Nejsme zastánkyně narvaných skříní, říkají sestry Kouřilovy, které navrhují basic kousky s důrazem na kvalitu a dlouhověkost materiálů

Nejsme zastánkyně narvaných skříní, říkají sestry Kouřilovy, které navrhují basic kousky s důrazem na kvalitu a dlouhověkost materiálů

Ty nejlepší myšlenky často vznikají doma na gauči, ne jinak tomu bylo i u sester Veroniky a Martiny Kouřilových, které se vydaly cestou kvalitní a udržitelné módy. Jak těžké bylo najít kvalitní švadlenku a budovat vlastní značku krok za krokem popisují v našem dnešním rozhovoru.

Kde vznikl příběh dvou sester a e-shopu Basicatory?

Verča: Doma v obýváku! Měly jsme společný sedánek a bavily jsme se o tom, že sice je v obchodech spousta oblečení, ale ve výsledku se nám nedaří sehnat kvalitní základní kousky do skříně, které vydrží. A tak vznikla myšlenka i pro náš název Basicatory a zároveň i pro to, na jaké oblečení se chceme zaměřit.

Mája: Chtěly jsme vytvořit místo, kde ženy najdou základní basic oblečení, které jim vydrží roky a vynosí je v různých kombinacích. Nejsme zastánkyně narvaných skříní. Paradoxně, čím více má člověk plnou skříň, tím je kolikrát těžší se ráno obléknout. Máme rády přehlednost a minimalismus. A to všechno se snažíme přenést do naší značky.

Jak těžké je založit si e-shop s vlastním oblečením a dostat ho „do světa“?

V: S tím, dostat naši značku „do světa“ stále bojujeme. Ale od začátku nám bylo jasné, že to bude dlouhý proces. Založit si e-shop v dnešní době už nijak složité není.

M: Prosadit se mezi dnešní obrovskou konkurencí není jednoduché.

Co vše musí člověk zjistit, než začne navrhovat a šít vlastní oblečení?

V: Nejsme z oboru, obě máme vystudovanou ekonomii, takže jsme studovaly od základů úplně vše. Střihy tvoříme s naší šikovnou švadlenkou, kdy nejdříve ušijeme prototyp, který testujeme a až následně po vychytání všech detailů jde vybraný model do výroby. Střihy neustále ladíme do dokonalosti i podle reakcí našich zákaznic.

M: Na začátku jsme si zjišťovaly informace především o materiálech a hledaly jsme ty nejlepší dodavatele. Samozřejmě i s šitím oblečení se pojí určitá legislativa jako třeba, co musí obsahovat cedulka na oblečení aj.

Zaměřujete se na kvalitní materiály, které dlouho vydrží. Z jakých šijete nejraději?

V: Pro mě je velká láska vše, co obsahuje len. Nežijeme ale na tropickém ostrově, a tak se nám lněné oblečení nehodí celoročně. Bohužel. Proto jsem si hodně oblíbila i různé směsové materiály. Mám ráda, když ve složení najdu viskózu / bavlnu a možná Vás to překvapí, ale i polyester nebo jiné umělé vlákno. Díky viskóze či bavlně materiál získá prodyšnost. Polyester zajistí, že se látka nebude mačkat. Hodně si také hlídáme gramáže, nemáme rády, když materiál prosvítá a není dostatečně pevný.

M: Já jsem si teď nejvíce oblíbila našeho heboučkého "beránka", kterého jsme použily pro naši teddy kolekci. Jedná se o organickou bio bavlnu, která je navíc vyrobená v České republice. V létě mám nejraději oblečení z mušelínu, hlavně díky jeho nemačkavosti, kterou opravdu ocením, když vše musím namačkat do kufru na dovolenou.

foto: se svolením Basicatory

 

Jak můžeme napomoct oblečení, aby nám dlouho vydrželo?

V: Třeba naše 1. trička s krátkým rukávem máme ve skříni od samého začátku naší značky a přiznáme se, že nějak zvlášť šetrně se o ně nestaráme a vypadají pořád stejně! Ale samozřejmě je důležité prát spolu stejné barvy, oblečení při oblékání nijak netahat a snažit se dané kousky prát co nejméně. Ale to každý zná.

Najít šikovnou švadlenku dnes asi také není úplně snadné…

V: Ta naše je doslova anděl! Hodně jsme si spolu sedly, jak po profesní, tak i po lidské stránce a jsme za to nesmírně vděčné. Na začátku jsme ale takové štěstí neměly a oblečení po naší první švadlence jsme dokonce přešívaly. Švadlenku, kterou máme teď, jsme našly až cca za rok od první myšlenky založit si vlastní značku.

M: Najít opravdu šikovnou švadlenku je vážně oříšek. Té naší si moc vážíme a celkově si vážíme všech, co se snaží něco tvořit a podporují lokální tvorbu. Zvlášť v dnešní době to není jednoduché.

Jaké módní trendy vás osobně baví nejvíce?

V: My vyloženě trendy nevyhledáváme a z každého období si spíše vybíráme to, co patří do kapsulového šatníku a můžeme to tak využít po několik let. V poslední době se hodně objevují elegantně šité kalhoty / šortky a maxi sukně a šaty. Tyhle kousky si rády přidáme do skříně a inspirujeme se z nich i pro naši tvorbu.

Kam byste rády Basicatory do budoucna směřovaly? Jaké novinky chystáte na letošní rok?

V: Já chci, abychom na Basicatory měly opravdu jen základní kousky v různých střizích a kvalitně ušité. Třeba jen ty elegantní kalhoty se dají ušít v délce nad kotníky nebo až na zem. S vysokým pasem či nízkým. Zvonové či rovné atd. Také bych chtěla rozšířit rozmezí nabízených velikostí a délek v rámci výšky. Chci, aby u nás každá žena našla ten svůj vysněný střih, který ji sedne a vynosí ho po několik let. A kolem této vize se točí i všechny novinky, které plánujeme.

M: V nejbližších měsících budeme pracovat nejen na rozšíření nabídky základních kousků, ale i barev. Také bych byla ráda, kdybychom v blízké budoucnosti otevřely vlastní showroom, ve kterém by si zákaznice mohly oblečení kdykoliv vyzkoušet. Zatím je možné nás osobně potkat pouze na trzích. A hlavně bych si přála, abychom rostly, mohly jsme dělat to, co nás baví a aby naše oblečení dál dělalo radost čím dál většímu počtu zákaznic.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram