Objevily se vám první šediny? Žádný stres!

Objevily se vám první šediny? Žádný stres!

Objevily se na vaší hlavě první šedivé vlasy? 

Šedivění vlasů je věcí naprosto přirozenou. Jak člověk stárne, vlasy mu postupně šednou, až zcela nakonec zbělají. V jakém věku samotné šedivění započne, to je dáno především geneticky. U většiny populace ale platí, že v padesáti letech je hlava pokryta šedivými vlasy zhruba z poloviny. Ty první se však objevují často už při dosažení třicítky. Někdy i dříve.

Většina z nás reaguje na první šediny přirozeně zděšením, ovšem není třeba se strachovat, díky barvám na vlasy dnes můžeme předstírat mládí až do vysokého věku. Za všechno může pigment S přibývajícím věkem se na hlavě každého z nás začnou čím dál častěji objevovat šedivé, či dokonce úplně bílé vlasy. U někoho dříve, u někoho později, ale vyhnout se tomu tak či tak nelze. Barva vlasů je ovlivňována pigmentem melaninem, který se nachází ve vlasové kůře. Šedivění vlasů je pak způsobeno právě ztrátou melaninu z vlasové kůry, konkrétně poklesem jeho produkce ve vlasové papile. Pokud se produkce melaninu ukončí zcela, je vlas bílý.

Šedé vlasy obsahují stále ještě malé množství melaninu rozptýleného po celé délce. Existují dva druhy melaninu, eumelanin, který pohlcuje více světla a vytváří hnědé až černé odstíny barvy vlasů (čím více eumelaninu ve vlasech, tím tmavší odstín a sytější barva), a feomelanin, který světlo více odráží a vytváří žlutoblonďaté, zrzavé až červené odstíny barvy vlasů. Ve vlasech jsou obsaženy oba druhy, a kombinace jejich množství a způsob rozložení jsou právě ony klíčové faktory rozhodující o výsledné barvě vlasů.

Šedivění může být i záležitostí lokální, a to v případech silného úderu na hlavu, takového, že v jeho místě byly melanocyty poškozeny a přestaly pracovat. Podle jiné teorie je příčinou šok nebo nemoc, kterou dotyčná osoba prožila a která z nějakého důvodu „vypnula" melanocyty na určitém místě.

Šedivé vlasy rostou rychleji?
Ano! Zajímavé je, že šedivé vlasy a vousy rostou rychleji než ty barevné. Pokud jde o vlasy, za šest týdnů vyroste šedý vlas o 16 milimetrů, zatímco pigmentovaný „jen“o 14,8 milimetru. U vousů je ale tento rozdíl větší. Pigmentované vousy rostou zhruba o 0,47 milimetru za den, zatímco ty šedé vyrostou za den o celých 1,12 milimetru.

Maskování snadno a rychle
Chcete zamaskovat první šediny? Žádný problém! Díky barvám na vlasy (ale i dalším prostředkům) máme dnes mnoho možností. Nejlépe se k překrytí šedivých vlasů hodí dobře kryjící semipermanentní barvy, které mají vysokou krycí schopnost a jsou trvanlivé. Naopak od permanentních barev odborníci odrazují. Co se týče odstínů, obecně se doporučuje použít o stupeň světlejší barvu vlasů, než jste měli za mlada. Výrazná tmavší barva se většinou hodí jen do určitého věku. S věkem se totiž mění nejen kvalita vlasů, ale i jejich barva, a také pokožka zesvětluje, ztrácí pružnost a lesk. Tmavá barva vlasů pak vypadá ostře a nepřirozeně. Jestliže ale máte jen sem tam šedivý vlásek, je dobré poradit se s kadeřnicí, možná bude ve vašem případě možné nabarvit jen ty šediny, čímž byste odlehčila zbytku vlasů.

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram