Obytkou až pod sjezdovku. Přinášíme vám tipy na místa, kde můžete nocovat hned u svahu

Obytkou až pod sjezdovku. Přinášíme vám tipy na místa, kde můžete nocovat hned u svahu

Ještě před několika lety byla dovolená s obytkou doménou výhradně letních měsíců. To už teď ale zdaleka neplatí, zájem o karavaning roste během celého roku, a to včetně zimy. Lidé se v obytných vozech totiž naučili trávit také lyžařské dovolené. Na tento trend reagují i samotní provozovatelé skiareálů, kteří rozšiřují svou nabídku o speciální stání.

Hlavní a nespornou výhodou je to, že s karavanem nejste vázáni na konkrétní místo. „V tom je úžasná svoboda a flexibilita, kterou karavan nabízí. Můžete se i na poslední chvíli vydat tam, kde zrovna panují nejlepší sněhové podmínky. Nemluvě o tom, že se ráno stačí probudit, nazout boty, udělat pár kroků k lanovce a rázem se ocitnete na sjezdovce, kde budete mezi prvními návštěvníky. Všichni totiž moc dobře víme, že ranní prašan je jednoduše k nezaplacení,“ říká Lukáš Janoušek, spoluzakladatel a CEO společnosti Campiri.

Chtěli byste poznat výhody zimního karavaningu na vlastní kůži? V tom případě vám přinášíme seznam míst, kde na vás s karavanem budou připraveni a kde si užijete parádní lyžovačku. V rámci jedné dovolené jich navíc klidně zvládnete navštívit i několik!

Česko

Skiareál Špindlerův Mlýn

Je to zřejmě nejoblíbenější tuzemské lyžařské středisko a populární je už také mezi karavanisty. Nabízí totiž řadu parkovišť, která jsou většinou provozovaná městem. Hned u horní části přehrady Labská je parkoviště B1 Bedřichov. Další možností je třeba také parkoviště Hromovka P2. Naprostou klasikou při lyžování v Krkonoších jsou také sjezdovky na Medvědíně. Pokud se pro ně rozhodnete i vy, můžete zaparkovat na parkovišti Horní Mísečky, které je hned u dolní stanice lanovky. Od věci není zjistit si předem volnou kapacitu

Pokud chcete veškerý komfort kempu, doporučujeme zůstat v Base Camp Medvědín, kde jsou na karavanisty už dobře připraveni. Mají zde elektrické přípojky, místa pro likvidaci chemického odpadu, přístup k pitné vodě, a dokonce i saunu! Připojení k elektrické síti stojí 225 Kč za noc. Sauna vás pak vyjde na 800 Kč. Možné je i zapůjčení grilu a přenosného ohniště v řádech sto korun.

Skiareál Herlíkovice – Bubákov 

Další oblíbenou lyžařskou destinací je tento skiareál nedaleko Vrchlabí. Pro parkování je možné využít parkoviště č. 5, kde zatím ale nemají k dispozici elektrickou přípojku. Některé řidiče by mohlo napadnout zaparkovat na centrálním parkovišti přímo u stanice lanovky, tam však není možné stát přes noc, a to kvůli pohybu techniky na úpravu sjezdovek.

Skiareál Javorná

Tohle je ideální lyžařský areál pro pohodovou lyžovačku i s dětmi. A připravené tu mají i parkoviště pro karavany a obytňáky. Pro bezproblémové přenocování doporučujeme dopředu do areálu zavolat. Pokud se tam rozhodnete strávit zimní dovolenou, čekají na vás čtyři modré a červené sjezdovky o celkové délce 1670 metrů. 

Resort Bílá

Skvělou volbou pro dovolenou s karavanem v Beskydech je Resort Bílá. Za poplatek je možné s obytňákem i karavanem zaparkovat přímo na centrálním parkovišti u lanové dráhy. Kromě toho si tu můžete také doplnit užitkovou vodu a veřejné toalety využít k vylití odpadní kazety. K dispozici je zde také připojení k elektřině.  

Ski areál Pustevny

U tohoto střediska jde i přes noc parkovat na parkovišti P1 přímo před hotelem Ráztoka. K dispozici tu ale nemají přípojku na elektřinu ani toalety. Je tedy potřeba počítat s tím, že tu musíte být naprosto soběstační. Tento lehký diskomfort ale vyvažuje to, že parkoviště je k dispozici zcela zdarma. 

foto: se svolením Campiri 

Rakousko

Tyrolsko

Rakouské Alpy jsou mezi českými lyžaři velice oblíbené a i karavanisté tam už vyrážejí za jistotou sněhu a kvalitními sjezdovkami. Výhodou také je, že často jde v rámci jednoho skipasu lyžovat v propojených střediscích. Pokud se i vy rozhodnete pro zimní dovolenou v Alpách, doporučujeme vybrat skiareál s parkováním přímo u lanovky. Někde můžete ke skipasu navíc dostat fantastický benefit v podobě vstupu do bazénu nebo do sauny. Třeba součástí tyrolského kempu Hell je dokonce i termální koupaliště, díky kterému se po celodenním lyžováním skvěle odreagujete.

Flachau

Perfektně vybavené lyžařské středisko Flachau nedaleko Salzburgu má 120 kilometrů nejrůznějších typů sjezdovek. Tu svou si zde najdou začátečníci stejně tak jako zkušení lyžaři. Nahoru se pak mohou nechat vyvést více než čtyřmi desítkami lanovek. Díky těmto perfektním podmínkám je středisko každoročně dějištěm závodů světového poháru v alpském lyžování. S karavanem nebo obytňákem je možné parkovat zdarma blízko spodní stanice lanovky. 

Polsko a tip na závěr!

Polská střediska zůstávají pro české lyžaře neprobádaným místem. Poláci ale skiareály pečlivě modernizují a lákají zahraniční turisty na kvalitní a levné lyžování s perfektním zázemím. Největším lyžařským střediskem v Polsku je Bialka Tatrzańska - Kotelnica. V tomto areálu najdete sedm sedačkových lanovek. A nejen to, přímo u sjezdovky se nachází termální aquapark s nádherným výhledem na Vysoké Tatry. Středisko je ideální volbou jak pro začátečníky, tak i pokročilé lyžaře. Najdete tu totiž 14 kilometrů tras různých obtížností. Nechybí ani běžecké tratě. Na úpatí Kotelnice pak leží největší parkoviště. Dobrou zprávou je, že tam můžete s obytkou zaparkovat a je možné se připojit také k elektřině.

Polsko má navíc k dispozici zhruba 50 moderních sjezdovek. Většina se soustředí ve Vysokých Tatrách, Lubovnianské vrchovině, Beskydech, Kralickém Sněžníku, Orlických horách a Krkonoších.

foto: se svolením Campiri 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram