Nina Ricci vyprávěla svůj příběh v přehlídce na pařížském týdnu módy

Nina Ricci vyprávěla svůj příběh v přehlídce na pařížském týdnu módy

Na letošní podzimní kolekci ready-to-wear pro značku Nina Ricci si návrhářské duo Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter dali obzvláště záležet. V prosvětlené přehlídce v Paříži tak vyprávěli příběh holandského malíře, i ten svůj.

Cesta k úspěchu

V letošní podzimní kolekci ready-to-wear se návrhářské duo Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter nechalo inspirovat životem holandského malíře Keese van Dongena. Nepřímo však dali na zřetel, že jeho příběh je velmi spjat s životy značky jako takové a všech okolo ní, včetně samotných návrhářů. Malíř Kees van Dongen se narodil v Holandsku. Většina jeho tvorby se datuje do první poloviny 20. století. Převážnou část života strávil umělec právě v Paříži, kde lidé ocenili jeho umění. Jeho cesta k úspěchu však nebyla zdaleka tak přímočará, jak by se mohlo zdát. Ještě za svého života si vyslechl hodně kritiky za povrchnost svého umění, které, spíše než pro odkaz, sloužilo primárně jako jeho obživa. V tu dobu se také potýkal s velkou konkurencí v oblasti expresionismu, kde se pohybovala jména jako Picasso nebo Matiss.

Konkurence je v Paříži velká

Právě v tomto období můžeme najít spojitost s příběhem značky Nina Ricci. Značka zažila v průběhu let své vzestupy i pády. V pařížské metropoli módy je konkurence veliká, a i přesto se podařilo značce udržet krok s velikány jako Chanel či Louis Vuitton. Lví podíl na tom nesou právě návrháři Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter, kteří nedbaje na silnou kritiku prosadili své, a vlivem těžkého pracovního nasazení dostali značku tam, kde je. A přestože se snaží o neustálou inovaci, nezapomínají na dědictví své zakladatelky Niny Ricci. Výjimkou nebyla ani tato kolekce.

Neoromantika i drzost

Celá kolekce měla působit neoromanticky a zasadit diváky právě do doby, kdy do Paříže přichází mladičký Kees van Dongen, který zde chce dobýt svět. Právě proto začíná kolekce spíše světlými barvami a naivními střihy, které jsou inspirovány právě první tvorbou Keese van Dongena. Později se v kolekci dostávají ke slovu rafinovanější a odvážnější barvy i vzory. Krásným vzorem, který se v kolekci objevuje hned několikrát, je například stříbrný květ se stonkem na černém hedvábném podkladu.

Štěstí přeje připraveným

V kolekci je vidět, že se oba návrháři snaží technicky definovat celou značku, přestože Nina Ricci byla vždy především o ženskosti, eleganci a harmonii všech barev. Trocha experimentu v podzimní kolekci ale rozhodně neškodila, ba naopak je vidět, že návrháři mají stále čím překvapit. Letos to byl především objem některých modelů, ostře střižený a široká ramena u outfitů se saky, které dotvářely maskulinní obraz celé kolekce. Pokud to byl záměr, bude zajímavé sledovat, kam se kroky návrhářského dua budou ubírat dále.

Foto: Vogue, Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram