Manolo Blahnik a nejvýznamnější momenty jeho tvorby

Manolo Blahnik a nejvýznamnější momenty jeho tvorby

Jeden z nejznámějších a nejuznávanějších designérů obuvi Manolo Blahnik přichází na scénu opět ve velkém stylu. Připomeňme si společně významné momenty z jeho tvorby i života.

Přestože jsou kolekce obuvi Manolo Blahnika dnes velice rozsáhlé, je obdivuhodné, že na výrobě a designu obuvi nesoucí výhradně jeho jméno se chce vždy podílet sám bez asistentů či učňů. Boty Manolo Blahnik se tak staly ikonou luxusu a reprezentují nejvyšší kvalitu tradiční řemeslné práce.

Manuel před Manolo
Málokdo ví, že tento výjimečný designér známý pod jménem Manolo se narodil jako Manuel Blahnik Rodriguez v roce 1942 na Kanárských ostrovech, kde své dětství strávil na banánové plantáži. Jeho láska k obuvi a návrhářství začala vzkvétat již v dětství, díky vlivu otce českého původu, který byl krejčím a španělské matce, jež později začala sama navrhovat a šít boty.

Součást módní scény
Poté, co dostudoval umění v Paříži, přestěhoval se roku 1968 do Londýna, aby si zlepšil angličtinu a začal pracovat v módním butiku s vintage oblečením.  V této době již začíná psát pro módní časopis Vogue Italia a postupně se přibližuje slavné módní scéně.

V roce 1971 představil své portfolio kreseb a návrhů časopisu New York, ovšem neuspěl. Naopak udělal velký dojem na Diana Vreelanda, editora amerického časopisu Vogue, který mu ihned nabídl místo redaktora. Vreeland pozoroval fantastické Manolovi skici bot, které obepínal propletený břečťan až do výše kotníku s malými třešničkami a navrhl mu: „Jdi dělat boty“.

Od roku 1972 již plně pronikl svou jedinečnou, novou a zábavnou obuví na módní scénu. Navrhoval a vyráběl pánské boty v jím tolik obdivovaném vintage stylu, jako ze starých filmů, avšak v živě barevných verzích pro Zapata. Následně vytvořil i obuv pro módní přehlídky návrháře Ossie Clarka.

Dává vzniknout jehlovému podpatku nebeských výšin, ovšem neuvědomuje si, že jsou pro módní přehlídky tak vrtkavé, jako by modelky chodily v oživlém písku.

Od té doby se staly jeho boty velice žádané nejen mezi Vogue editory, ale také u mladých hereček jako je Marisa Berenson, Jane Birkin a Charlotte Rampling.

V roce 1973 kupuje značku Zapata a píše se o něm, že vyrábí jedny z nejexotičtějších druhů obuvi v Londýně, barevné, nové, nekonvenční, zábavné až někdy nenositelné.

Během let se naučil dělat boty tak, aby byly krásné, bohémské a technicky dokonalé, byť jen s kapkou jemu typického humoru. Díky tomu se stal také roku 1974 prvním mužem, který se kdy objevil na obálce britského Vogue, kde před fotoaparátem Davida Baileye pózuje spolu s Angelicou Huston.

Značka Manolo Blahnik
Po otevření svého prvního amerického obchodu v roce 1979 již pod značkou Blahnik spolupracuje s řadou maloobchodních řetězců a navrhuje boty pro módní návrháře jako je Perry Ellis, Calvin Klein, Isaac Mizrahi a další.

Roku 1987 vyhrál speciální ocenění módních návrhářů Ameriky (CFDA) v USA. O 5 let později ve spolupráci s módním návrhářem Johnem Galliano vytvořil pro své boty první label podpis.

Následně spolupracuje s dalšími významnými módními návrháři USA - Bill Blass, Caroline Herrera a Oscar de la Renta a vytváří první couture kolekci pro Christian Dior.

 

Světová popularita
A konečně roku 2000 se dostává do širokého povědomí žen a milovníků obuvi prostřednictvím populárního seriálu HBO Sex And The City, jehož boty nade vše miluje hlavní představitelka Carrie Bradshaw.

Její oddanost botám značky Manolo Blahnik vystihuje scéna, kdy se ocitne v jedné z bočních ulic tváří tvář s lupičem a prosí ho „ Prosím, můžete mi vzít Fendi baquette (kabelku), můj prsten a moje hodinky, ale neberte mi Manolo Blahniky.

Následně získává řadu španělských ocenění za vynikající umělecké práce, dokonce přímo od španělského krále Juana Carlose I. A roku 2003 se stává prvním návrhářem bot, jehož práce se slaví na výstavě v Design Museu.

Dnes jsou boty značky Manolo Blahnik synonymem velmi drahé a velmi krásné obuvi. A nejen díky seriálu, jež ho proslavil, se jeho jméno stalo také symbolem luxusu a vytříbeného stylu.

Zdroj: newsweek.com, designmuseum.org

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram