Nová Givenchy kolekce ukázala, jaká byla města New York a Paříž v roce 1993

Nová Givenchy kolekce ukázala, jaká byla města New York a Paříž v roce 1993

Jemná, ale odvážná kolekce vyobrazující newyorský a pařížský styl na počátku devadesátých let se soundtrackem od americké raperky Princess Nokia. Clare Waight Keller překvapila výběrem materiálů, myšlenkou i samotným soundtrackem. 

Kreativní ředitelka Clare Waight Keller si během vytváření kolekcí a neustálým sledováním nových pokroků v oblasti módy našla čas i na čtení. Konkrétně si vybrala knihu '90s Bitch: Media, Culture and the Failed Promise of Gender Equality'. Ta ji nakonec inspirovala k vytvoření nové jarní a letní kolekce s názvem 'Ny Paris 1993'. Sbírka konající se v rámci týdne módy byla jakýmsi rozjímáním nad tím, jak byla devadesátková móda částečně důvodem, proč byly ženy v průběhu dekády sexualizované. Keller se rozhodla interpretovat tuto myšlenku a pojmenovala ji jako 'Osvobozená ženskost'. 

Clare Waight Keller si však rok 1993 v názvu přehlídky nevybrala náhodou. V tom samém roce se jakožto mladá ambiciózní návrhářka přestěhovala z Velké Británie do New Yorku, kde začala pracovat pro Calvina Kleina. Bylo to slavné období pro tuto americkou značku; objevila se Kate Moss a další známé tváře. Keller se rozhodla, jelikož je Givenchy francouzský dům, rozvinout dialog mezi minimalistickým New Yorkem a pulzující Paříží na počátku devadesátých let. 

Nejpřekvapivější částí show byly modely z džínoviny. Stejně jako Hedi Slimane u Celine se i Clare Waight Keller zaměřila právě na tento materiál. Krátké šortky, tříčtvrteční kalhoty s širokými nohavicemi, dlouhá sukně či maxi šaty ze světlého a tmavého denimu doplňovaly romantickou a ženskou kolekci. 

Opomenout nesmíme ani honosné róby a halenky s květinovými motivy, kožené šaty, sukně a topy, saténové podprsenky nebo dámská saka. To vše doplněné o kožené boty v barvách béžové, bílé či černé. Modelky neměly téměř žádný make-up. Přirozenost hrála důležitou roli a vzhledem ke zdobeným oděvům se to ukázalo být tím nejlepším nápadem.  

Samotný soundtrack k přehlídce nemohl být výstižnější. Zpočátku jemné podkresové piano se po chvilce změnilo na píseň Tomboy z alba '1992 Deluxe' od raperky Princess Nokia. Modelky se sebevědomě a do rytmu písně procházely po mole. V průběhu show zazněly další dva songy ze stejného alba a to ABCs of New York a Saggy Denim. 

DazedDigital.com, Wmagazine.com, Vogue.vom

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram