problém s výsadbou trvalek pod stromkem. Habitus a původ Prunus subhirtella `Autumnalis` Svůj přívlastek chloupkatá dostala tato slivoň díky jemným chloupkům na spodní straně listu. Původ má rostlina v Japonsku, kde díky své vysoké variabilitě byla vyšlechtěná do mnoha variet, včetně na podzim a v zimě kvetoucí `Autumnalis`. I řada dalších druhů jsou se zájmem využívány v parkových a zahradních kompozicích.

Barva je v odstínů od bílé až po světle růžovou, přičemž před rozvitím jsou puky květů tmavě růžové. Rostou ve skupinách 2-5 a kvetou na větvích před vyrašením listů. Opyluje je hmyz. Plody jsou oválné peckovice méně než centimetr široké v průměru. Dozrávají do červeně až černě lesklých malých plodů, které milují ptáci. Pro člověka jsou plody nejedlé ? neotrávíte se, ale chutnat vám nebudou! Habitus rostliny má podobu širšího, nízko až u země větveného stromku připomínajícího keř. Listy jsou 2 cm dlouhé, střídavé, jednoduché, vejčitého tvaru a s ozubením po kraj. Barva listu je svěže zelená, na jaře světlejší, před opadem žlutá až bronzová.

 

Zdroj obrázků: Google.com, Bernheim.org, Whiteflowerfarm.com, Walterreeves.com, Artandarts.com, Fantasticplants.com, Plantedorvet.dk, Tuinadvies.be

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram