Mikroplasty v kosmetice: Nenápadný jed, který používáme každý den

Mikroplasty v kosmetice: Nenápadný jed, který používáme každý den

Mikroplasty v kosmetice už dávno nejsou jen abrazivní kuličky plastu v peelingu či zubní pastě. Mikroplasty mohou být i tekuté a polotekuté a nejspíše se skrývají i v lahvičkách ve vaší koupelně. Co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit, radí propagátorka BIO kosmetiky a autorka projektu BIO mapa Lucie Van Koten.

O tom, že mikročástečky, které mají vybělit zuby, případně si formou peelingu poradit s nevzhlednou celulitidou, jsou nebezpečné mikroplasty, jste už nejspíše slyšeli všichni. I proto byly ve Spojeném království už v roce 2018 zakázány, nikoliv však plošně. Zákaz se netýkal tekutých a polotekutých mikroplastů, které najdeme například v hydratačních krémech, tělových mlécích a hojně i ve vlasové péči. Nemluvě o tom, na kolika mikroplastech si denně pochutnáváme ve své oblíbené rtěnce.  

Problém mikroplastů

„Mikroplasty nás na zdraví neohrožují přímo, na pokožku těla nemají prakticky žádný vliv. Drobné, okem neviditelné a nenápadné částečky však působí nenávratné znečištění životního prostředí a tím ohrožují na zdraví nejen člověka, nýbrž i celou řadu živočichů, v jejichž útrobách končí. A to už se nás týká: mikroplasty nám totiž končí na talíři. Do těla je však můžeme dostat nejen potravou, ale i pitím vody,“ říká k problematice Lucie Van Koten, která se aktivně zasazuje o povědomí složení kosmetických produktů v Česku a prostřednictvím projektu BIO mapa lidem ukazuje, že vždy mají volbu nejenom ve složení, ale i celkové kvalitě výrobků, které každý den používají.  

Nové výzkumy odhadují, že mikroplastů (samozřejmě ne pouze z kosmetiky, o poznání hůř je na tom módní průmysl) je na mořském dně neskutečných 8 – 14 milionů tun, což je 35x více, než je odhadovaná hmotnost plastového znečištění na povrchu oceánu.

Jayn Sterland, Managing Director Weleda UK, pro magazín Cosmetics Business uvádí: Nedávné studie ukázaly, že 9 z 10 produktů stále mikroplasty obsahuje. Jen v Evropě je z kosmetických výrobků spláchnuto 7 kg mikroplastů každou minutu.”

foto: Pexels / Linda Prebreza 

 

„Podle Beat the Microbead existuje více než 500 známých mikroplastových ingrediencí, které běžně najdeme v konvenční kosmetice a plní pouze estetický účel – vlasům mají dodat na objemu, pleť sjednotit a vyhladit mírné nerovnosti. Jak však uvádí Jayn Sterland, existuje téměř 2200 přírodních surovin jako rostlinných olejů, másel a vosků, které splní stejný účel, a to bez zatížení přírody a našeho zdraví. V Česku už existuje také biotechnologie Hydal, plně biologicky rozložitelný a netoxický biopolymer, jenž rovněž lze použít v kosmetice,“ rozebírá problematiku mikroplastů zakladatelka projektu BIO mapa.

Nedávná zpráva Code Check zjistila, že biologicky nerozložitelné kapalné polymery byly také převládající v celé řadě kosmetických produktů. Stejně jako mikroplasty se tyto materiály v životním prostředí rozkládají s podobnými obtížemi a mohou způsobit i podobné poškození.

Mikroplasty ve rtěnkách, krémech i zubní pastě

Řada kosmetických značek, např. Weleda, Beauty Kitchen, Naïf, Neal´s Yard Remedies, Inika a Green People, stejně jako organizace Soil Association, British Beauty Council a Sustainable Beauty Coalition, tlačí na zákaz všech mikroplastů v kosmetických produktech. Návrh legislativy navrhuje postupné vyřazování mikroplastů z kosmetiky v závislosti na typu produktu: až 4 roky u kosmetiky, kterou spláchneme (mýdla, sprchové gely, peelingy, zubní pasty…), až 6 let u bezoplachových produktů (krémy, mléka, leave-on kondicionéry…) a až 12 let u dekorativní kosmetiky jako jsou rtěnky či laky na nehty.  

Jak se jim vyhnout? Možnosti určitě existují!

Jak už bylo řečeno, existuje více než 500 kosmetických ingrediencí, které se řadí do kategorie mikroplastů, proto by trvalo opravdu dlouho všechny vypsat. Stáhnout si však můžete mobilní appku Beat the Microbead, která vás složením každého jednoho produktu, co máte doma, provede.

„Je rovněž dobré vědět, že největší podíl na této problematice má nepřekvapivě konvenční kosmetika. I od toho jsou tu certifikáty přírodní kosmetiky, které ve složení mikroplasty nepovolují – jmenujme např. nejpřísnější certifkát Demeter, nebo NaTrue, EcoCert, BDIH, ale i české CPK (bio)… Ano, možnosti existují a na našem trhu je celá řada certifikátů a značek, které kolem mikroplastů ani neprošly. Doufejme jen, že bude kosmetický průmysl “100 % microplastics-free” co nejdříve,“ uzavírá Lucie Van Koten.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram