Modrobílá tradice v podání umělkyně Zuzany Osako

Modrobílá tradice v podání umělkyně Zuzany Osako

Modrotisk se do povědomí široké veřejnosti zapsal díky letní olympiádě v Tokiu před dvěma roky. Olympijská kolekce českého týmu, kterou připravila návrhářka Zuzana Osako, zaujala celý svět, psalo se o ní v desítkách médií a ve většině z nich se slovo modrotisk objevilo v češtině. Majitelka značky Tradice nyní tímto směrem navazuje a pokračuje svou tvorbu ve vzoru modrotisku.

Modrotisk také patří mezi nemateriální statky Jihomoravského kraje i nemateriální statky světa na seznamu UNESCO. Jistě tak budete souhlasit, že si svůj prostor i v módním světě zaslouží a přesně o to se návrhářka Zuzana Osako zasazuje.

Jak modrotisk vzniká 

Technika modrotisku představuje negativní tisk rezervy na bílou látku. Rezerva je hustá světle modrá tekutina, směs arabské gumy a dalších přísad (každý barvíř si přísně střeží unikátní rodinný recept). Na látku se nanáší otiskem raznice s požadovaným vzorem. Potištěná látka, na které je vzor zatím skoro neviditelný, se po usušení noří do kádě s modrým barvivem (indigem) a následně se nechá na vzduchu oxidovat. Jak barva oxiduje, vzor je vidět stále jasněji. Postup ponoru a oxidace se opakuje podle potřeby přibližně 6x. Barvení jednoho vzoru tak může trvat celé hodiny. Na konci barvícího procesu se modrotisk pere v kyselině sírové, která rozpouští rezervu a odhaluje bílý vzor.

foto: se svolením Zuzany Osako / Tradice 

V Česku se modrotiskem zabývají dvě významné rodinné dílny, v nichž se řemeslo a um předává po generace. Obě dílny nabízí jak metráž, tak svoje hotové výrobky, například chňapky, zástěry, ubrusy, šátky, košile, povlečení. Lidé si také mohou přinést k obarvení vlastní metráž nebo věci jako zaprané bílé oblečení a recyklovat je. „Můžete si koupit i skleničku rezervy a tvořit doma. Přiznám se, že mám tuto sadu už dlouho a těším se, až se k tomu dostanu a připravím si vlastní malovaný modrotisk,“ svěřuje se Zuzana Osako a dodává: „v Tradici spolupracujeme s oběma dílnami, z modrotisku šijeme od roku 2016 a máme radost, že můžeme na našich šatech, sukních nebo košilích vidět modrotisk žít v moderním světě." 

Udržitelnost: kroj v nadčasovém šatníku

Všední lidový oděv slušel všem bez rozdílu postavy, byl vhodný na jakoukoli práci, přizpůsobitelný různým životním etapám včetně těhotenství u žen, váhovým a dokonce i výškovým změnám, ušitý takovým způsobem a z takových materiálů, aby vydržel celý život i déle. O využití udržitelných vlastností původních krojů v dnešní době začala Zuzana Osako přemýšlet asi před deseti lety. Jak začlenit krojové prvky do moderního šatníku? Jak ušít nové kousky, které by přenesly kroje do současné módy i ve městě a vyjadřovaly sympatie ke kulturní symbolice, odkazovaly na místo původu, prezentovaly řemeslné práce?

„Když jsem začala tvořit střihy tak, abych zachovala siluetu a pozměnila původní konstrukce staré 50 až 100 let co nejméně, naučila jsem se od moravských švadlen řadu vychytávek, které v současné módě neznáme. Třeba kulatý rukáv, díky kterému se při ohybu ruky nenahrne do předloktí nekomfortní množství látky. Nebo sámky, které pěkně zpevňují, pomáhají držet tvar a zároveň umožňují jejich popouštěním nebo zabíráním opakovaně měnit délky oděvu. Výšivky umístěné záměrně tak, aby zpevnily nejvíce namáhaná místa oblečení, zase předchází protržení látky,“ vysvětluje Zuzana Osako a doplňuje: „Všechno má svou logiku a výsledkem jsou modely, které jsou nadčasově krásné, protože sluší všem. Oděvy Tradice, které vychází z původních všedních krojů, nestárnou a stávají se součástí šatníku na desetiletí i celý život, protože vydrží kvalitou, obstojí trendům a padnou každému od velikosti XS po XXL."

foto: se svolením Zuzany Osako / Tradice 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram