Návrhář Jan Černý představuje svoji desátou kolekci pod názvem „A boy who plays with fire“

Návrhář Jan Černý představuje svoji desátou kolekci pod názvem „A boy who plays with fire“

Nejnovější ready-to-wear show představená v pražské Staroměstské tržnici ukazuje Janovu vizi menswearu a unisexwearu na rok 2023. Oslavuje deset sezón, v průběhu kterých návrhář představuje svoji tvorbu pravidelně veřejnosti. 

Návrhář Jan Černý se ve své poslední práci vrací k rodinnému krbu spojenému s elementem ohně. Nehraj si s ohněm, je věta, kterou návrhář často slýchal v dětství a zároveň se tato slova stala elementem plamene, hlavní myšlenkou a symbolem kolekce. Oheň jako teplo domova, stejně jako nespoutaný živel a magie transformace. Oheň, který ničí a současně přetváří v nové.

„Kolekce je oslavou mé obrazné hry s ohněm a to, že nemít strach a vykročit z komfortní zóny se může vyplatit. Zároveň doufám, že to bude inspirací i pro ostatní mladé lidi, aby si plnili své touhy a sny“, popisuje kolekci její autor.

Kolekce A BOY WHO PLAYS WITH FIRE je rozdělena do tří částí, které se dotýkají tří důležitých oblastí začátku lidského života: dětství, dospívání a osamostatnění se. V těchto třech částech Jan Černý přirovnává život člověka k jednotlivým stádiím ohně: dětství ke škrtnutí sirkou, dospívání k divokému a nespoutanému ohni a dospělost k na první pohled méně nápadným, ale současně nejvíce výhřevným uhlíkům.

foto: se svolením Jan Černý

Kolekce, která obsahuje přes 30 unisex outfitů, kromě ikonických streetwearových kusů zahrnuje i vyvinutý pánský tailoring a hybridní oblečení vytvořené na vícero příležitostí. Nechybí ruční signature Rorschach bleach, ke kterému je uveden úplně nový černobílý bleach, jenž vzniká otištěním textury nerovné industriální podlahy v Jan Greenhouse Studiu. Novinkou v Janových oblíbených manipulacích s látkou je také patina ze sítotiskových barev na trench-coatu a workwearové košili s kalhotami.

Potisk látek jakoby uhlem nakreslených ohňů a další sezónní grafiky současně s vizuální identitou show vytvořil grafik Martin Tomáš. O tailoring a sharp siluety se postaral krejčí a dlouhodobý spolupracovník Jana Černého Boris Kráľ. V kolekci je kromě tří nových colorways Prestige x Jan uvedena také nová JAN SHOPPER BAG, a znovu se objevuje kožená kabelka JAN BAG uvedená již na minulé show. Rukavice podle Janova designu ručně ušila česká tradiční firma Bohemia Gloves.

Siluety se kromě typických oversized looků začínají zužovat a protahovat do výšky, jak je vidět na tailorovaných kabátech a prodloužených úzkých rukávech na vícero modelech. Barevný vývoj řady si hraje s vibrant barvami, které jsou pro tvorbu Jana typické, současně reaguje na nelehkou dobu mnohem větším zastoupením tmavých barev a černé.

foto: se svolením Jan Černý

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram