Mléčné koktejly, aneb mléko ničím nenahradíš

Mléčné koktejly, aneb mléko ničím nenahradíš

Prvním nápojem i první výživou mláďat všech savců je mléko

Mléko konzumujeme v jogurtech, sýrech i tvarohu či pomazánkách, někdy také v polévkách či omáčkách, ale dají se z něho připravit i chutné koktejly, které člověka zasytí a mohou nahradit svačinu, nebo lehkou večeři. Mléčné nápoje jsou buď studené, nebo horké. Studené jsou studená mléka s příchutěmi (i slané), chlazené mléčné koktajly, míchané mléčné koktajly, ale také to mohou být zmrzlinové koktajly či jogurtové nápoje. Horké nápoje jsou buď bez alkoholu, či s malým nebo větším množstvím alkoholu.

Žloutkové mléko
Potřebujeme půl litru mléka, 2 lžíce medu, žloutek, lžičku vanilkového cukru, kousek čokolády a nápoj můžeme ochutil i lžičkou rumu. Ohřáté mléko vyšleháme v mixeru s medem, žloutkem vanilkovým cukrem. Ve sklenici pak ozdobíme strouhanou čokoládou, případně můžeme přidat lžičku rumu.

Rubínový koktejl
Červenou řepu (asi 250 g) zalijeme vodou a povaříme doměkka zhruba půl hodiny. Vychladnutou řepu oloupeme a rozmixujeme s jahodami (100 g) a dvěma lžícemi medu v 600 ml chlazeného mléka.

Fenyklové mléko
Kousky ze dvou kusů fenyklového lůžka rozmixujeme se 4 dl mléka a dvěma lžícemi sýru Lučina. Podle chuti přisolíme a připepříme bílým pepřem. V poháru ozdobíme trochou mletých vlašských ořechů a snítkou čerstvého fenyklu.

Švestkové mléko se skořicí
Potřebujeme půl kilogramu vypeckovaných švestek (mohou být i kompotované), 400 ml mléka, 100 ml jablečného džusu a půl lžičky skořice. Švestky s džusem a mlékem rozmixujeme se skořicí. Můžeme přisladit medem. Další variantou jsou místo švestek meruňky, skořice můžeme pak dát méně.

Datlový koktejl
Vypeckované datle (100 g) rozmixujeme v litru mléka a necháme přes noc „dojít“ v lednici. Před podáváním znovu rozmixujeme, tentokrát přidáme lžíci nastrouhané pomerančové kůry z chemicky neošetřeného pomeranče.

Malinový koktejl
Potřebujeme 12 cl mléka , půl dl malinové zmrzliny a 2 cl malinového sirupu. Ingredience vyšleháme v mixéru s kouskem ledu. Mléčný koktejl nakonec ozdobíme ovocem nebo mletými oříšky.

Banánový koktejl
Banán rozkrájíme na kousky, přidáme vanilkový cukr, půl litru mléka a rozmixujeme. Rozléváme do sklenic a ihned podáváme, dokud nesedne pěna. Další variantou je jiné ovoce, jako třeba jahody či maliny, mohou být i mražené, nebo také chuťově zajímavé džemy, nejlépe nepřislazované.

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram