Moravská galerie V Brně nabízí hodnotný módní zážitek

Moravská galerie V Brně nabízí hodnotný módní zážitek

V uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně můžete až do 18. 5. 2014 zdarma shlédnout výstavu.

Patronkou této výstavy je Iva Pazderková a tváří kampaně se stala modelka Greta Slezáková. Galerie představuje práce devatenácti současných českých módních tvůrců ve výběru modelů z posledních pěti let jejich tvorby. Můžete se těšit jak na jména již zavedených designerů, tak na velmi talentované začínající návrháře.

Konkrétně se na výstavě prezentují autorské práce: Hany Frišonsové, Martina Havla, Zdenky Imreczeové, Pavla Ivančice, Jindry Jansové, Petry Kafka, Ivany Kaňovské, Libora Komosného, Lucie Králové, Zuzany Kubíčkové, Denisy Nové, Petry Pluháčkové, Jakuba Polanku, Radky Sirkové a Anny Tuškové (Chatty), Antonína Šimona, Lenky Štěpánkové, Viktorie Vittori a Hany Zárubové.

Jak sám podtitul projektu vypovídá, výstava sleduje různorodé pohledy jednotlivých návrhářů na ztvárnění současné oděvní siluety 21. století. A to s ohledem na důležitost definování tvarové linie oděvu v historických epochách. Autorkou výstavy je známá matadorka české oděvní scény Olo Křížová, která plánuje z tohoto výstavního projektu vytvořit pravidelnou událost, jež by se měla opakovat vždy jendou za dva roky. O názvu autorka říká:

Název Voliéra je pro výstavu zvolen zcela záměrně, prvotní inspirací je skutečná ptačí voliéra
s poletujícím pestrobarevným ptactvem, kde Ara hyacintový sdílí jeden prostor s hejnem volavek stříbřitých. Jedná se o specifické prostředí a v přeneseném slova smyslu o platformu pro prezentaci široké škály autorů, věnujících se určitému oboru či tématu.“

Silueta versus dekor
Projekt netvoří jen výstava, ale součástí byl také tvůrčí workshop Silueta versus dekor, který proběhl loni v červenci a účastnili se ho: alešbáry, Jindra Jansová, Petra Kafka, Ivana Kaňovská, Zuzana Kubíčková, Jakub Polanka a Alžběta Presová. (S Alžbětou Presovou brzy přineseme rozhovor týkající se právě její účasti.) Modely vzniklé na tomto workshopu jsou součástí výstavního projektu, ale jen do neděle 19. 1., kdy proběhne slavností dernisáž této části výstavy formou módní přehlídky.

Autorka workshopu Jitka Petřeková zvolila pro zúčastněné návrháře jednotný netextilní materiál připomínající fyziologicky papír a téma vycházelo z reformních myšlenek přelomu 19. a 20. století, které vyústily v radikální proměnu siluety. A právě modely vytvořené návrháři v rámci workshopu budou exkluzivně představeny na módní přehlídce, jež slavnostně ukončí tuto část výstavy.

Pokud to nemáte do Brna daleko, rozhodně si nenechte výstavu ani přehlídku ujít!

Autor: Pavla Gerschonová
Zdroj: Voliétra NO.1
Foto: Karel Losenický
Model: Gréta Slezáková 
Make-up & hair Eliška Matějková 
Styling Olo
Postprodukce Petra Vokjan

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram